Koňský hnůj: Nejvhodnější použití a využití
Kůň byl vždy nejdůležitějším spojencem člověka. Tisíce let jsme ho využívali na těžkou práci na poli nebo lesích. Postupem času se jeho místo mezi domestikovaná zvířaty zlepšilo, dnes ho spíše vidíme na závodech či dostizích. Koňský hnůj má jedinečné živiny, které jednoduše použijete i na vaší zahradě. Taková „kobliha“ má v sobě především dusík, ten využívá hlavně listová zelenina, česnek, růžičková kapusta. Jestliže ho máte dostatek, použijte ho i jako mulč. Věřte, že není nic lepšího na trávník! Jenže pozor, zbystřete, v jakém stavu koňský hnůj používáte.
Proč je koňský hnůj hrozbou?
Nic se nemá přehánět! Čerstvý koňský hnůj má v sobě celou řadu živin, pro které je velmi důležitý. Nicméně, obsahuje také bakterie a semena plevele. Proto z dlouhodobého hlediska nedoporučujeme ho využívat na zahradě, jelikož by ji mohl časem uškodit. Raději použijte kompostovaný hnůj, ten zakoupíte v sáčku a v zahradních centrech.
Na kvetoucí květiny spíše ne
Z důvodu, že v koňském hnoji je obsažené velké množství dusíku, zacházejte s ním jako s dusíkatým hnojivem. Využití na jakékoli rostliny, které vytvářejí květy je spíše nežádoucí. Takže pokud pěstujete růže, či obdivujete modré hortenzie, tak jim dusík raději vůbec nedávejte. Určitě zapomeňte i na okurky, papriky či rajčata, ani těm byste se nezavděčili. Dusík podporuje především růst a rozvoj té zelené části rostlin.
Setkali jste se granulovaným koňským hnoje? Jeho se tolik bát nemusíte. Můžete ho využít kdykoli během vegetačního období, slouží totiž k zúrodnění půdy, kterou obohacuje humusem a vytváří tak příznivé podmínky pro rozvoj kořenového systému rostlin. Takové granule již prošly procesem sušení, tudíž se nemusíte bát ani choroboplodných zárodků. I skladování je bezproblémové.
Kompostujeme koňský hnůj
Po dobu minimálně tří měsíců nechte koňský hnůj na nějaké hromadě, co nejdál od vašeho domu nejlépe. Nebojte se k němu přidat i nějaké složky, jako je kávová sedlina, zelené zbytky rostlin, posekaná tráva. Pamatujte, že po celou dobu by měla tato hromada být vlhká, takže se snažte ji každý týden otočit, abyste podpořili proces rozkladu. Měla by se zahřívat na 80 stupňů Celsia a zůstat by to tak mělo po dobu několika týdnů. Je to z toho důvodu, aby došlo ke zničení bakterií a semen plevele. Nezapomeňte, že čím déle bude kompost odleželý, tím bude lepší.
Umístění koňského hnoje do skleníku
Jak jsme již zmínili, je nejlepší ho použít, před začátkem pěstitelské sezony. Nicméně s ním můžete i přihnojovat před vegetačním obdobím. Vyzkoušejte ho například ve viktoriánském skleníku! Nejdříve je vhodné ho smísit s kompostem. Díky výhřevnosti dokáže ohřát půdu o několik stupňů, můžete tudíž umístit i ten čerstvý. Udrží tak teplo i klima a budete mít ve svém skleníku příjemně, i když venku bude zima. A jak použít koňský hnůj na zimní přípravu? Než zazimujete vaši chalupu, tak ho vpravte do zryté půdy. Vlivem toho bude zemina ve vašem skleníku velmi kvalitní a vydrží.
Nejideálnější hnůj pro jahody – Náš TIP!
Jestliže hledáte úžasný hnůj na vaše jahody, pak ten koňský bude nejlepší. Záhony, kde pěstujete jahody připravte už na konci léta. Mají totiž rády organická hnojiva a koňský nebo ten kravský hnůj, je tak ideální volbou. Na jaře pak přidejte kompostovaný hnůj. Až vám začnou sazenice rašit, opět použijte hnůj. Nicméně dávejte pozor, aby vám nepopálil mladé rostlinky. Tady to vyřeší nejlépe granulovaný koňský hnůj.
S každým hnojem se musí zacházet opatrně, ale výsledek za to rozhodně stojí. Držte se pravidel a svého záměru brzy dosáhnete. Úroda bude velmi slibná.