Pěstování bylinek na balkoně
Ne každý z nás má k dispozici zahradu, přesto si můžete pěstování bylinek zpříjemnit i balkon. Nepotřebují totiž tolik místa. Vystačí vám jen malý prostor na lodžii, a pokud nemáte ani tu, tak zkuste i obyčejný kuchyňský parapet. Abyste mohli sklízet úrodu, nemusíte být ani zkušený zahradník. Stačí jen respektovat potřeby voňavých rostlin.
Pěstování bylinek podle světových stran
Ze základních běžně používaných bylin můžete vysadit vlastně cokoliv. Nejlepší bylinky na balkon jsou:
- pažitka
- petrželka
- majoránka
- oregano (dobromysl)
- máta
- meduňka
- saturejka
- rozmarýn
- tymián
- šalvěj
- levandule
Jestli máte rádi asijskou kuchyni, tak oceníte:
- koriandr
- citronová tráva.
Dbáte na štíhlou linii? Tak to asi nepohrdnete stévií, rostlinou, která obsahuje přírodní sladidlo. Navíc je nekalorická.
Zaměřte se také na to, kam bylinky umístíte. Některé bylinky jsou náročnější na péči, jiné porostou téměř samy. Předem si proto zjistěte, jaké má která bylinka nároky na stanoviště, zálivku, zda se nemusí stříhat.
Pokud se chystáte zasadit několik druhů dohromady, ověřte si, jestli se navzájem snesou. Je důležité, aby v jedné nádobě byly jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky. Dohromady tak dávejte například přímořské druhy nebo ty, co vyžadují větší vlhko. Nezapomeňte také, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady.
- Na jižní straně – aromatické středomořské bylinky, jako je rozmarýn, dobromysl, levandule, bazalka či tymián ocení právě tuto stranu.
- Pokud máte balkon na východ či západ – volte stévie, mátu či meduňku, mají raději stín, tak na to nezapomínejte.
- A na severní stranu – vhodná je máta, meduňka, pažitka, libeček, zkrátka rostliny, kterým nevadí stín.

Květináče na bylinky
Zasadit je můžete do květináčů, truhlíků, nebo jiných nádob. Jen se ujistěte, že nádoba nebude svou velikostí bylinku omezovat. Do truhlíků můžete seskupit i více různých bylinek, vždy by ale měly mít podobné nároky na světlo i závlahu.
Většina bylinek vyžaduje prosluněné a teplé stanoviště, jsou ale i výjimky. Vyberte proto pro ně to správné místo. Nezapomeňte ani na zastínění při prudkém letním poledním slunci.
Na dno nádob nezapomeňte dát drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů, aby vám nezačaly uhnívat kořínky. Některé bylinky, především ty s dřevnatým stonkem, jako jsou tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule, pravidelně zastřihujte pro větší košatost.
Bylinky a škůdci
Pokud máte bylinkou zahradu na balkonu nebo terase, jste ve výhodě, protože škůdci si cestu nahoru jen tak nenajdou. Kromě octomilek, ty jsou úplně všude. Ale jestli by se přece jen vaši nevítaní škůdci rozlezli, lze je vyhubit pomocí přírodních prostředků.
Přírodní pomocníci
Drobní živočichové, jako například slunéčko sedmitečné, včely, čmeláci a podobný hmyz jsou užiteční, protože jsou přirozenými nepřáteli škůdců
- Slunéčkovití, pestřenky a zlatoočkovití učiní mšicím konec.
- Také svilušky patří k vyhledávané kořisti pestřenek.

Kombinujte správně
Některé bylinky se společně nesnesou v jednom truhlíku, raději se předem informujte, jak je k sobě správně nakombinovat. Poradí vám v každém dobrém zahradnictví. Patří k sobě například, ty středomořské, druhou skupinou jsou ty, které potřebují více vlhka, máta má zase rozpínavé kořeny, takže ji raději pěstujte v nádobě samotnou.
Podívejte se naše další články třeba jak na přírodní plot nebo 10 Tipů na chutná jídla pro děti.