Sádrokartonové příčky: Vlastnosti a kdy se hodí?
Rozdělení místnosti má mnoho možností. Představte si, že by stačilo lusknout prsty a váš pokoj by byl přesně takový jaký chcete. Byl by například ve Shabby stylu nebo v italském, a navíc i hezky rozpůlen. Sádrokartonové příčky jsou velmi oblíbené, a dokonce i snadné k instalaci.
Vlastnosti sádrokartonu
Mezi takzvané suché procesy ve výstavbě patří i sádrokarton. Výhradně se používá v interiéru, na druhou stranu s ním můžete pracovat celoročně bez ohledu na počasí. K jeho velkým přednostem patří i to, že je ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Je to z toho důvodu, že jeho výroba nesouvisí s přírodou.
Výstavby u sádrokartonové příčky zvládnete za den a půl. Jeho nespornou výhodou je, že zamezí i hluku z běžné konverzace. Kromě toho funguje jako skvělý izolující prvek. Díky technologii suché výstavby zhotovíte nenosnou příčku nebo stropní podhledy opravdu rychle. Za předsazenou stěnu ukryjete snadno elektrické obvody, potrubí, a to bez náročného sekání či frézování drážek do zdi. Je velmi častý při využívání v dřevostavbách, takže jestli plánujete, že si postavíte chatku, určitě jej zkuste využít.
Barevné rozdělení
Existuje řada desek, které se rozdělují na protipožární, impregnované proti vzdušné vlhkosti či vysokopevnostní. Navíc dokážou i izolovat hluk, o tom jsme se již zmínili. Každá barvy má tedy své odůvodnění:
- Bílá – je to nejlevnější typ a hodit se vám bude na chodbách nebo v místnostech s běžnou interiérovou vlhkostí.
- Růžová – ta je protipožární a díky ní dosáhnete vyšší požární odolnosti
- Zelená – je impregnovaná proti vzdušné vlhkosti. Používá se nejčastěji v koupelně, kuchyni nebo na toaletě.
- Modrá – nejideálnější je na odhlučnění jednotlivých bytů v bytových jednotkách
Působí jako dekorace
Sádrokartonové příčky fungují v domácnosti také jako dekorativní prvek. Takovou příčku můžete zhotovit i do podoby nízkého pultu nebo může být i vystavěna až ke stropu. Suchý proces montáže zaručí rychlý postup výstavby, možnost tvarování, barevného tónování nebo povrchových úprav a dovolí popustit uzdu vlastní fantazii. Dekorativní příčky jsou populárním a funkčním stavebním prvkem, který se stane i estetickým doplňkem domova.
Pozor na správnou montáž
Na místech, kde by desky mohly přijít do přímého kontaktu s vodou, je nezbytné použít tekutou hydroizolaci. Pokud deskám nehrozí přímé navlhčení, vystačíte si s penetračním nátěrem. Pokud se vyskytují pod podkrovím dřevěné trámové stropy, určitě je oddělte novou podlahou s podsypem od stávajícího trámového stropu geotextilií. Zabráněním přenosu zvuku mezi podlahou a okolními konstrukcemi vám pomůže dilatace samotné podlahy. Jen je nutné podél obvodu pokoje, abyste umístili dilatační pásek z minerální plsti, hobry nebo pěnové hmoty o tloušťce 5-10 mm.
Nejčastější chyby při montáži
- Špatná stavební připravenost – montůjte až v momentě, kdy je hrubá stavba uzavřena před povětrnostními vlivy.
- Nesprávná návaznost řemesel – špatnou komunikací a chybným plánováním jednotlivých prací může například předčasná montáž sanity poškodit rastry pro sádrokarton.
- Příliš široká spára mezi deskami – má často za následek zhoršení akustické pohody v interiéru.
- Limity obloukových stěn – nejmenší poloměr ohnutí vně oblouku představuje 1 000 mm u desek s tloušťkou 6 mm a 2 500 mm u desek s tloušťkou 10 mm.
- Nesystémová konstrukce podhledu – protipožární desky instalůjte vždy po celé ploše podhledu.
- Zřícení podhledu – přetížením závěsů podhledu v důsledku nedodržení předepsaných rozestupů se mohou závěsy zdeformovat nebo vytrhnout z profilu.
Sádrokartonové příčky jsou vhodnou investicí do nemovitosti. Uvidíte, že budete spokojeni.