Poznejte nejsladší a nejchutnější odrůdy rajčat
Rajče je jednou z nejoblíbenějších plodin, které se pěstují v naší české kotlině. Není proto divu, že se s velkou radostí a pýchou zahrádkáři chlubí svými plody a soupeří, kdo má lepší úrodu. Jejich výhodou je, že jsou chutná a mají spoustu vitamínů. Takže se jedná i o nejzdravější zeleninu. Navíc jejich konzumace ovlivňuje chuť k jídlu, činnost jater, ledvin a zvyšují odolnost organismu proti virům. Mimoto z rajčat se dá udělat i spousta chutných jídel.
Jak se pěstují rajčata
Nejdůležitější je výběr stanoviště a úprava půdy, kde budou vaše rajčata růst. Pamatujte, že se jim daří na místech, kde na ně bude celý den svítit slunce. Chraňte je před studenými větry. Semena vysévejte v březnu, nejlépe do truhlíku, anebo je dejte do teplého pařeniště či skleníku na zahradě. Připravte si i vhodný substrát. Až budou mít rostliny první lístek, přendejte je do plastového kelímku. Snažte se sazenice rajčat vysázet do května. Dejte pozor i na dostatečné proudění vzduchu, které pak souvisí s výskytem plísní.
Choroby rajčat
Nejhorším onemocněním u rajčat je plíseň bramborová, ale různé virózy jsou též problém. V létě za vlhkého počasí mohou objevovat různě hnědé až černé zahnívající skvrny. Takové napadené rostliny rozhodně nedávejte do kompostu, ale rovnou je spalte. Zaměřte se i na správné vysazení. Určitě je nedávejte do země po bramborách a paprikách, mohly by se lehce nakazit, jelikož mají společné choroby. Důležitý je i spon, což znamená, že je nevysazujte blízko u sebe. Pamatujte, že se nemoce roznášejí hmyzem, hlavně mšice jsou potvory.
Jaké jsou nejsladší odrůdy rajčat?
A jaké jsou nejchutnější rajčata? Vybrali jsme pro vás pár tipů, které vám usnadní výběr sazenic.
San Marzano
Je to odrůda pro opravdové fajnšmekry. Má ráda sluníčko a teplo, především se pěstuje v Itálii pod Vesuvem. Není úplně vhodnou odrůdou pro naše podmínky, ale když ji umístíte do skleníku, máte vyhráno. Krásné jsou její podlouhlé plody, které jsou vybarvené a chuťově výrazné. Navíc mají méně semínek. Jsou ideální na vaření a sušení.
Goldkrone
Famózní je z rajčat i tato odrůda. Je úžasně šťavnatá a má pevnou dužinu. Navíc je sladká. Určitě tuto odrůdu dejte do zahrady, anebo pod fóliovník. Plody dosahují 2 – 3 centimetrů. Velkou výhodou je, že rajčata nepraskají tolik, jako jiná. Vyzkoušejte!
Roma
Klasické masité rajče, které je vhodné na vaření, sušení či výrobu oblíbených kečupů. Má méně šťávy, ale je aromatické a má i víc dužiny. Právě při vaření se lehce dá sloupnout i slupka. Odrůdu dejte nejlépe do skleníku.
Koralik
Je to polodivoké keříčkové rajče, a navíc se pěstují bez vyštipování výhonů. A tak vytvoří opravdu bohatý keřík s malými plody. Sbírání je sice piplačka, ale není nad tu chuť. Nicméně nenechte je přezrát, špatně se pak trhají.
Yellow Stuffer
Jedná se o žlutý plod, mimoto vypadá trochu jako paprika. Hodí se k plnění masem a rýží. Stěny plodu jsou sušší a lépe snášejí vyšší teploty při kuchyňské úpravě. Odrůda je vysoce výnosná, na jednom stvolu najdete 100 až 150 plodů.
Stupické polní rané
Typická domácí klasika. Tyčkové rajče, které je krásně červené, sladké a výborné ke konzumaci za syrová i na vaření. Bohužel není odolná vůči plísním.
Pěstování rajčat může být zábava. Před pěstováním se jen nechte inspirovat někým zkušenějším.