Nejlepší tipy a recepty na zpracování cukety
Je to jedna z nejlepších zelenin, kterou můžete přidat prakticky do všeho. Já cukety přímo miluji, nedám na ně dopustit. Čím nešetřím jsou různá koření a bylinky v kuchyni. K cuketě se rozhodně hodí a zvýrazní i chuť. Úžasná je na grilu jako doplnění k masu. No, co víc si přát? Cukety se nejlépe pěstují na zahradě v kompostu, ale vyzkoušejte je i koupené, nejlépe od farmářů na trzích. Nebojte se jí přidat například:
- Do těsta na sladké pečivo je přímo ideální. Vytvoříte z ní muffiny, bábovky různé chlebíčky. Jen podle množství dolaďte ostatní suroviny, abyste zachovali vlastnosti těsta, jak ho znáte.
- Místo těstovin, to znamená, že z ní vytvoříte nudličky, které lehce povaříte a máte hotovo. Nebo znáte ZOODLES? Je to spojením slov cuketa (zucchini) a nudle. Takové nudle se pak podobají špagetám a mile vás překvapí, jak budou dobré a chutné.
- Můžete je zamrazit v sáčcích nebo vakuovat.
- Také je můžeže zavařit s ostatní zeleninou. Není nad to přidat ji do čalamády.
Příprava cukety před použitím
Stačí, když cukety důkladně omyjete ve studené vodě. Starší a větší plody mají tvrdší slupku, a tak jsou pro kuchyňskou úpravu vhodnější, když je oloupete. Výhodou je, že nemají skoro žádná semínka, stačí, když dužinu vykrojíte.
Vyzkoušejte sklep
Přes zimu se nebojte cukety uchovat ve sklepě. Ale má to svá pravidla. Pravidlo je, že to musí být dobře větraný sklep. Pamatujte, že by plody měly na rostlině zůstat co nejdéle, až do zastavení růstu, jelikož cuketám zesiluje pak slupka. Pokud jste vyrazili na sklizeň, zkuste na cuketu zaťukat. Zní dutě? Tak je ideální čas na utrhnutí. Nejlépe je vyskládejte do přepravky a nechte pořádně zaschnout ránu po stopce.
Výhoda mrazáku
Ti, kdo mají americkou ledničku s mrazákem mají vyhráno, ale jinak se vám nastrouhaná vejde i do menšího chladícího zařízení. Jen si dejte pozor, abyste vydlabali semínka. Kostičky zase naskládejte na pečící papír a tak je nechte zamrazit. Také by se neměly kousky cuket moc dotýkat, i když je to rada nad zlato. Přechovávat takovou cuketu můžete v krabičkách nebo je vakuovat.
Zavaření cukety
Také si občas pochutnáte na třešňovém nebo meruňkovém kompotu? To samé můžete udělat i s cuketou. Potřebujete jen cukr, ananasovou esenci (kvůli chuti), kyselinu citronovou, celou skořici, vodu, cukr a pomeranč. Oloupejte cukety, vyjměte semínka, nakrájejte je do hrnce. Přidejte vodu a ocet. Nechte místu nejlépe celou noc v lednici. Druhý den přidejte cukr, skořici a vařte do sklovatění cukety. Následně cuketu odložte na stranu.
Jak poznat jedovatou cuketu?
V plodech jako jsou cukety, melouny, dýně, okurky se může stát, že mohou obsahovat rostlinné toxiny. Dobrá zpráva je, že vlivem dlouhodobého šlechtění se tento nešvár podařilo snížit. Nicméně za určitých podmínek je možné, že jejich koncentrace stoupne na nebezpečnou míru. Pak může dojít k otravě. Většinou je to důvodu dlouhodobého sucha, vysokých teplot, přítomnost škůdců. A jak poznáte, že váš tvrdě vypěstovaný plod je toxický. Podle chuti. Jsou nahořklé, proto když to zjistíte, rozhodně nejezte. Mírnější formě se projevují nevolností nebo průjmem. Vážnější potíže mohou způsobit i smrt.
Náš TIP: Cuketová pomazánka
Velmi oblíbenou a také chutnou je cuketová pomazánka, kterou snadno stihnete do půl hodiny. Hodí se na chleba, k toastu nebo jakémukoliv pečivu. Cuketu oloupejte, odstraňte dužinu a nastrouhejte nahrubo. Posolte a půl hodiny nechte až pustí vodu. Na pánvi si nachystejte chilli papričky (kdo nemá ráda pálivé nemusí) a česnek na olivovém oleji. Smažte 1 minutu, pak nasypte nastrouhanou cuketu. Smažte opět zhruba 3 minuty. Poté vysypte směs do mísy, přidejte parmazán a zakysanou smetanu. Dochuťte solí a pepřem.
Druhý TIP: Cuketové bramboráky
Najemno nastrouhejte cuketu a vymačkejte z ní vodu. Přidejte česnek, majoránku, hladkou mouku, dvě vajíčka, sůl, a pepř. Zamíchejte a nechte alespoň půl hodiny odpočinout. Mezitím si připravte pánev s olejem. Až bude pánev připravená, po částech na ni smažte placky. Tohle jídlo můžete vyzkoušet i v troubě, věřte, že velmi rychle zmizí.
Třetí TIP: Smažené květy z cukety
Oblíbená autorka Frances Mayesová napsala před lety populární knihu Pod toskánským sluncem, která se stala doslova fenoménem. V jedné z kapitol se zmiňuje o smažených květech z cukety. Nakrájejte si čerstvá rajčata s česnekem a nechte na pánvi podusit. Přidejte bazalku, olivy, sušená rajčata a sůl, pepř. Smíchejte s ricottou a nasekanými bylinkami. Touto směsí naplňte cuketové květy a opatrně je zaviňte. Následně si připravte těstíčko z mouky, vína, dvou vajec a kypřícího prášku, květy v těstíčku namáčejte a osmažte na oleji.
Cukety jsou i vhodné ke žlučníkové dietě, jen je nesmažte. Stejně jako u dýně si z nich můžete vytvořit i velmi zajímavou dekoraci.