Tipy, jak se zbavit plísně na zdi?
Snad v každé domácnosti jsou plísně nepřítelem číslo jedna. Číhají opravdu všude – na zdi, ve skulinkách, ve starém oblečení. Není místo které by nebylo ohroženo. Kromě toho že jsou plísňové mapy nevzhledné, zapáchají, tak ještě mohou vyvolávat různé alergie či dýchací potíže. Má ráda vlhko a špatně větrané místnosti, také se jim daří v koupelně, sklepě nebo kuchyni. Vyzbrojte se proti nim důkladně, my vám poradíme jak.
Jak nejlíp odstranit plísně
Pokud jde o odstraňování plísní ze stěn, postup se liší mezi řešením betonu a malovanými stěnami nebo sádrokartonovými stěnami. Vzhledem k jejich nelehké povaze betonu, může plíseň proniknout hlouběji do něj, takže úplné vymýcení je opravdu obtížnější. Na rozdíl od natřených stěn nebo sádrokartonu, kde může být povrchová úprava dostačující, mohou betonové stěny vyžadovat agresivnější čisticí metody a specializované přípravky k odstranění plísní a zabránění jejich opětovnému růstu.
Připravte si materiál
Před zahájením procesu čištění si shromážděte potřebné materiály, včetně ochranných pomůcek – jako jsou gumové rukavice, brýle a maska – plus čisticí prostředky speciálně určené pro odstraňování plísní z betonových povrchů.
Čím zlikvidovat plísně?
Neúčinnější prostředky jsou s obsahem chloru, fungují i jako dezinfekce. Zahubí sice vašeho nepřítele, přesto se za čas plíseň může vrátit. Osobně mám velmi dobrou zkušenost se SAVEM. Špatné nejsou ani přírodní metody.
Ocet – pokud máte rozprašovač, pak to budete mít snáší. V bytě sice bude nedýchatelno, ale důležité je, že plíseň zmizí.
Tea Tree olej – čajovníkový olej je velmi silnou přírodní dezinfekcí, před kterou neobstojí právě ani spory plísní. Na zeď ho naneste rozprašovačem a ve směsi s vodou. Na šálek vody dejte lžičku čajovníkového oleje.
Jedlá soda – na bílou zeď můžete použít kašičku z jedlé sody. Můžete ji vyrobit z vody a sody, ale klidně i octa a sody. Naneste ji na zeď a asi po patnácti minutách důkladně setřete.
Citronová šťáva – po metodách, které vám nemusí vonět, je citron příjemná změna. Na postřik použijte čerstvě vymačkanou šťávu, ale klidně i koncentrát. Podobně působí i extrakt z jadérek grapefruitu – opět v roztoku s vodou, na jeden šálek dejte asi deset kapek.
Šetrnost je na místě
Nebude to lehké ale díky našemu šikovnému a snadnému postupu si s odstraněním plísní jistě poradíte:
- Nejprve ošetřete zeď dezinfekčním prostředkem.
- Nechtě alespoň 24 hodin působit.
- Seškrábejte existující plíseň špachtlí.
- Naneste penetrační nátěr
- Potě očistěné stěny natřete malířskou barvou
Preventivní opatření
Ať už chcete nebo ne, sáhněte i po chemických prostředcích, která vás od plísně zachrání. I když 100% výsledek nikdy nejde zaručit. Abyste se zbavili vlhkosti, zaměřte se především na opravu netěsností, zajištění správné ventilace a používání produktů odolných proti plísním. Pokud se budete držet našich rad, jistě bude váš domov zdravý a bezpečný.
Zdroj: taskrabbit.com