Your search results

Sněženka – Kam ji zasadit a jak se o ní starat?

Napsáno Dana Beková v 16. 4. 2025
0

Mezi nejnádhernější květy na zahradě patří určitě sněženka. Tento posel jara, jak se mu často říká, rozzáří každé místo. Věděli jste, že u nás se vyskytuje hlavně druh sněženky podsněžník? Pokud ne, pak vás možná překvapí, že existuje celkem 17 druhů, které jsou rozšířené po celé Evropě. Tato jemná květinka kvete od února do dubna, a i když do vázy vám ji moc nedoporučuji, protože brzy uhyne, namalovat si ji určitě stihnete.

sněženka pěstování

Kam s ní?

Obecně se doporučuje ji zasadit pod listnaté stromy a keře. Její cibulky se snažte sázet vedle sebe. Sněženka totiž ráda roste ve skupině, navíc vám postupem dvou tří let vytvoří krásný bílý koberec. Velkým bonusem sněženky není že je hned první, která kvete, ale hlavně její nenáročnost. Sázejte je do hloubky 3 – 5 cm. Co se týče substrátu, pak vyberte s vyšším pH.

Nejideálnější doba na její sázení je na podzim od září až do listopadu. Mají rády hlavně vlhkou, zásaditou a propustnou půdu v polostínu. Když je srovnáme s bledulemi, pak těm naopak svědčí otevřené pohostinné plochy a půda, když je kyselejší a podmáčená, tak to teprve ocení.

Dejte si pozor na sucho

Co sněženky opravdu nesnáší, tak to sucho. Jak jsme již zmínili, potřebují hlavně zásaditou a výživnou půdu, která odpovídá právě přirozenému prostředí. Proto je důležité při výsadbě pečlivě vybrat vhodné místo a zajistit jim dostatek vláhy. Pokud se budete řídit těmito doporučeními, budete moci obdivovat krásné sněženky na své zahradě každé jaro.

Rozdíl mezi sněženkou a bledulí?

Lidé si je často pletou, ale když se na obě květiny podíváte důkladněji, zjistíte, že rozdíl mezi nimi opravdu je. Patří totiž do stejné čeledě amarylkovitých, a tak mají odlišnou morfologii i životní prostředí.

Bledule jarní – je vyšší než sněženka a dorůstá do výšky 25 cm. Na vrcholku stonku najdete 2–5 květů. Květ vypadá zvonkovitě a lísky jsou zakončené zpravidla žlutou tečkou. Má ráda především vlhčí a kyselejší zahrady.

Sněženka předjarní – bývá menší a dorůstá tím pádem do 15 cm. Má bílé samostatné květy.

Pozor si dejte ale v přírodě. Nikdy je ve volné přírodě netrhejte. Jsou chráněné, a to jak sněženky, tak bledule. V případě, že se tak stane, můžete zaplatit tučnou pokutu.

Navíc jsou obě jedovaté. Nicméně pokud je použijete v malých ale kontrolovaných dávkách, dokážou i pomoci. Bledule je diuretická a má projímavé účinky, takže se využívá pro léčbě zdravotních problémů, jako je bolest hlavy, průjem nebo žaludeční křeče.

Sněženka zase má protizánětlivé účinky, takže pokud vás trápí bolesti břicha nebo máte močové záněty, pak by její užití vám mohlo pomoci. Nikdy si ani jednu nedávejte sami, vždy jak bledule, tak sněženky použijte po zkonzultování lékařem.

Naštěstí existuje celá řada zahradnictví, takže už víte, jaké cibulky koupit jako dárek pro zahrádkáře?

Co dělat po odkvětu?

Sněženky i bledule jsou otužilé byliny a díky tomu je nemusíte na zimu z půdy vyndat. Po odkvětu je nechte na jejich místě, kde se zatáhnou. Samy se i dobře množí. Zajímavostí je, že v jejich množení jim pomáhají paradoxně mravenci, kteří roznášejí jejich semínka.

sněženka a růst

Máte strach z nemocí či škůdců? Nebojte se, divoké zvěři nechutnají a žádná nemoc jim také nehrozí.

Sněženka na zahradě vypadá opravdu krásně. Sice moc dlouho nevydrží, ale i na tu chvíli se vyplatí ji pěstovat. No a pak se už můžete těšit na okrasný česnek nebo krásu tulipánů.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings