Kdy se vyplatí a jak na vyjmutí z půdního fondu?
Vyjmutí pozemku z půdního fondu je potřeba provést tehdy, když se rozhodnete postavit rodinný dům na pozemku, který je vedený jako zemědělská půda (orná půda, zahrada atd.) a podléhá způsobu ochrany nemovitosti – zemědělský půdní fond. Vyjmutí pozemku z půdního fondu není vždy jednoduchý a levný proces. Jestliže se rozhodujete koupit pozemek, nejdříve si zjistěte, zda není touto problematikou zatížen. S procesem prodeje se budou pojit další povinnosti.
Zda takový způsob ochrany vázne na vašem pozemku, zjistíte jednoduše v nahlížení do katastru nemovitostí. V případě, že v kolonce, kde se evidují informace o způsobu ochrany nemovitosti, nebude nic uvedeno, máte po starosti. V opačném případě bude u parcely způsob ochrany stanoven. Musíte tedy pozemek ze ZPF vyjmout.
Zákon České národní rady č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu definuje „Zemědělský půdní fond (ZPF) je základním přírodním bohatstvím naší země, nenahraditelným výrobním prostředkem umožňujícím zemědělskou výrobu a je jednou z hlavních složek životního prostředí”.
ZPF jsou pozemky zemědělsky obhospodařované jako je orná půda, vinice, chmelnice, ovocné sady, zahrady, pastviny, louky, dále polní cesty, rybníky s chovem ryb a vodní drůbeže, hráze, odvodňovací příkopy, ochranné příkopy, závlahové vodní nádrže a zemědělská půda dočasně neobhospodařovaná.
Vyjmutí z půdního fondu
Nejdůležitější je územní plán obce. V něm je vymezeno zastavěné území a dále se v něm vyskytují zastavitelné plochy pro další rozvoj obce. Jestliže se vámi vybraný pozemek vyskytuje v zastavitelném území obce – nejlépe v oblasti určené například pro venkovské bydlení, bydlení smíšené nebo bydlení městského typu máte z velké části vyhráno. Příslušné orgány s velkou pravděpodobností povolí vyjmutí vybraného území z ochranného fondu.
Stavební úřad povolí stavbu pouze v zastavěném území, které určitý typ stavby povoluje. To je základní podmínka pro získání stavebního povolení.
Kdo může žádat o vyjmutí?
O vyjmutí z půdního fondu může žádat:
- Majitel pozemku,
- pověřená osoba, která bude majitele zastupovat na základě plné moci (rodinný příslušník, projektant atd.),
- pokud je majitelů pozemku více, je nutný písemný souhlas všech.
Pověřený úřad
Žádost o vyjmutí z půdního fondu zpravidla vyřizuje obecní úřad s rozšířenou působností – Odbor životního prostředí, v jehož obvodu je větší část zemědělské půdy, která má být odňata ze zemědělského půdního fondu. Jestliže úřad odhalí, že není příslušný v dané záležitosti rozhodnout, postoupí žádost krajskému úřadu, nebo Ministerstvu životního prostředí. Jestliže se pozemek nachází na území národního parku, je v dané záležitosti kompetentní rozhodnout “Správa národního parku”.
Formuláře potřebné k vyjmutí z půdního fondu naleznete na stránkách příslušného úřadu, případně na oficiálních stránkách města.
Co musí obsahovat žádost o vyjmutí z půdního fondu?
Hlavní náležitosti, které musí žádost obsahovat:
- Účel (záměr) zamýšleného vyjmutí,
- posouzení předpokládaných dopadů na zemědělský půdní fond,
- zdůvodnění žádosti, proč je navrhované řešení v nejlepším zájmu ochrany životního prostředí, zemědělského půdního fondu a dalších veřejných zájmů.
Jaké dokumenty je potřeba k žádosti přiložit?
Je potřeba doložit několik dokumentů:
- Aktuální údaje o pozemcích získané z katastru nemovitostí,
- vyznačení všech vlastnických, popřípadě dalších uživatelských vztahů (věcné břemena),
- přesné výměry parcel a jejich částí,
- jestliže je více vlastníků pozemku – vyjádření všech,
- zakreslení do kopie katastrální mapy navrhované odnětí,
- vypočtené odvody za vyjmutí z půdního fondu i s postupy výpočtů, včetně vstupních údajů, které jsou použity pro daný výpočet,
- předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy včetně návrhu, jak je hospodárně využít,
- údaje o protierozních opatřeních – vyplňuje se v žádosti,
- údaje o odvodnění a závlahách – vyplňuje se v žádosti,
- výsledky pedologického průzkumu (u drobných staveb jako je rodinný dům postačí údaje z hydrogeologického průzkumu, popřípadě radonového průzkumu),
- vyznačení hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) včetně vyznačení jejich tříd ochrany – u pozemků, kde je dvě a více BPEJ na pozemku.
Podání a vyřízení žádosti o vyjmutí z půdního fondu je bez poplatku. V některých případech se platí finanční odvod dle zákona. Lhůta pro vyřízení je 30 dní, u složitějších případů 60 dní.
Kdy není třeba odnětí ze ZPF
V zastavěném území pro:
- Veřejně prospěšnou stavbu umístěnou v proluce o velikosti do 0,5 ha,
- budovu o výměře do 25 m2, včetně zastavěných ploch, které se stavbou souvisí.
Pro umístění:
- Přečerpávacích stanic, studní, vrtů a stanic podzemního nebo nadzemního vedení do 55 m2,
- stabilizačních kamenů, signálů a dalších značení pro geodetické účely, vstupních šachet pro podzemní vedení a stožárů nadzemních vedení a mobilních sítí o ploše do 30 m2,
- pro účely na nezastavěné části zastavěného stavebního pozemku.
Dále pro obnovu přírodních koryt vodních toků. Pro nezemědělské účely na časové rozpětí kratší než jeden rok včetně doby pro navrácení zemědělské půdy do původního stavu – je-li datum počátku nezemědělského využívání zemědělské půdy minimálně 15 dní dopředu oznámen písemně orgánu ochrany zemědělského půdního fondu.
Vyjmutí z půdního fondu cena
Vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu je zpoplatněno. Ke zjištění ceny vám pomůže jednoduchý výpočet. Hodnotu za vynětí 1 m2 za účelem stavby rodinného domu zjistíte vynásobením bonity půdy a koeficientu třídy ochrany půdy. Výsledné číslo vynásobíte velikostí pozemku a zjistíte výslednou cenu za vyjmutí z půdního fondu. Všechny informace potřebné pro výpočet zjistíte na katastrálním úřadu.
Koeficienty k jednotlivým třídám ochrany
Třída ochrany | Koeficient |
I. Třída | 9 |
II. Třída | 6 |
III: Třída | 4 |
IV. Třída | 3 |
V. Třída | 3 |
Vyjmutí z půdního fondu je finančně poměrně nákladný proces. Proto je potřeba dát si pozor na to, co chcete vyjmout a žádat o co nejmenší nutné plochy. Cena za vyjmutí může někdy přesáhnout hodnotu ceny pozemku.
Pozor na neoprávněné užívání půdy
Sankce může být uložena fyzické i právnické osobě která:
- Zemědělskou půdu užívá pro nezemědělské účely bez předchozího souhlasu s odnětím ze zemědělského půdního fondu,
- nedodrží některou ze stanovených podmínek ochrany zemědělského půdního fondu, která je součástí rozhodnutí o souhlasu s vyjmutím z půdního fondu,
- písemně neoznámí datum počátku nezemědělského využívání půdy alespoň 15 dní dopředu.
Fyzickým osobám může být uložena pokuta do výše 1 000 000 Kč. Právnickým osobám až do výše 10 000 000 Kč.
Víte jakou vybrat nejlepší tepelnou izolaci? Zkuste si přečíst článek na toto téma.