Větrná elektrárna a její výhody i nevýhody
Mezi obnovitelné zdroje patří i větrná energie. Jedná se o ekologickou variantu a jednou z možností k získávání zelené energie je větrná elektrárna. Tím, že dochází ke zhoršení ovzduší, je tento typ elektrárny velmi populární. Její pořízení není vůbec jednoduché, takže pozor na šedivé vlasy.
Jak to celé funguje?
V podstatě se jedná o formu využití solární energie. Sluneční paprsky ohřívají atmosféru a zemský povrch. Tím má vzduch různý tlak a vzniká tak vítr. Energie takto stvořená je pak s pomocí turbín přeměna na energii elektrickou. Větrná turbína má speciálně tvarované listy, na které působí síla proudícího vzduchu. Ta je převedena na mechanickou energii a následně prostřednictvím generátoru na energii elektrickou.
Princip je v podstatě stejný jako u klasických větrných mlýnů. U těch je ale větrná energie proměněna pouze na mechanickou a rovnou využita, například k mletí obilí nebo pumpování vody.
Kdyby se vaše nenávist dokázala proměnit v elektřinu, rozsvítila by celý svět – Tesla
Na západě jsou větrné elektrárny častější
Ano, to je hořká pravda. Co se týče ale našich sousedů, tak tam je větrná elektrárna daleko častější. Stačí, když se podíváte do Německa nebo Rakouska, a rozdíl uvidíte okamžitě. Oblíbené jsou i také offshore větrné farmy, které naleznete ve volné moři. Jen pro zajímavost, v Holandsku pohání větrná energie 100 % vlaků. V Dánsku je větrná energie stvořena ze 40% elektřiny. Méně než 1% spotřebované energie v České republice pokrývají větrné elektrárny. Vidíte, jak velký rozdíl to je. Potenciál by tu byl, ale ta snaha…
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Mezi pozitiva rozhodně patří:
Výhody:
- Využívají obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie.
- Využívání větru je bezplatné.
- Při provozu nedochází k vypouštění skleníkových plynů ani dalších škodlivých látek.
Nevýhody:
- Výkon je závislý na aktuální síle a směru větru.
- Elektrárna je výrazným zásahem do vzhledu okolní krajiny.
- Způsoby, jak recyklovat konstrukce elektráren jsou nedostatečné a velmi nákladné.
- Vzhledem k vyšší pořizovací ceně je životnost větrných elektráren poměrně krátká.
- Vydávají periodický aerodynamický hluk, který může mít vliv na lidskou psychiku.
Využití malé elektrárny
Není moc spotřebitelů, kteří by měli zkušenosti s domácí větrnou elektrárnou. Liší se totiž cenou, designem i výkonem. Kolik energie vyrobí větrná elektrárna závisí na povětrnostních podmínkách i typu a umístění turbíny. Mikro elektrárny vyrobí do 5 kW a větrná energie slouží například na ohřev vody.
Větší domácí elektrárny využíváme jako doplňkový zdroj energie. Bývají napojené na síť a nadbytek energie zpětně odkupují energetické společnosti. U nich je zpravidla výkon do 60 kW.
Budoucnost energie
Větrná energie je v posledních letech velmi oblíbená, nicméně se ukazuje, že budoucnost možná nebude taková, jak jsme si mysleli. Důvodem je hlavně již zmíněná obtížná recyklace, případně likvidace. Podle odhadů amerických vědců se bude USA do 20 let potýkat přibližně s 720 tisíci tunami odpadu ze starých turbín. 90 % částí turbíny je přitom recyklovatelných, anebo je možné je prodat. Velký problém je však s vrtulemi, které jsou ze směsi pryskyřice a laminátu, podobně jako vesmírné rakety. Jejich přeprava je tak drahá a neekologická, umístění na skládky pak kvůli jejich velikosti téměř nemožná. Evropa je na tom vlivem pravidlům pro nakládání s odpady o něco lépe a některé ze společností starší díly například dále rozprodávají, i tak však bude nutné tento palčivý problém co nejdříve vyřešit.