Venkovní projektor: Na co myslet, před pořízením?
Venkovní projektor by měl být součástí snad každé domácnosti. Důvod je jednoduchý, není nad příjemnou zábavu v podobě příjemného posezení s ratanovým nábytkem, a přímo pod svítícími hvězdami. Toužíte po kouzlu letních filmů? Pak je možná na čase si takovou hračičku pořídit. A věřte nebo ne, ale nabídka je opravdu velká.
Nejdůležitější parametry
Mezi nejpodstatnější faktory určitě patří:
- Jas
- Obsah
- Přenositelnost
- Zvuk
Postupně si probereme každý zvlášť. Začneme tím prvním:
Jas
Je asi jasné, že venkovní projektory fungují nejlépe při naprosté tmě, takže při nákupu určitě zvažte, kam jej umístíte, aby vás tolik nerušilo okolní prostředí. Když světlo dopadne na vaši obrazovku, způsobí že promítaný obraz bude slabší a hůře viditelný. V nejhorších případech se tmavé scény stanou neviditelnými, zatímco jasnější scény postrádají lesk, který by normálně měly v úplně tmavé místnosti.
Obsah
Popřemýšlejte i nad tím co chcete sledovat na venkovním projektoru. Pozvete své přátele na hokejový přenos? Nebo chcete dopřát prarodičům rodinnou promítání diapozitivů? Venkovní projektory mají různé možnosti připojení k zobrazení obsahu, který chcete sledovat. Čím více možností „portu“, tím lépe. Některé venkovní fungují jako chytré televizory, včetně vestavěných aplikací pro snadné streamování například Netflixu, a to přímo na vaši velkou obrazovku.
Přenositelnost
Nakonec musíte zvážit přenosnost projektoru. Vytáhnout napájecí kabel na váš dvorek pravděpodobně není problémem, nicméně budete potřebovat poměrně silnou baterii, abyste si mohli užít venkovní projektor uprostřed lesů na rodinném kempování.
Zvuk
Pokud nemáte rádi němé filmy nebo neděláte powerpointovou prezentaci na dvorku, je zvuk polovinou zážitku. Mnoho projektorů postrádá vestavěné reproduktory. Jiné projektory mají vestavěné reproduktory, ale reproduktory mohou být příliš malé na to, aby zaplnily váš venkovní prostor působivým a příjemným zvukem. Při nákupu venkovních projektorů vezměte v úvahu jak kvalitu vestavěného zvuku, tak i to, zda potřebujete zakoupit nějaké další komponenty pro přehrávání zvuku.
Nejznámější projekční technologie
DLP projektory
Klasické DLP projektory jsou výhodné i oblíbené díky velmi vysoké snímkové frekvenci. Ta vám zajistí plynulý obraz, což oceníte v rychlých scénách ve filmech. Ale mezi další výhody patří dobrý kontrast s hezkou černou a vysoký jas.
LCD projektory
Čekejte stabilní obraz bez otřesů, hezké barvy a nulové riziko duhového efektu. Nevýhodou je ale menší ostrost, nižší obnovovací frekvence, blednutí barev s rostoucím stářím LCD panelů a poněkud náročnější čistění
Laserové projektory
Barvy jsou přesnější, zapnutí a vypnutí okamžité, jas vyšší a životnost nesrovnatelně lepší. Obraz nebledne, jas neklesá, a aniž byste museli měnit součástky, činí životnost například 20 a více tisíc hodin. Nevýhodou je pak jen pořizovací cena.
Plátno, nebo stěna?
Už víte, kam venkovní promítač umístíte? Vyberte si buď na zeď nebo projekční plátno. Stěna je sice finančně asi nejvhodnější, ale musí být rovná, hladká a ideálně bílá. Plátno je ale jistota k nezaplacení. Nejen, že je barevně dokonalé, ale jeho povrch bývá často přímo uzpůsobený promítání, takže zajistí nejlepší možný obraz.
Velkým bonesem takového projektoru je, že si ho můžete pořídit i do portugalského nebo francouzského stylu. Čas večírků může začít.
Zdroj: projectorreviews.com