Your search results

Vše, co je potřeba pro stavební povolení?

Napsáno Dana Beková v 19. 10. 2024
0

Snadno se řekne, že stavba může být i zábava. K úspěchu bohužel nestačí mít jen zlaté ruce, dobrou stavební firmu, ale i stavební povolení. Nikdo sice nechce vyšlapat důlek na stavebním úřadu, když to s tou digitalizací dopadlo, tak jak to dopadlo. Ale poradíme vám, čeho všeho je potřeba, aby váš vysněný rodinný dům stál co nejdřív?

Co to je stavební povolení?

Jedná se o dokument, který získáte před zahájením samotné stavby nemovitosti, nebo před stavebními úpravami domu či bytu. Vlastně je to taková licence, která znamená, že stavbu můžete postavit, nebo na ní dělat různé stavební úpravy.

stavební povolení, kam se obrátit

V jakých případech zažádat o stavební povolení?

Stavby vyžadující stavební povolení jsou určeny právním řádem. Jde nejčastěji o stavby se zastavěnou plochou větší než 150 m², nebo u zásahů do nosných konstrukcí bytových domů. U některých staveb však postačí pouze jejich ohlášení. Takové ohlášení se podává stavebnímu úřadu, a to pomocí předem daného formuláře.

Proces stavebního řízení

Teď v době digitalizace to bude nelehký úkol. Snad bychom vám i doporučili, abyste s tím počkali. Co ještě platí, že si musíte obstarat všechny potřebné souhlasy. To znamená souhlas od sousedů, různých institucí.

Řízení je primárně ústní, v určitých případech lze však vést i bez nařízení ústního jednání, a to v písemné formě. Splníte-li všechny podmínky, stavební úřad Vám stavební povolení vydá.

Stavební povolení má omezenou platnost po dobu 2 let, během kterých by mělo dojít k alespoň zahájení stavby.. Pokud se stavbou do této lhůty nezačnete, pozbývá povolení platnosti, avšak nebudete-li moct s prací z nějakého důvodu začít, můžete požádat o prodloužení povolení. 

Pokud se vyskytly naléhavé komplikace a Vy tak z těchto důvodů nemůžete začít se stavbou, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme s vyřízením či prodloužením stavebního povolení. 

Časové omezení se vztahuje i na samotnou dobu výstavby. Ta se odvíjí od předpokládaného termínu, uvedeného ve formuláři při podávání žádosti. Jedná se o lhůtu pořádkovou, při jejím nedodržení se dostáváte do rozporu se stavebním povolením a vystavujete se nebezpečí sankce. Pokud během stavby zjistíte, že daný termín nejste schopni dodržet, musíte o prodloužení lhůty včas zažádat.

Platnost stavebního povolení

Pokud jste celým tímto procesem úspěšně prošli a povolení získali, musíte začít stavět do dvou let od nabytí právní moci povolení. Jestliže do dvou let stavět nezačnete, platnost povolení automaticky zaniká a vás celé byrokratické kolečko čeká ještě jednou. 

Chcete-li stavět, ale víte, že nestihnete stavbu zahájit v termínu, musíte zažádat o prodloužení stavebního povolení. Lhůta pro takové prodloužení není stanovena, ale musíte své rozhodnutí náležitě odůvodnit. Na základě onoho zdůvodnění se pak stavební úřad rozhodne, zda žádost schválí, nebo nikoli. 

Stavba bez stavebního povolení

Ačkoli třeba máte rádi adrenalin, raději se nepokoušejte postavit svůj dům bez stavebního povolení. Vystavujete se tak riziku pokuty. Stavba bez stavebního povolení je označena za „černou“ a úřad může nařídit tuto stavbu strhnout. Současná právní úprava umožňuje v takovém případě zažádat o tzv. dodatečné povolení stavby, i zde je třeba splnění několika podmínek. 

Majitel musí prokázat, že:

  • jednal v dobré víře
  • stavba nevyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu
  • uhradil pokutu za přestupek za to, že byla provedena stavba bez povolení. 

Takže až se pustíte například do rozšiřování terasy, nebo rekonstrukce koupelny, je lepší si všechno předem zjistit. V opačném případě by se vám sankce nemusela při přestavbě vašeho bytu vůbec vyplatit.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings