Nejlepší bylinky do kuchyně, které si vypěstujete snadno venku i uvnitř
Používáme je při vaření i pečení. Jsou oblíbené i u pěstitelů a zahradníků. Bez nich by nám vlastně vůbec nic nechutnalo. Bylinky do kuchyně prostě patří, a to už od dávných dob. Již staří Římané si zpestřovali jídlo nebo pití levandulí, rozmarýnem či česnekem. V Egyptě se zase v každé hrobce objeví nádoba plná bylin či koření, kterou si faraon bral na onen svět. Léčivé rostlinstvo je v jakékoli době milé. A které bylinky do kuchyně by vám neměly chybět?
Andělika lékařská
Pochází ze severní a střední Evropy. Na našem území je rozšířená odnepaměti. Najdete ji nejčastěji u vodních ploch, takže se zkuste podívat u nějakého potoka či rybníku. Dále se vyskytuje i v lesích, horských bystřin nebo na loukách. Je to mohutná rostlinka, která dorůstá do 2 metrů. Květy jsou zelenavě bílé a má sladkou anýzovou chuť i vůni. Zajímavostí je, že plodí jen jednou za život pak uhyne. Výborná je v polévkách, různých salátech, ale udělejte si z ní i čaj, jelikož čistí krev a je močopudná.
Medvědí česnek
V posledních letech zažívá hotový bum v oblíbenosti a jejího využití. Bohužel, můžete si ji splést nejčastěji s konvalinkou. Chuť je velmi lahodná ale není tak silná jako u klasického českého česneku. Využijete ho vlastně všude, a to jak do čerstvých salátů, tak i polévek, omáček či jen tak na čerstvý chleba. Někteří ho jí místo smažených brambůrků k televizi. Medvědí česnek je bylinka, která má v sobě vysoký obsah vitaminu C a železa. Takže pokud máte problémy s krví a krvetvorbou, rozhodně jej využijte.
Bazalka pravá
Bazalku pozná kdekdo vlivem nezaměnitelného aroma. Je to také nejpoužívanější bylinka u nás. Pokud si natrháte čerstvé lístky, přidejte je do salátů, pesta nebo těstovin. Výborná je i s rajčaty, mozzarellou a olivovým olejem. Původně je z Indie. Pěstujte ji na teplém a slunném místě, to je i důvod proč se ji hojně daří ve středomořském podnebí. Obsahuje především silice a éterické oleje. Uchovávat ji můžete suchou i zmrazenou.
Libeček
Patří mezi bylinky, které se do kuchyně opět vrátily. Má výraznou chuť, a i proto se ji říká české maggi. Libečkem snadno dochutíte polévky, saláty, pomazánky, omáčky. Hodí se například skvěle ke skopovému a k rybám. Nicméně s ní také šetřete, tím že je výrazná by vám mohla váš kulinářský výtvor pěkně zničit.
Estragon
Nejtypičtější bylinka ve Francii. Chuť je mírně nahořklá, nicméně voní po anýzu. Estragonem okořeňte například vaječné pokrmy, ryby, drůbež či saláty. Velmi oblíbený je i ocet, který využijete i jako jednu z ingrediencí při přípravě nakládaného masa určeného ke grilování.
Koriandr
U této bylinky je výhodné, že ji využijete celou od semen, listy až po kořen. Má velmi výrazné aroma, to znamená, že ne ke všemu se hodí. V české kuchyni ale bývá oblíbené v kombinaci hub a různých omáček. Mletý plod se přidává do sladkého pečiva, například perníčků a do uzenářských výrobků. Nejlepší je ovšem k rybám a drůbežímu masu. Nebojte se jej ale využít i k luštěninám, bramborám a zelí. Je nedílnou součástí indické kuchyně, takže ho přidejte ke kari a k jakémukoli masu. Čerstvé lístky dejte do salátů.
Majoránka
Další oblíbená česká bylinka. Původně rostla ve Středomoří. Pěstovali ji již staří Egypťané, Řekové a Římané. Oceníte ji obzvlášť v bramborácích a bramboračce. Bývá častou přísadou v uzeném mase a paštik. Přidává se také do ragú a gulášů, různých nádivek a pokrmů z luštěnin. Mimoto, že povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá i při ženských onemocnění. Vyzkoušejte například čaj, který vám pomůže proti bolesti hlavy. Nicméně ji určitě nepoužívejte v době těhotenství.
Rozmarýn
Neopakovatelné aroma vám do kuchyně dodá rozmarýn. Nejčastěji se používá při přípravě grilování, či jinak tepelně upravené zeleniny, na ryby, mořské plody, pečená a dušená masa. Vyzkoušejte ji i ke zvěřině. Není náročný na pěstování, pokud ho dáte do hezkého designového květináče v kuchyni bude vám dělat jenom radost a vynikne. Pamatujte jen, že nemá rád zimu, takže pozor na mráz.
Tymián
Po celém světě populární bylinka, kterou můžete přidat ke zvěřině, ale i k cuketám či rajčatům. Výhodou je, že zvyšuje stravitelnost těžších pokrmů. Také je silně aromatický. Nejčastěji se používá k přípravě marinád na kuřecí a rybí maso, do omáček, polévek. Vyzkoušejte i bylinkové máslo. Je nepostradatelnou součástí provensálského koření.
Bylinky v kuchyni si rozhodně pěstujte. Využijte i těch, které uvolňují od stresu. Jejich pěstování není takové jako například u černooké Zuzany, ale prospěšnější určitě jsou.