Víte, jak správně stříhat ostružiny?
Procházka lesem nemusí být jenom o zbavení se stresu, může být i o sbírání různých plodů. Nejpopulárnější jsou asi borůvky. Z těch modrých drobných kuliček má koláč rád snad úplně každý. Jinak to není ani u malin či ostružin. Jestliže máte rádi ostružiny, a pěstujete je na zahradě, tak se vám bude hodit článek o jejich správném sestříhání. Není to věda, přesto naše rady nebudou k zahození.
Péče o ostružiny na jaře
Chataři a zahrádkáři se na příchod jara netrpělivě těší. Prvními teplejšími dny už pomalu sází zeleninu a obdivují přitom rašící tulipány, které se zvedají od chladné půdy. Netrpělivě ale vyhlížejí i plody, jako jsou například z ostružiníku. Jaro je totiž nejvhodnější dobou, kdy jej mohou ořezat, aby pak bylo hodně úrody. Pamatujte, že nejčastěji plodí na jednoletých výhonech, přičemž starší větve je chrání v zimním období před mrazy. Kromě ale těchto odrůd, existují tak remontantní. Jejich výhodou je, že rodí dvakrát za rok. Nejdříve na podzim a pak v červnu následujícího roku. U nich je nutné na podzim odstřihnout prut pod místem, kde byly plody. Nebojte se, že jim uškodíte. Po zimě se výhony zase rozvětví.
Stříhání v prvním roce
Pokud vaše ostružiny mají příliš dlouhé výhony, tak je rozhodně zkraťte, a to na dva až tři pupeny. Určitě jim tím neublížíte, naopak podpoříte růst. Ostružník začne vytvářet mladé výhony z oček, které uvidíte. Následně až pruty dorostou délky jednoho metru, přivažte je k opoře, kterou jste si připravili. V prvním a pak ve druhém roce nechejte tři výhony, pak přidejte až šest výhonů. Ty nadbytečné odřežte u země.
Jak na letní sestřih?
Po jarním sestřihu je nutné provést také ten letní. Nejlépe ho udělejte každoročně v období od července do srpna. Je to z toho důvodu, že větve ostružiníku je nutné zkrotit. V červnu se zaměřte na konce hlavních výhonů a zkraťte je na čtyři až pět lístků. Pak se můžete těšit na šťavnatou úrodu i lepší manipulaci s keřem.
Vyvazování ostružiníku
Lámete si hlavu, kdy ostružník vyvazovat? Podstatné je si uvědomit, že tuto rostlinku dělíme na dva druhy. Na poléhavé druhy je potřeba vybudovat opěrnou konstrukci již u samotné výsadby. Vzpřímeně rostoucí druhy nemusíte vyvazovat, stačí, když jednotlivé výhony prostrčíte mezi dvojdrátím. Výšku udržte do dvou metrů.
Škůdci
U ostružníku je velkou výhodou, že moc nemocemi netrpí. Občas se vám na něm může ale objevit rez ostružinová. Počítat musíte i s výskytem moniliózy plodů, ochrana se ale proti tomu neprovádí. Předcházet takových škůdcům můžete správným výběrem odrůdy a udržování vzdušných keřů.
Kdy sklízet?
Na první sklizeň ostružin si musíte počkat až do druhého roku od výsadby, pak vám začne rodit pravidelně. Plody nejlépe sklízejte v létě, kdy dozrávají postupně 2–7 týdnů. Jsou černé barvy a velmi šťavnaté se sladkokyselou chutí. Nejlépe je snězte čerstvé, nebo z nich vyrobte kompot, džem či ovocné víno. Nezapomínejte, ani na listy, jsou léčivé.
Ostružiny jsou lákavé a nenáročné. Vyzkoušejte i nějaké zdravé dezerty, které si s nimi velmi rychle oblíbíte.