Zásady, jak kombinovat jehličnany v zahradě?
Kdo by na své zahradě nechtěl stále zelené velikány? Bez jehličnanů si svoje zahrady neumějí představit ani v toskánsku. Jehličnany bývají jak v zahradách, tak parcích a jsou úžasnou ozdobou snad každého takového prostoru. V každém ročním období se můžete těšit na jejich tvary i vůni.
Přednosti jehličnanů
Jehličnany jsou dlouhověké dřeviny, které během roku nepodléhají žádným změnám. Chlubí se velkou tvarovou rozmanitostí, což jistě oceníte. Vybrat si můžete kuželovité, vejcovité, kulovité, poléhavé nebo rozprostřené. Jejich tvar ovšem můžete ovlivnit, a to pravidelným zaštipováním mladých výhonků. Zajímavé jsou i různé barevnosti, a to od zelené po modrou.
Nakupování jehličnanů
Jestliže chcete mít v zahradě krásný strom nebo stromky, neřiďte se jen cenou či jak vypadají. Zvažte, zda jim poskytnete vhodné umístění či prostoru. Je totiž nepříjemné, když zasahují do elektrického vedení nebo někomu stíní. zapomeňte i na to, že jehličnanu uříznete vršek. On se vám pomstí v podobě zmohutnění. Možná, že nebude tak vysoký, přesto se kolem něj moc pohybovat nebudete moct.
Pěstování jehličnanů
Většina takových stromů dává přednost neutrální, mírně kyselým půdám. Proto je i nutné půdu udržovat mírně vlhkou. Nicméně některé druhy vyžadují dokonce i úpravu půdy, jako například přidání rašeliny nebo kůry. Pamatujte, že sázet je musíte vždy s kořenovým balem brzy na jaře nebo na podzim. Určitě je nesázejte do zmrzlé půdy, jejich šance na uchycení je pak minimální. Hloubka by měla být taková v jaké byly zasazeny v květináči. Celkově by jáma měla být dvakrát větší než kořenový bal. Až zasadíte, tak je nezapomeňte zalévat. V období sucha se na to zaměřte, aby to bylo pravidelně. Jehličnany určitě přesazujte jen na jaře.
Které druhy zasadit?
Jehličnanů je celá řádka. Držte se proto spíše pokus omyl.
- Borovice lesní
- Smrk ztepilý
- Jedle bělokorá
- Modřín opadavý
- Tis červený
Různé růstové stromy
Existuje celá řada růstově různými formami. Nejdeme mezi nimi druhy půdokryvné. Stálezelené jehličnany například vhodně ozelení hůře dostupné svahy a zároveň je i zpevní. Zajímavou vlastností neopadavých jehličnanů je též schopnost chránit svými jehlicemi povrch půdy, což je eliminuje půdní erozi. Předností jsou malé nároky na stanoviště, půdní podmínky a pěstování.
Každopádně v zahradách kombinujte solitérní i skupinově vysazené jehličnany. A pak už se jen můžete těšit na jejich růst i vliv na vaše zdraví. Protože pamatujte, stromy dokáží snížit stres snad každému člověku.