Námořnický styl bydlení: Tipy, jak zařídit?
Jestli máte rádi modrou barvu, a nebojíte se i odstínů, námořnický styl je pro vás to pravé. Nebojte se, nemusíte mít všechno pruhované a u vchodu mít na věšáku pověšenou kapitánskou čepici. Je to jednodušší a elegantnější styl, než si možná myslíte. Na druhou stranu, kdekdo se chlubí Provence stylem či luxusnějším italským interiérem, tak proč nezkusit něco neobvyklého.
Vždyť i sám velikán Ernest Hemingway kdysi řekl: Na moři se považovalo za ctnost nemluvit, když to není nutné. I o tom je námořnický styl.
V obchodech dnes seženete s tématikou moře vlastně cokoli – mušle, kamínky, majáky nebo malé čluny.
Prim hraje přírodní materiál
Námořnický styl má výhodu, že potřebujete přírodní materiál jako je dřevo, bavlna, konopí, juta či ratan. Vidíte, pokud nejste milovníci industriálního stylu, pak mořský interiér určitě oceníte. Opomenout při pořizování nesmíme ani provazové dekorace. Pamatujte, že se na každé lodi neválí hedvábí, ale provazy či zatoulané mušle. Materiál by měl střídat hrubé pleteniny s jemnějšími, takže určitě pořiďte proutěné rohože, pletené koše, nebo jutu. Jak už jsme se zmínili, dřevo je nejdůležitější, vybírejte spíše neopracované dřevo nebo leštěné mahagonové kousky, které mohou připomínat luxusní kapitánovu kajutu.
Na barvu si dávejte pozor
Základem vašeho interiéru jsou rozhodně barvy. Designeři sice nejsou unešení z modré, jelikož vždycky působí chladně, zkuste ale vyzkoušet námořnickou modř, která by přeci jen mohla dodat vašemu obydlí to správné. Proto možná vyzkoušejte i bílou. Zapomeňte ale na krémovou, slonovou kost nebo vanilkovou, námořnický styl vyžaduje čistou barvu, bez mixování. Bílá je prostě bílá! Jako třetí barvu si vyberte červenou či žlutou. Taková tmavočervená barva dokáže s modrou a bílou hotové divy.
Vybíráme nábytek
Nábytek v námořnickém stylu by měl být funkční a jednoduchý. Pořiďte si proto:
- pohovky
- křesla
- židle, ať už v bílé, modré nebo šedivé či červené barvě.
- Když budou doplněné doplňky jako jsou kotvy či plachty, jenom lépe. Prostorná komoda, do které si můžete uložit drobnosti je samozřejmostí. Vybírejte různé lampy, lucerny, na zeď velkou mapu, kterou šikovně zarámujete, plakáty lodí, rybářské sítě a svícny, do kterých dejte svíčky s vůní moře. Vaše bydlení by vám mělo poskytnout harmonii a klid, kdykoli se vrátíte z práce.
Například co se týče ložnice, tak vyzkoušejte různá lana, len či bavlnu. Dodají vaší ložnici hlubší vrstvu a extra mořský pocit. Postel vybírejte jednoduché rámy z přírodního dřeva a matrace světlé barvy. Noční stolky či komody můžete zakoupit i s přidáním kovu. Hlavně ale pamatujte na světlo, i váš pracovní stůl by měl být v námořnickém stylu.
Vzory ve vaši domácnost
Hlavním synonymem námořnického stylu jsou pruhy. Vaše bydlení se bez těchto dekorací prostě neobejde. Parádu vám udělají vzory s mořskou tematikou, jako jsou mušle, hvězdice, kotvy, ryby nebo krabi. S pruhy se dobře snášejí i motivy hvězd, některé kostky a kupodivu i květinové motivy, ale s nimi to nepřehánějte.
Dekorace v námořnickém interiéru
To je asi nejoblíbenější část pro každého, sehnat hezké a vkusné doplňky v námořnickém stylu. Protože bez nich, to prostě není ono. Vyberte si například nádobí v modré, bílé či červené barvě. Ale mohou takové být i vaše designové květináče v kuchyni. Nakupte si různé proutěné košíky, ať už na prádlo či na drobnosti.
Chybět nesmí pruhované prostírání, zrcadlo s rámem. No a nakonec i obrazy, nebo fotky z vlastní dovolené u moře. Jestli máte staré kormidlo, nebojte se ho využít jako zajímavý věšák. Máte starý povlak na polštář? Nevyhazujteho , kupte si fixy na textil a napište na ně podle své fantazie nějaký text. Třeba tentokrát od řeckého filosofa Seneca – „Když je moře klidné, může být kormidelníkem kdokoliv.“
Takové bydlení je pak obrovskou radostí, a může vám připomínat vaše digitální nomádství.