Your search results

Tipy pro úsporné vytápění: Jak na ekvitermní regulaci vytápění

Napsáno Patrik Pilous v 13. 8. 2024
0

Potřeba tepla v domácnosti se neustále mění. Nejen v závislosti na ročním období, ale také během jednotlivých dnů, s měnící se venkovní teplotou. V mrazivém dni nastavíte topení na vyšší teplotu, a druhý den vás v místnosti překvapí „sauna“, protože se venku oteplilo. Můžete sice manuálně nastavovat termostat, není to však příliš praktické. Lepší řešení nabízí ekvitermní regulace vytápění.

Co je to ekvitermní regulace?

Ekvitermní regulace je chytrý způsob, jak efektivně řídit vytápění domu a ušetřit peníze za energie. Spočívá v upravování teploty topné vody na základě venkovní teploty. Úkolem ekvitermní regulace je tedy udržovat v domácnosti požadovaný tepelný komfort bez výkyvů. To znamená, že v mírných dnech zdroj tepla (kotel, tepelné čerpadlo) sníží frekvenci a intenzitu vytápění, zatímco v mrazivých dnech svou činnost automaticky zvýší.

Jak funguje ekvitermní regulace vytápění?

Ekvitermní regulátor sleduje venkovní teplotu a automaticky přizpůsobuje výkon zdroje tepla, třeba tepelného čerpadla. Dle potřeby ho zapíná či vypíná nebo upravuje teplotu topné vody. To vše se děje prostřednictvím venkovního čidla, z nějž získané údaje zpracovává řídicí jednotka kotle nebo tepelného čerpadla. Na základě nastavené tzv. ekvitermní křivky upravuje teplotu otopné vody podle aktuální potřeby. Zkrátka, čím je venku chladněji, tím více systém topí a naopak.

Ekvitermní křivka

Základním kamenem ekvitermní regulace topení je nastavení ekvitermní křivky. Jedná se o jakýsi „graf“ dle kterého následně pracuje zdroj tepla s intenzitou vytápění. Její nastavení však není úplně jednoduchou činností, křivku je nutné odvodit od tepelné ztráty domu a liší se i dle otopného systému. Jinak vypadá ekvitermní křivka u radiátorů, jinak zase u podlahového topení. Do její výsledné podoby zasahují čtyři základní údaje:

  • požadovaná teplota v místnosti,
  • venkovní teplota,
  • tepelná ztráta domu,
  • teplota topné vody.

Ekvitermní křivka se tvoří na základě těchto faktorů a její nastavení by měl provést odborník.

Kde lze využít ekvitermní regulaci?

Ekvitermní regulaci využijete téměř ve všech případech, od běžných kotlů přes dálkové vytápění až po tepelná čerpadla, od podlahového topení přes radiátory až po solární vytápění. Při použití ekvitermní regulace obvykle není potřeba příliš vysoká teplota topné vody. Nižší teplota vody znamená úsporu paliva, a tím i peněz díky nižším nákladům na vytápění. Ekvitermní regulátory se tedy uplatní nejen v rodinných domech, ale také v bytových jednotkách.

Zdroje:
https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/usporne-vytapeni/co-je-to-ekvitermni-regulace-vytapeni/

https://www.spp.cz/magazin/ekvitermni-regulace-topeni-k-cemu-slouzi-a-je-lepsi-nez-pokojovy-termostat

https://www.estav.cz/cz/11724.ekvitermni-regulace-zajisti-uspornejsi-provoz-vytapeni-domu

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings