Úprava bydlení pro seniory
Bydlení pro seniory se postupem času začne týkat každého z nás. Čas je neúprosný a vy jste se dostali do situace, kdy řešíte jak správně, a hlavně bezpečně ubytovat vaši babičku, maminku, tatínka či dědečka. Při zařizování takového bytu je třeba uvažovat z pohledu potřeb seniora. Snažte se vybírat nový domov podle úrovně infrastruktury, tedy jak daleko to je k lékaři, na autobus, do obchodu ale i do kulturního centra či městského parku. Porozhlédněte se i po bytě, který bude spíše v nižším patře, a to i v takovém případě, že máte v domě výtah.
Na druhou stranu ale nemůžete spoléhat na to, že bude fungovat věčně. Správný dům by měl mít i bezbariérový přístup.
Na prvním místě bezpečí
Úprava interiéru by měla být hlavně o bezpečnosti, když zařizujete bydlení pro seniory. Počítejte s tím, že starý člověk často padá, tudíž vše pořizujte bezbariérově, to znamená vyvarujte se prahů mezi místnostmi, malým koberečkům či vyvýšeným podlahám, o které se velmi snadno zakopává. Co se týče podlahy, tak volte PVC. Je dodávané v různém barevném provedení a imitacích materiálech. Hlavní a nespornou výhodou je pak snadná údržba.
Zapomeňte také na schody, výstupky. Zábradlí by mělo byt řádně barevně označené. Odstraňte i přímotopy, kamna na pevná paliva, i nezakryté radiátory.
Prim hraje dostatek místa
Bydlení pro seniory by mělo disponovat dostatkem prostoru pro pohyb v interiéru. Myslete proto na potřebnou šířku pro průchod mezi nábytkem u zdravého člověka, ale i takového, který se pohybuje pomocí berlí, chodítka či kolečkového křesla.
Senioři s omezenou hybností často stráví hodně času díváním se z okna v sedě. Pamatujte, že parapet by měl být ve výšce maximálně 70 cm. Velkou výhodou pak je i lodžie či terasa, mnoho seniorů pak může vyjít na čerstvý vzduch právě na zmíněná místa. Minimální hloubka balkonu by tedy měla být 1500 cm a pokud možno i větší.
Nešťastná koupelna
S větší investicí počítejte, když budujete koupelnu. Ta je obecně nejrizikovější místností v obydlí. Z hlediska bezpečnosti je rozhodně lepší, když pořídíte sprchový kout než vanu, ale nezapomeňte v něm zabudovat sedátko a madla.
Pokud i tak váš senior se nechce vzdát vany, pořiďte speciálně určenou pro osoby se sníženou pohyblivostí, které mají nižší hloubku a integrovaná, mobilní nebo podél vany umístěná madla. Vhodná je také protiskluzová úprava dna.
Co se týče toalety, tak tam se obecně doporučuje pro seniory zakoupit multifunkční provedení klozetové mísy spojené s funkcí bidetu, tzv. sprchové toalety, kde je do klozetové mísy instalována sprška pro omývání intimních částí těla proudem vody s následným bezdotekovým osušením teplým vzduchem.
I kuchyň musí být podle pravidel
Kuchyň je nejpoužívanější místností, a ve které je plno nástrah. Při zabudování pracovní plochy je nejvhodnějším místem mezi varným a mycím centrem. Počítejte s nejnižším umístěním varné plochy, to, aby se dalo bezproblémově nahlížet do hrnců během vaření. Pečící troubu a mikrovlnku umístěte ve výšce 1100 – 1200 cm, aby je bylo možné ovládat i vsedě.
V neposlední řadě si dejte načas s výběrem bezpečnostních doplňků. Na trhu je celá řada prvků od kouřových čidel po automatické vypínaní spotřebičů. V domácnosti seniora jistě najde své uplatnění, pamatujte ale, že jejich ovládání by nemělo být obtížné a nesrozumitelné.
Po přečtení našeho článku se podívejte například na tipy na dokonalé ohniště, jak stříhat túje, recept na domácí musli.