Revize komínů: Jak často provádět a jaká je cena?
Topná sezona je v plném proudu, a proto pomyšlení nad revizí komínů berete s nadhledem. Ale i když se spíše blíží v této sezóně její konec, pamatujte, že na revizi komínů není nikdy pozdě. Taková údržba komínů je dokonce upravena v legislativě, proto je třeba dodržet stanovené intervaly jednotlivých úkonů.
Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou
Už jste se zamotali při nejzákladnější otázce, jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou komínů? Obecně platí, že revize komínů je jednorázová záležitost. A budete ji potřebovat v následujících situacích:
- Při uvedení nové spalinové cesty do provozu nebo po stavební úpravě komínu
- Při změně druhu paliva
- Před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty
- Před výměnou spotřebiče paliv
- Po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin ve spalinové cestě
Revize komínů provádí, i podle zákona, specialista – kominík. Pokud se vás budou týkat jiné situace, tak stačí provést jen kontrolu. Během takové kontroly se sleduje technický stav spalinové cesty, který odpovídá bezpečnostním požadavkům. To znamená, že se zjišťuje, zda jsou všechny spaliny řádně odváděny z komína.
V bezprostřední blízkosti by neměly být ani žádné hořlavé materiály.
Jak často se provádí čištění
Lhůty pro čištění komínů se liší. Záleží na používaném palivu, výkonu připojeného kotle a také zda topíte celou sezónu nebo jen její část. Nejčastěji je nutné čistit komíny, které jsou připojené na kotle na tuhá paliva, protože z nich pak vzniká velké množství sazí a popílku. Kominík musí udělat kontrolu alespoň jednou ročně.
Vyčistím si komín svépomocí
Pokud jste se rozhodli vyčistit komín sami, tak i tady platí pár pravidel. Potřebujete vhodné nářadí a zručnost, jinak nejde zase až tak o složité řešení. Jestli máte po stavebně technické stránce komín v pořádku, není zanesen, nebo nepotřebuje další úpravy, které vyžaduje kominíka, tak se vypořádáte i s nářadím. K pravidelnému čištění potřebujete kominický strojek s lanem, případně kominický set. Běžně toto nářadí seženete v železářství.
Vyčistit komín ze shora můžete kominickým strojkem a odstraníte tím i lehce napečený dehet. Jestli jste si vybrali štrosákové kartáče na pružné tyči, tak komín vyčistíte i ze zdola, tedy z komínových dvířek. Nepoužívejte ho ale pro delší komíny! Kartáč využijte i pro čištění kouřovodu. Než si ale tohle všechno pořídíte, tak si nejdříve zjistěte průměr vašeho komína a typ vložky.
Rozhodně si pořiďte chemický komínový čistič a ochranné pomůcky, rukavice a dýchací roušku.
Až se rozhodnete vaše komíny vyčistit, tak před samotnou akcí je třeba spálit v kamnech či kotli chemický čistič a přestat topit. Nechte komín pořádně vychladnout. Tím, že spálíte čističe, tak narušíte saze a čištění vám půjde daleko lépe. Před čištěním také odmontujte komínová stříška či hlavici a ucpěte všechna dvířka kromě tech, která využíváte k čištění. Také zakryjte krb a podlahu okolo něj. Jestli jste tak odvážní, že si troufnete na střechu, tak nezapomeňte pořádně přivázat nástroje, aby vám nespadly.
Jestli potřebujete vyčistit kouřovod musíte jej nejprve sejmout, dole ucpat a opatrně přenést na dvůr. Samozřejmě čistíme i sopouch. V případě, že vám to nepůjde, tak pročistěte kouřovod dvířky.
Nezapomeňte saze dávat do nehořlavé nádoby a vždy používejte dýchací roušku. Když provádíte taková čištění, tak zapomeňte i na zapálenou cigaretu či jiný otevřený oheň. Až budete mít vše připravené, tak vymeťte kamna a kotel. Nainstalujte komínovou stříšku. A můžete opět zatopit v kamnech.
Jsou odborníci a “odborníci”
Dejte si pozor na vhodného kominíka. Jestli jste si všimli, že váš komín má délku 9 m a vámi vybraný kominík si přinese štětku o délce 3 m, tak zpozorněte. Problémy mohou nastat i při předání dokladů. Někteří kominíci vám předají doklady o provedené kontrole spalinové cesty, ale už vám nedají doklad o čištění komína.
Prevence je i u revize komínů, tou nejdůležitější. Ochrání vaši peněženku, a nemovitost před požárem.