TOP 10: Největší stavby světa
Jakákoli budova se nemusí pyšnit jen slávou, významem nebo výškou, může například i patřit mezi největší stavby světa. A co si představujeme pod pojmem největší? Jedná se především o zastavěnou plochu nebo celkovou podlahovou plochu. Jak vypadá, takový žebříček?
1. Globální centrum nového století
Tuto budovu najdete jak jinak než v Číně, a právem se řadí mezi největší stavby světa. Je totiž třikrát tak větší než sídlo amerického ministerstva obrany Pentagon. Pro zajímavost uveďme, že by se do ní vešlo 20 oper v Sydney. A co v ní najdete? Kanceláře, nákupní centrum, vodní park i velmi oblíbené kluziště. Pokud vás zajímají rozměry, tak jsou opravdu neuvěřitelná – 500 metrů dlouhá, 400 metrů široká a 100 metrů vysoká. Podlahová plocha činní 1,76 milionů metrů čtverečních. Už jenom dokončení trvalo 3 roky. Navštívit můžete i velmi oblíbený vodní park, který se nazývá Rajský ostrov.
2. Terminál 3 mezinárodního letiště v Dubaji
Na druhém místě jsme umístili letiště, a to přímo v Dubaji. Je to jedno z nejrušnějších letišť na světě. Celková zastavěná plocha činní 1 713 000 m2 Nachází se asi 4 km od centra města. Je to důležitý uzel pro Blízký východ. Terminál 3 slouží pouze pro Emirates.
3. Květinová aukce v Aalsmeer
Z východu se přesuneme do Evropy a to do Nizozemska. Tady se nachází největší květinová aukce na světě, která je navíc přístupná veřejnosti. Po zaplacení vstupu můžete nahlédnout na rušné skladiště, které je plné květin. Aalsmeer využívá toho, že leží v blízkosti mezinárodního letiště Amsterdam – Schiphol. Ráno vydražené květiny se již druhý den mohou prodávat na jiném konci světa. Nejvíce květin se podle obratu prodá do Německa, Velké Británie a do Francie. Česká republika by měla být v pořadí na 13. odběratelském místě. Proč tedy nenavštívit zemi tulipánů?
4. Benátské Macao
Jedná se o největší kasino na světě. A hádáte správně, je inspirované Benátky. Najdete ho v Macau, které kombinuje vlivy čínské a portugalské kultury. Nachází se v něm luxusní hotel, restaurace a síť obchodů. Nicméně je tu i zábava pro nejmenší návštěvníky, a to vodní parky a divadla. Zahrát si v tak obrovském kasinu je výzvou pro každého hráče, jelikož tu najdete snad všechny druhy her, včetně pokeru a baccaratu.
5. Vojenská budova Pentagon
Sídlo Ministerstva obrany USA by se dalo měřit na několik fotbalových hřišť. Má tvar pěti soustředných pětiúhelníků se zahradou uprostřed. Budova nabízí čtyři patra a kromě toho, že je jednou z nejobjemnějších staveb světa, patří mezi stavby s největší spotřebou ropy. Tudíž i nejvíce znečišťuje ovzduší. Zajímavostí je, že stavba začala v 11. září 1941 a právě o 60 let později i ona se stala jedním z cílů teroristického útoku.
6. Fotbalový stadion Nou Camp
Nachází se v Barceloně ve Španělsku. Je to hřiště domácího klubu FC Barcelona. Pojme až 99 500 diváků. Teprve nedávno došlo k plánované přestavbě a modernizaci stadionu. Celá rekonstrukce bude probíhat několik let, tudíž se tu nebudou konat žádné zápasy. Nicméně i tak si ho Španělé velmi cenní.
7. Istana Nurul Iman
Je to slavná rezidence brunejského sultána a také sídlem vlády. Palác se nachází na severu ostrova Borneo. Navrhl jej filipínský architekt Leandro Locsin, který použil architektonický motiv zlatých kopulí a klenutých střech jako ozvěnu islámských a malajských vlivů. Sultánův dům zahrnuje 1788 pokojů, 18 výtahů, 44 schodišť a 250 koupelen. Sultánův trůní sál pojme 2000 lidí a banketový dokonce 5000 hostů. Součástí budovy je i mešita. Veřejnosti není palác bohužel přístupný, pouze během 3 dnů na konci každoročních islámských oslav po skončení ramadánu.
8. Zakázané město
Největší palácový komplex se nachází v Číně. Ukrývá 9999 komnat. Magická devítka se opakuje i v těch nejmenších detailech stavby. Dokonce násobky devíti najdete třeba v počtu střešních podpěr. Kolem celého města je vodní příkop, zdi a strážné věže. Jediným způsobem, jak se do něj dalo dostat bylo stát se císařskou konkubínou nebo eunuchem. Nicméně už se nikdy nesměl vrátit.
9. Angkor
Starobylé město Angkor bylo v preindustriální době největší město světa. Leželo na ploše 10 km² a žilo tu asi milion lidí, přitom na celém světě v té době žilo jen asi 200 milionů lidí. Dnes už sice nemůžeme obdivovat všechny stavby tohoto dávného velkoměsta, přesto se ale dochovalo obrovské množství kamenných domů a chrámů. Tím nejlépe zachovaným je Angkor Wat, příklad vrcholné khmerské architektury.
10. Gandaria City
Gandaria City je víceúčelový komplex zahrnující nákupní centrum, kancelářskou věž, bytové věže a hotel v Kebayoran Lama, Jakarta, Indonésie vyvinutý společností Pakuwon Jati. Nákupní centrum, hotel Sheraton Grand Gandaria City, bytové věže a kancelářská věž jsou přímo propojeny.
I jako digitální nomád můžete navštívit i tato místa. Jen počítejte, že život v jejich okolí není nejlevnější.