Tipy, jak na stříhání a řez ovocných stromů?
Ke zdravému růstu ovocných stromů je důležitý pravidelný řez. Pozitivem bude, že vám zajistí bohatší úrodu, ale také prosvětlí korunu, což omezí růst různých mechů nebo hub. Bez správného řezu váš strom těžko bude plodit. Navíc u takto přetíženého stromu hrozí, že se některá větev kvůli silnému větru zlomí a vy tak ještě budete uklízet následky.
Co si pořídit za vybavení?
Vhodné a kvalitní vybavení je nejdůležitější, obzvlášť u řezu stromů. Máte narozeniny? Mezi nejlepší dárky pro zahrádkáře patří i šikovné pomůcky, které pomohou v péči o vaší zahradu. A co si pořídit?
- Pilky – budou se vám hodit při řezání větví, které nelze uříznout lehce kleštěmi. Existuje celá řada pil, včetně rámových a ocaskových. Záleží jen na velikosti větve.
- Pily – jsou nejvhodnější pro silné větve nebo k odstranění poškozeného stromu. Motorová pila se vám rozhodně v zahradním domečku nikdy neztratí. Vždyť se vám mohou hodit, když budete chystat jehličnany v zahradě.
- Špičkové nůžky – chcete zastřihnout tenké větvičky? Tak se vám budou hodit špičkové nůžtičky. Pokud máte japonskou zahradu, tak obzvlášť u japonských vrb budou k nezaplacení.
- Držič větví – je to velmi užitečný nástroj pro recyklaci ořezaných větví. A co s jemnou drtí? Ideální je jako vhodná mulč na vaše záhonky.
- Žebřík – na každé chalupě musíte mít minimálně jeden žebřík. Hodit se vám bude především na sbírání ovoce ze stromů, ale také na jejich úpravu.
Jaké jsou druhy řezu?
Je to těžko uvěřitelné, ale řez ovocných stromů má svá pravidla. Provádějí se obecně 3 řezy.
- Výchovný řez – provádí se v prvních čtyřech až pěti letech. Ten vám zajistí, že vaše stromu budou mít pěkně tvarovanou korunu.
- Udržovací řez – dělá se kvůli rovnováze mezi růstem stromu a optimální úrodou.
- Omlazovací řez – ten budete provádět hlavně u starších stromů. Prodlouží jim tak život.
V jakém období řez provádět?
Záleží na odrůdě a druhu vašeho ovocného stromu, ale obecně se doporučuje 2x do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni.
- Zimní řez – provádí se v době vegetačního klidu. Ani v zimě se správný zahrádkách nenudí. Toto období můžete využít i k vytvarování koruny mladých stromů či omlazení, aby se nemusely pokácet.
- Letní řez – probíhá po sklizni a odstraníte díky tomu i nepotřebné výhonky. Jak se říká, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Výsledkem vám pak bude bohatší úroda.
Pozor! U jádrovin, což je například u jabloň nebo hruška, nebo u některých peckovin (třešeň), se dělává jak zimní, tak jarní řez.
Prořezáváme stromy
Nejprve odstraňte křižující a nadbytečné větve. Zkraťte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. Vždy se snažte udržet rozumný poměr mezi vzrůstem stromu, hlavními větvemi a plodným obrostem. U větví, které jsou orientované na výšku, tvarujte hlavní větve tak, aby vyplnily celý objem koruny. Zato u větví, které rostou do šířky, směřujte větve vodorovně.
Pozor si dejte u silných větví. Řezejte je natřikrát, aby se vám nestalo, že se podélně rozštípnou pod váhou větve. Nastřihněte ji do půlky zespoda asi 10 cm od místa, kde ji chcete uříznout. Poté pokračujte ze shora. Vznikne vám tak zalomený pahýl, který pak půjde čistě uříznout. Pamatujte, že řez musí být hladký a čistý. Větší řezné rány ošetřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem, aby dřevo nebylo napadeno.
Každý strom je pro své společenství cenný a zasluhuje si být zachován co nejdéle. Peter Wohlleben
Krásná slova od známého ekologa a přírodovědce Petera Wohllebena. Jeho knihy si určitě přečtěte, kromě toho se pusťte i do knih od jiných zahradních designérů, určitě vás posunou.
Stromy jsou velmi důležité pro náš životní styl. Kromě toho, že pod jeho korunou můžete cvičit jógu, vás i uklidní a zbaví stresu. Tak proč se o ně pořádně nepostarat?