Přírodní plot a jeho realizace na vaší zahradě
Vždycky, když jsem v areálu hospitálu Kuks zajdu do jejich bylinkové zahrady. V létě jejich zahrada žije, a to nejen hmyzem, ale i rostlinami. Ta vůně a klid na vás natolik všude zapůsobí, že zapomenete i na čas. A právě v této zahradě mají krásné přírodní ploty. Člověk by řekl, že to dá spoustu práce, než se takový plot postaví, ale opak je pravdou. Chce to jen trpělivost, zručnost, kuráž, a samozřejmě čas.
Listnatý nebo jehličnatý plot?
Možná patříte mezi zahradníky, kterým nevadí, když se o přírodní plot neustále starají. V tom případě by vám mohl vyhovovat plot z listnáčů. Krásně, opravdu, vypadá řada ořešáků, a je jedno jakého druhu, jestli lískový nebo vlašský. Jen si musíte pohrát s pravidelným tvarováním, a navíc se smířit s opadáváním listí. Přes zimu vám bude sice do zahrady vidět, ale na jaře se zase vše zazelená a oživí. Mimoto budete mít třeba právě ze zmíněných ořešáků pravidelnou úrodu, což je vždycky vítané.
Oproti tomu většina jehličnanů, které se právě více hodí do tvarovaných živých plotů (snad výjimka je jen modřín opadavý) a patří mezi stálezelené druhy. Sem patří třeba tolik obdivovaná túje, neboli zeravy západní. Je pravdou, že se dá krásně tvarovat, ale i ona má svá úskalí. Túje potřebuje kvalitnější a vlhčí nezaplevelenou půdu, slunné stanoviště, jinak vám začne řídnout a zakrní.
Stálezelené jehličnany jsou až na pár výjimek takřka pořád stejné. Na podzim ani v zimě se nepřebarvují, na jaře nebo v létě je nezdobí žádné pestré květy, což je také škoda, která vás zamrzí. Pokud, ale i tak trváte na tom, aby byl váš přírodní plot z jehličnanu, vyberte si dřevinu z naší krajiny. V úvahu připadají tis červený, tis prostřední a smrk ztepilý.
Aby přírodní plot rostl
Jehličnaté živé ploty bývají nenáročné, což platí již pro samotnou výsadku. Rostliny se snažte vysadit do vyhloubené rýhy. A také se zamyslete nad tím, jakou kvalitní půdu máte. Pokud je jílovitá, málo kvalitní, tak přidejte zahradnický substrát a přilepšete sazenicím přídavkem dobře zetleného kompostu. Smíchejte proto vylepšující materiály, zahradnický substrát a kompost, s původní zeminou v poměru jedna ku jedné. Rostlina si tak lépe zvykne na místní půdu a bude tak schopna prorůstat dále.
Pamatujte také na to, že i když jsou jehličnaté živé ploty nenáročné, tak se jim snažte každý rok na jaře trochu přilepšit. Na trhu seženete širokou škálu produktů, které jsou přímo určené pro zahradní dřeviny. Zvolit můžete mezi rozpustnými hnojivy, která živiny uvolní během krátké chvíle, nebo vyzkoušejte dlouhodobě působící granule. Stromky jsou tak zásobeny postupně a delší dobu.
Tvarování přírodního plotu
Abyste měli pěkný a hustý plot, musíte se naučit tvarovat. Ještě před tím než si dřevinu zakoupíte, zjistěte si, jak ji můžete vytvarovat. Ne všechny dřeviny totiž rostou tak bujně, aby se daly tvarovat ručními plotovými nůžkami. Platí to například u borovice, která vyžaduje citlivější zásah. Do svého zahradního domku si rozhodně kupte různé plotové nůžky, anebo plotostřihy.
- Ruční nůžky – velkou výhodou je detailní tvarování, kvůli fyzické náročnosti se ale hodí jen pro menší živé ploty. Zvlášť je oceníte v hustě zastavěné lokalitě, kde by mohl sousedům vadit hluk.
- Plotostřihy – můžete zvolik elektrické, které jsou i cenově dostupné, nicméně vám bude při práci překážet elektrický kabel. Lepší je bateriový, kde oceníte nízkou hmotnost, zase ale na druhou stranu se musíte smířit s nižším výkon i cenou při pořízení. Benzínové jsou těžší, takže vás brzy budou bolet ruce i záda, výkon je ale nejlepší a poradí si s většími živými ploty.
Jak zabránit řídnutí přírodních plotů?
Bohužel častým neduhem jehličnatých stromů bývá jejich řídnutí. Dokonce v některých částech mohou rezivět celé větve. Abyste tomu zabránili, snažte se dřeviny tvarovat častěji. U rychle rostoucích druhů se doporučuje dva řezy ročně. A to přibližně kolem června, a druhý v srpnu. Dřeviny se tak mnohem více zahustí. Vašemu živému plotu by neměly clonit žádné stavby nebo jiné rostliny.
Pletený živý plot
Jak už jsme psali o Kuksu, pletený živý plot z vrbových prutů vypadá efektivně a navíc ekologicky. Až obroste, poskytne vám soukromí. Navíc je to levnější varianta oplocení, obzvlášť když si proutí nařežete v přírodě. Pletený plot zůstane stále v tenké linii. Do šířky se nikdy nerozroste, a proto je vhodný i pro malé zahrádky. Pletený plot si můžete udělat jak z proutků vrby, topolu, tak lísky. Oddělit jím můžete bazén, nebo záhon s bylinkami.
Takže, ať už si vyberete jakýkoli plot, ten přírodní je rozhodně ekologičtější a přirozenější. Jestli vás článek nahlodal a vy se vrhnete na přírodní ploty, tak se mezitím můžete ještě inspirovat co na zahradě pěstovat, například legální přírodní drogy, nebo jak se zbavit octomilek.
.