Vyrábíme esenciální olej
Esenciální olej je úžasný pomocník pro vaše tělo i duši. Pozitivně ovlivňují naši psychiku a emoce, podporují správnou činnost našich orgánů a svými antiseptickými a antivirovými či repelentními účinky pomáhá i pečovat o kůži a pleť. Nejideálnějším způsobem, jak využít esenciální olej je aromaterapie. To znamená, že nakapete pár kapek do vonné lampy či horké koupele a budete čekat na uvolnění a získání sil. Asi je dostatek důvodů proč si esenciální olej buď pořídit nebo vyrobit, co říkáte?
Pamatujte, vždy záleží na dané rostlině a jejich vlastnostech!
Není olej jako olej
Základem esenciálního oleje jsou aromatické látky, obsažené v některých rostlinách a plodech. Proto také název esenciální, který odkazuje na latinské slovo „essentia“ neboli „bytí.“ A co to znamená? Z jablek, rybízu či jahod můžeme vyrobit jen vonný olej, který se snaží umělé zprostředkování vůní těchto plodů. Ale nikdy z nich nezískáte vonné látky, neobsahují totiž správné silice. V případě esenciálního oleje je tomu právě naopak. Samotné látky jsou stěžejní, obsahují přírodní vonnou látku, která pochází přímo z rostliny. Jejich prostřednictvím nám bylinky či květiny předávají svou vůni i léčivé schopnosti.
Nejlepší je domácí extrakce
Postup domácí extrakce aromatických bylinných olejů z rostlin se nazývá infúze. Bylinky či rostliny jsou ošetřovány tak, aby jejich esence naplnily olej, do kterého jsou ponořené. Z toho důvodu najdete bylinné oleje často pod názvem infúze. Pokud je nakupujete v obchodech, můžete si doma připravit i ekonomičtější a velkém množství esenciální olej.
Tipy pro domácí výrobu
- Používejte kvalitní, lehce ochucený olej, jako například slunečnicový.
- Rozhodně se vyhněte olivovému oleji.
- Během infúze zalijte bylinky olejem úplně celé. Pamatujte, že nesmí trčet ani lísteček, jinak se s oxidací zkazí.
- Určitě se před skladováním ujistěte, že jsou veškeré rostlinné látky pryč. Jinak vám olej nakysne a zakalí se.
Nejjednodušší čtyři kroky
- Do čisté skleněné nádoby, vložte bylinky nebo květy. Můžete zkusit i bazalku, oregano, rozmarýn či tymián. Následně je pořádně rozdrťte, aby vám pustily co nejvíc bylinného aroma.
- Rostlinný olej nalijte do 400 ml i více většího džbánku. Jak jsme již upozornili, bylinky musejí být zalité. Poté džbánek zakryjte a nechte týden stát na teplém místě. Pozor! Nesmí na něj svítit slunce.
- Po týdnu bylinky přeceďte. Použijte buď hadřík z bavlněné mušelíny nebo starý látkový kapesník. Celý proces opakujte do chvíle, dokud nebudete mít silně aromatizovaný olej.
- V malé lahvičce jej pak uchovejte, i s označeným štítkem, abyste věděli po čem saháte i po delší době. Na ozdobu pak můžete kolem víčka omotat bavlněný provázek. Tím i budete mít jistotu, že se do lahvičky nedostane vzduch.
Recept na nejlepší levandulový olej
Hrst levandulových květů pořádně promněte v dlaních, aby se silice lépe uvolnily. Můžete je sice nasekat nožem, ale věřte, že mít voňavé roce od levandule je slast. Zalijte je olejem a začněte zahřívat. Směs následně přiveďte k varu, stáhněte ji na minimum a tři hodiny ještě zahřívejte, ale NEVAŘTE! Poté stáhněte z plotýnky, přeceďte přes jemné sítko a plňte do lahviček. Co říkáte, není to nic těžkého. Zkusit to můžete i u meduňky či máty.
Esenciální olej se vám bude vždycky hodit. A ať už si ho dáte do koupele, nebo do lampy na uvolnění je důležité, abyste se hlavně uvolnili.
Po přečtení našeho článku se nechte inspirovat botanickým akvarelem, vytvoření čajové zahrady nebo jak na meditace proti stresu.