Tipy, jak sázet a pěstovat letničky
Vlivem květin bude váš balkon, terasa či zahrada plná barev a vůní. Sázet a pěstovat letničky můžete od dubna. Anebo si sazenice koupit, nicméně aby vám kvetly musíte se o ně správně postarat. A jak pěstovat letničky co nejlépe, se dozvíte v našem článku.
Jak si vypěstovat rozkvetlou zahrádku?
Staří a zkušení zahradníci dělí letničky do tří skupin:
- Brzké předpěstování letniček – některé druhy klíčí pomaleji než ostatní, proto je zahradníci zasévají už v lednu do vytápěného skleníku. Jak co nejlépe uspořádat skleník se dozvíte v našem článku. Zasadit sem například můžete takové rostlinky jako: petúnie, begónie, lobelky, sporýše. Dá to sice práci, i kvůli přepichování a hrnkování, zato výsledek stojí za to, tak proč to nezkusit?
- Vysévané do pařeniště – sem patří největší množství druhů a můžete je vysévat od března do pařeniště. Přitom ale dbejte, aby letničky byly vedle sebe. V případě opaku by se vytahovaly, nebo padaly. Z nejčasnějších vysázených druhů jmenujme například ostálky, aksamitníky, hledíky či jiřinky.
- Na záhony vysévané – takové druhy klíčí velmi rychle, a patří u pěstitelů k nejoblíbenějším, protože jsou méně náročné na pěstování. Tradičními zástupci jsou černuchy, krásenky, měsíčky či okrasné fazole.
Letničky podle výšky
Pro dokonalé uspořádaní vašeho záhonu na zahradě je důležitá výška rostlinky. Pamatujte, že dozadu se vysazují vysoké květiny, protože nekryjí půdu. A kterých květin se to nejvíce týká?
- U nízkých s výškou do 30 centimetrů – gazánie, nestařec, šrucha, kosmatec
- Střední výška do 40 centimetrů – hledíkovka, aksamitník, šalvěj, lokanka, sluncovka, sporýš, měsíček
- Vysoké více jak 50 centimetrů – hledík, astra čínská, krásenka, slunečnice, kokarda, okrasný tabák
Podle náročnosti
Troufáte si i na náročnější letničky? Pokud ano, tak se rozhodněte, zda letničky vysadíte na menší plochy, což ocení citlivější typy, nebo naopak těm odolným dopřejete více místa.
- Velmi odolné letničky se na místě přesévají a mohou vydržet až do dalšího roku, jsou to například: aksamitník, hledík, krásenka, měsíček, sléz
- U citlivějších, které slabě kryjí půdu a může je poškodit i déšť, jmenujme: lokanka, kejklířka, gazánie, astra čínská
Podle barev
Pěstovat letničky kvůli barvám je asi to nejkrásnější, co můžete udělat. Budete se pak na svoji rozkvetlou zahrádku víc těšit. Zkrátka, musí se vám letničky líbit. Velmi také záleží na tónech barev a druhů. Vsaďte spíše na kontrasty, protože jemné odstíny se vedle sebe moc neuplatní, a brzy vás začnou i nudit. Takže se držte našich následujích doplňujích rad:
- K modré nedávejte fialovou. Lepší je červená, bílá nebo žlutá.
- Růžovou zkuste přidat k oranžové, bílé a sytě modré.
Vysévání letniček
Pro výsev letniček potřebujete truhlík, misku nebo jinou nádobu. Zároveň kupte se semeny i vhodný substrát, kterým truhlíky naplníte. Až zeminu přitlačíte a zalijete, tak vysejte semena. Výsev následně jemně přitlačte a zasypte slabou vrstvou zeminy. Přetažené sklo nebo fólie vytvoří vhodné mikroklima a urychlí vzcházení semen. Teplota ve vašem malém skleníku nebo fóliovníku by se měla pohybovat kolem 20–25 stupňů. Nezapomeňte pravidelně výsev kontrolovat, aby vaše výsadba nepřeschla.
První výhonky
Až vaše rostlinky povyrostou, odkryjte kryt, mohl by jim jinak bránit v růstu. Sazeničky vyjměte a rozsázejte je na vzdálenost asi tří centimetrů. Silnější můžete nasázet do rašelinových květníků, v nichž je pak vysadíte přímo na záhon.
Nejvhodnější a nejkrásnější letničky
Všechny letničky nelze vyjmenovat, ale vybírejte je podle vlastního vkusu a oblíbenosti. Krásné jsou:
- astry
- hledíky
- fialy
- slunečnice
- nebo kejklířky
Také mějte na paměti, jak často je budete na zahradě zalévat nebo se o ně starat, aby během vaší nepřítomnosti nestrádaly. Během růstu je také pravidelně přihnojujte a kontrolujte nezvané návštěvníky.
Letničky pro nezkušené
Některým letničkám stačí jen zasadit, a rostou téměř samy. Ale jaké si vybrat rostlinky, když nejste zrovna nejzkušenější zahrádkář? Náš výběr by vás mohl inspirovat:
- Afrikány – zasaďte je ihned. Kvetou žlutě, oranžově, mahagonově, i žíhaně. Ani hnojit nepotřebují, jen nezapomínejte odstřihnout odkvetlé květy. Díky zastřihávání se nevytáhnou do výšky a budou ještě víc kvést.
- Slunečnice – dejte je na slunné místo. Rozhodně se nebojte, že jejich pěstování nezvládnete, je to opravdu nenáročná rostlinka. Pro začátek je lepší zvolit nižší druhy, protože ty vyšší potřebují přivázat k nějakému kůlu.
- Gazánie – miluje slunce, a tak se nebojte ji vysadit jak na skalku nebo do truhlíku. Je občas trucovitá, za oblačného počasí květy neotevře. Ve svých listech dokáže zadržovat vodu na horší časy, takže se nic nestane, když na ni občas zapomenete.
Pěstování letniček není žádná věda. Nebojte se toho, dočkáte se jak rozkvetlé terasy, tak zahrady.
Jestli přemýšlíte nad pěstováním dalších rostlin, podívejte se na naše články – pěstování bylinek na balkoně nebo nejlepší bylinky na zahradu. Mimoto se mrkněte i zdravou červenou čočku.