Lofty: Jak může vypadat alternativní bydlení?
Způsobů v čem bydlet je několik. Jestliže se nebojíte, vyzkoušejte maringotku, nebo dům z lodních kontejnerů. Pakliže si ale potrpíte na originální styl bydlení, lofty by pro vás mohly být tím pravým. Velkým fenoménem se staly již v 60. letech minulého století, a to v New Yorku.
Ach, ten bohémský život
Stejně jako se vyvíjel industriální styl, u loftů to bylo úplně to samé. Značnou popularitu získaly kvůli nízkých cenám za bydlení. Hlavními objeviteli byli umělci. Hledali levné ubytování v opuštěných továrnách, halách, kotelnách a skladech. Postupem času se z takového bydlení stal trend, který se dostal do celého světa. Dneska oblibu sklízí především u mladých lidí. Přesto bydlení to není pro každého. Ten kdo si potrpí na útulný byteček plný dekorací se může u tohoto typu bydlení velmi rychle splést. Počítejte s tím, že lofty jsou většinou bez příček se stropy vysokými čtyři i víc metry. Na druhou stranu oceníte, že jsou velmi vzdušné a originální.
Hlavní charakteristika
A jak lofty poznáte? Velmi jednoduše, vlastně hned na první pohled. Nechybí v něm:
- otevřené patro neboli galerie
- vysoké stropy
- stěny s přiznaným stavebním materiálem jako jsou například cihly, či neopracované podlahy
- industriální osvětlení
- prosklené plochy ve formě menších tabulek, luxfery
- kovová schodiště
- kovové zábradlí
- obnažená vzduchotechnika
Vyvarujte se retro stylu nebo starožitnému nábytku. Přímo skvěle se do nich hodí vše co je v industriálním stylu, včetně doplňků.
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Každý máme rádi něco jiného. Lofty jsou sice populární, ale najdou se tací, kterým toto bydlení nevyhovuje. Přesto takové bydlení má svá pozitiva a negativa.
Výhody
Velký prostor – bydlení působí velkorysým a vzdušným dojmem, což ocení obzvlášť majitelé, kteří bydleli v panelákovém bytě.
Světlo – tím, že disponují vysokými okny, tak dovnitř padá dostatek světla. Bydlení proto působí příjemně a pozitivně.
Velké množství pokojů a ůložného prostoru
Průmyslové prvky – zvlášť pro milovníky industriálu je to ideální bydlení
Zajímavá lokalita – většinou se objevují v dobré dojezdové vzdálenosti do centra města či dokonce v centru
Nevýhody
Vytápění – v době energetické krize je vytápění loftů drahou záležitostí
Zvuková izolace – obecně lofty nejsou uzpůsobené k bydlení, proto zvenčí proniká hluk
Vyšší pořizovací cena – za vyšší atraktivitu si budete muset připlatit
Dispozice loftového bytu
V horním patře nejlépe umístěte ložnici, ke které byste měli mít volný přístup do koupelny s toaletou, případně také šatnu. Ve spodní části pak vytvořte kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou.
A jak postupovat u nábytku? Měl by být funkční, velký potenciál pak hraje hlavně estetičnost. Osvědčí se vám i modely s minimalistickými tvary a velmi jednoduchými liniemi. Zapomenout můžete na ozdoby nebo lemy. Nejoblíbenější bývají kovové průmyslové židle. Oceníte i nábytek ze dřeva a kovové prvky natřené černou barvou. Nábytek kombinujte různými designovými zvyklostmi a estetikou.
Nejlepší lofty jsou v Praze
Jestliže si potrpíte na okázalost, možná vás zaujme, že výjimečné ocenění dostal v Praze projekt Ateliér Spektrum. A to od architektonické soutěže International Property Awards. Jedná se o bílošedý dům v Křížové ulici, v němž horních patrech naleznete lofty. Zajímavostí je, že původně v této sto let staré tovární budově sídlily Škodovy automobilové závody. Co si budeme povídat, kdo by nechtěl bydlet v krásném loftu přímo u Smíchova?