Skvělé tipy, jak zpracovat papriky na zimu
Pyšnit se bohatou úrodou je snem každého zahradníka. Je celkem jedno jestli jste přeborníci v pěstování rajčat, nebo obyčejné papriky, důležité je si takový plod uskladnit co nejlépe. Dýně se dají také různě upravit, ale co s paprikou?
Pěstování paprik
Aby úroda byla opravdu bohatá a vy se mohli těšit na lahodné papriky, je důležité se některých zásad držet. Pokud máte papriky ze semínek, pak je to ta nejjednodušší varianta, kterou jste si mohli vybrat. Než je vložíte do sadbovačů nebo jiných kelímků například od jogurtu, dejte je na několik hodin namočit. Výsev provádějte nejlépe v únoru, pamatujte, že pro vyklíčení potřebují ideálně vyšší teplotu kolem 22 stupňů Celsia. Také jim vyberte světlý prostor a dobře vyživený substrát. Když semena vyklíčí a utvoří dva pravé listy, přichází čas na přepichování. Každou rostlinu umístěte do malého plastového květináče se zahradním substrátem smíchaným se zralým kompostem nebo hnojivem určeným pro výživu paprik či plodové zeleniny.
Na konci dubna si záhon, do kterého hodláte papriky vysadit, překryjte černou netkanou textilií. Díky tomu se půda pěkně prohřeje, což papriky vyžadují. Pro snadnější údržbu záhonu můžete textilii ponechat, pouze do ní uděláte otvory pro umístění sazenic. Do venkovních záhonů vysazujte papriky přibližně v polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky, které by mohly rostliny poškodit či úplně zničit. Kromě mrazíků jsou papriky náchylné i na vítr, proto zvolte dobře chráněné místo, ideálně poblíž zdí.
Zpracování paprik
Ve zkratce jsme si řekli, jak na pěstování, jenže co s nimi, když jich máte opravdu moc? Práce s nimi bude jako u zpracování cuket, ale výsledek stojí zato. Variant je celá řada:
Sušené papriky
Stejně jako to děláte u rajčat, vyzkoušejte sušené papriky. Omyjte je, odstraňte semínka, nakrájejte je na půlměsíčky a poskládejte na plech. Posypte je solí, nebo jakoukoli jinou bylinkou, kterou máte v kuchyni, pokapejte olivovým olejem a vložte do trouby. Dávejte pozor, jelikož papriky bývají rychleji usušená než rajčata. Pokud se vám podaří některá ochránit před gurmány, pak je vložte jen do sklenice, zalijte olivovým olejem, a na zimu máte hotovo. Věřte, že taková lahůdka se moc dlouho u vás neohřeje.
Někdy stačí k dochucení papriky jen česnek, sůl a cibule.
Pyré z papriky
Vyzkoušejte třeba k masu nebo k rybě. Nakrájenou cibulku orestujte na troše oleji. Přidejte stroužky česneku a papriky, které jste mezitím očistili a nakrájeli. Zalijte s octem a vínem v poměru 1:2 a směs povařte asi 10 minut. Následně ji rozmixujte do hladkého pyré a okořeňte dle chuti – solí, pepřem, bylinkami.
Uchování v mrazáku
Papriky omyjte, osušte a očistěte od jadřinců, semínek i stopek. Následně je nakrájejte anebo rozmixujte. Poté je naplňte do připravených sáčků, nebo plastových krabiček. Do polévek nebo do mexické kuchyně se vám určitě budou hodit.
Paprikový džus
Jestliže se potrpíte na zdravé smoothie nebo různé jiné džusy, vyzkoušejte i ten s paprikami. Oživí jen různé dresinky, omáčky, ale úplně jinak ochutí i ryby.
Důvody proč jíst papriky
- Paprika v syrovém stavu obsahuje víc vitaminu C než citrony. Dále je bohatá na vitaminy skupiny B. Nicméně v ní najdeme i antibiotika, jelikož v sobě obsahuje kapsicidin.
- Je plná cukru i bílkovin. Její konzumací pak povzbuzujete tvorbu žaludečních šťáv, pomáháte si proti kornatění cév. Proto si ji nemohou vynachválit i lidé, co trpí revmatickými bolestmi. Je to možná i lepší než taková kopřiva.
Nebojte se papriky různě kombinovat. Výborné jsou s lilkem, cuketou, fenyklem či olivami. K ochucení vybírejte oregano, majoránku, libeček, estragon, či petržel. Pak už se můžete půstit do pěstování okrasného česneku. To je větší oříšek.