Your search results

Studené a teplé barvy: Jak ovlivňují interiér?

Napsáno Dana Beková v 11. 8. 2024
0

Stejně jako vymalovat dětský pokoj, bývá oříškem i zařízení zbytku vyšeho domu nebo bytu. Navrhnout interiér takových místností by vám měl být příjemný a musí vám poskytnout i prostředí k odpočinku. Při takové příležitosti je proto vhodné střídání studené a teplé barvy. Každá totiž nese svoji atmosféru a osobitost. Na každého působí jinak. Jen si zapamatujte, že je velmi obtížné měnit barvy v interiérech každých 6 měsíců, vybírejte proto velmi pozorně.

Poznáváme studené a teplé barvy

Jaké jsou studené a teplé barvy? Co si pod tím máme myslet?  

  • Teplé barvy – do této skupiny rozhodně zařadíme žlutou, oranžovou, červenou, růžovou. Nejlépe se vám budou hodit například do interiéru ve španělském stylu. Každá z nich má svou vlastní charakteristiku a vliv na naše vnímání, nicméně obecně lze říct, že vyzařují teplo, energii a určitou hravost.
  • Studené barvy – tady nalezneme zelenou, modrou, fialovou a částečně také jemně růžovou barvu, s ohledem na to, zda je její odstín laděn více do fialové barvy. Vyzařují klid, mír a duchovno.

Základem je barevná paleta

Lecjaký designer vám poradí, že barvy v interiéru nejlépe vyniknou při správném kombinování. No není to žádná novinka, ale držte se pravidla 60:30:10. A co to znamená?  

Dominantní barvu, kterou vidíte přibližně na 60 % místnosti, bývá spíše neutrálního či tlumeného odstínu. Rozhodně by vás neměla rušit. Co se týče dalších 30 % té věnujte výraznějšímu a odvážnějšímu odstínu. Tady se hodí například rudá, nebo vínová barva.  A ve zbylých 10 % se zaměřte na nejvýraznější a klíčový odstín. Tato barva by měla ve zbytku působit velmi kontrastně.

Není podmínkou poměr dodržet přesně, mohou vás jen nasměrovat. Držte se ji obzvlášť pokud se chystáte do většího zásahu do bydlení.

Problematika malého bytu

V malém bytě buďte s příliš kontrastními barvami opatrní. Pamatujte, že kontrasty vytváří chaos, který vás může rušit, a navíc vám zmenší prostor. Doporučujeme proto volit spíše studené barvy, a navíc se držet v jednom odstínu či jasně dané barevné paletě.

Psychologie barev

Studené a teplé barvy ovlivňují náš stav mysli, přidávají nebo naopak utlumují energii, ovlivňují naše myšlenky.

  • Žlutá – je to barva slunce, vhodná je do obývacího pokoje, kuchyně, koupelny nebo jídelny
  • Oranžová – podporuje aktivitu a vhodná je do dětského pokoje
  • Červená – záleží na odstínu, ale je to barva energie. Hodí se do chodby či jídelny. Počítá se sem i vínová barva.
  • Růžová – uklidňující barva. Nejlepší je do pracovny, ložnice
  • Fialová – jsou vhodné pro odpočinek. Oceníte ji v pracovně či ložnici.
  • Modrá – Pozor! Snižuje krevní tlak, takže ji oceníte například v ložnici nebo v koupelně
  • Zelená – barva přírody a hodí se do kuchyně a ložnice

Myslete na doplňky

Jsou to nejen studené a teplé barvy, ale také malé detaily, které strohou místnost změní v útulné prostředí. Nebojte se proto pořídit různé polštářky, deky, koberce, či jiné zajímavé dekorace. A v jaké barvě je pořídit? Nelepší je jemná barva, ale pokud si s nimi nejste jistí, využijte i neutrální odstíny, těmi nikdy nic nezkazíte.

Jak říká interiérová designerka Anne Hill: “Barvy jsou mocné nástroje, které vám mohou udělat ze života peklo, anebo ho prozářit.” Držte se toho.

Zdroj: homesandgardens.com

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings