Víte co je, a jak funguje biofilní design
V posledních letech je velkým trendem sledování různých filosofických směrů, které náš život zpříjemní a i usnadní. Ať už jsou to směry z Japonska nebo Číny, napojení na přírodu je zpět. Biofilní design je strategický doplněk a podstatný prvek v architektuře i designu.
Jak se žije v domácnosti
Naprostá přirozenost je čerstvé povětří, svěží vzduch a průvan. Proto by vaše domácnost měla být v takové míře maximálně z přístupná. Nejde ani tak o to stavět si bydlení na větrné hůrce, ale mít možnost kontaktu s větrem jako takovým. Jestliže je váš dům kompletně zaizolovaný, biofilní design v něm asi nevyužijete. Pamatujte, že roční období jsou čtyři, a vy byste měli mít možnost je ze svého obydlí zažít všechny. Není nad křupající sníh, blátem z kaluží či šustění spadaného listí. Když prší většina z nás cítí uvolnění. Velmi jsou populární například zvuky deště, když se snažíte usnout.
Naše biologické hodiny jsou seřízeny podle slunce, a vaše domácnost by proto měla umožnit alespoň v nějakém aspektu, sledování a pohyb slunce po obloze. Třeba to udělejte jen proto, abyste si vyladili svůj vlastní čas. Za matně kouřovými skly ani nemáte šanci poznat kolik je vlastně hodin. Velmi snadno jsme si uvykli na zprostředkovaní u absolutní tmu či dokonalé osvětlení. Jenže střídání světla a tmy, stíny i to je biofilní architektura.
Jestliže to budete chtít vyzkoušet, pak pokud disponujete malým dvorkem, balkonem či terasou zařiďte si jej jako svoji denní kancelář. Nebudete pracovat ve vnitř, ale venku. Obecně se tak naruší ostré hranice mezi interiérem a exteriérem, což vám jedině prospěje.
Biofilní design má rád přírodní prvky
Do interiéru se začleňuje co nejvíce přírodního materiálu, dostatek světla a rostliny. Všechny tyto prvky jsou důležité pro naše zdraví. A navíc snižují i stres, vyrovnávají hladinu krevního tlaku a srdeční frekvenci. Navíc v takovém příjemném prostředí zvýšíte produktivitu, kreativitu a pozitivně působí na lidskou spokojenost. Obecně člověk tráví v interiéru čtyři pětiny svého života a vnímá hlavně očima. Takže dobrý designer se soustředí převážně na zelenou a vybaví vaši domácnost tak aby působila na vás příjemně a pohodlně. Je důležité také rostliny různě uspořádat, aby vše náležitě fungovalo. Nejde jen o květiny, velkou roli hrají i konstrukce či předměty vyrobené z přírodního dřeva.
Oblíbené retro
Staré časy jsou synonymem pro biofilní design, tudíž se úplně nevzdávejte starého nábytku ze 60. až 70. let. Kombinujte steré s novým. Velmi populární jsou různé zakřivené čáry a křivky na pohovkách, lenoškách a lavicích. Vlnky, kruhy a křivky podporují navíc klidnou energii. Oblé tvary dodávají interiéru hlavně kulatá zrcadla v různých velikostech. Nemusíte ani vrtat, stačí, když oblíbený obrázek pověsíte na šňůrku či pásku.
Ideální barvy
Výrazným způsobem světlo a barvy ovlivňují naši psychiku. Barevné schéma dokáže výrazným způsobem měnit i věci a celkový prostor, proto se takové výzvě rozhodně nebojte. Existují ovšem některé obecně platné účinky na většinu lidí. Červená je obecně vzrušující, vzbuzuje touhu, ale na velkém prostoru působí agresivně. V opačném případě ji zkombinujte s nějakou vhodnou barvou, aby působila svěže. Modrou určitě nedávejte do ložnice, špatně se vám bude spát. Vše je o odstínech. Pokud vyberete světlemodrou tak váš prostor bude působit harmonicky a bezpečně. Trendem jsou i tóny země, jako je například olivově zelená, okrová, žlutá či pálená oranžová.
Zkrátka přírodu každý z nás potřebuje, proto je důležité ji tak chránit a nechat se jí i obklopovat. Zauvažujte, jak co nejvíce do své místnosti ji zanést. Váš byt či rodinný dům nemusí vypadat jako džungle, stačí jen rozumně přemýšlet. Nic se nemá přehánět.