Kdy a jak stříhat živý plot?
Stříhat nebo volně růst. Pokud jste četli některou z knih zahradních designerů, možná se vám zalíbila představa se o živý plot moc nestarat. Ovšem záleží na druhu takové plotu. Pamatujte, že funguje jako chránící clona soukromé zahrady, bariéra před hlučnou silnicí či prachem. Nicméně takový plot může i moc zajímavým způsobem rozdělit zahradu a vytvořit zákoutí, které bude jenom vaše. Pro vytvoření pergoly přímo ideální.
Správný okamžik
I černá včela si počká na správnou chvíli, kdy se objeví u vás na zahradě. A jak jsme zmínili, záleží na druhu vysazených rostlin. Dělí se na:
- Stálezelené
- Jehličnanové
- Opadavé
Výhodou u stálezelených či jehličnanů je, že se zastřihávají jednou za rok, a to na jaře. Existují dokonce druhy, které rostou až velmi rychle. Řez můžete provést i později, ale v létě vám mohou začít usychat. Nově vyrostlé výhonky musejí mít dostatečný prostor, aby v zimě nenamrzly. Opadavý živý plot se zase stříhá dvakrát za rok, a to začátkem a koncem léta. Týká se to například ptačího zobu, habru, či buku.
Pamatujte je, že nevhodný řez může vaše výtvory hodně poškodit. Většinou se uvádí jako nejvhodnější doba na sestřih v únoru. Je to i kvůli hnízdění ptáků, jelikož nedochází k rušení a i poškození hnízda.
Stříhání živého plotu
Možná jste si všimli, že pěkné živé ploty jsou v dolní části širší než v horní. Důvodem je rovnoměrné osvětlení plotu, a to i u země – plot odspodu nevyholuje. Při střihu myslete proto na to, že na pomyslném průřezu by měl mít živý plot tvar lichoběžníku, jehož spodní strana je asi o 20 cm širší (lichoběžník by se měl směrem nahoru kónicky zužovat – tvar písmene A). Takto zastřižený plot bude navíc stabilnější a v zimě ho váha případného sněhu nerozlomí.
Pro pravidelný a rovnoměrný řez se doporučuje stříhat plot zdola nahoru (kvůli snadnější kontrole sklonu). Začít přitom můžete bočními stranami plotu i jeho horní plochou.
Například u vzrostlého dobře tvarovaného plotu, odstraňte jen vyčnívající větve.
Nůžky jsou základ
Na živý plot potřebuje vhodné a kvalitní nůžky. U mladých dřevin či výhonů použijte zahradnické nůžky. Jinak jsou ideální volbou nůžky na živý plot. Pro menší živé ploty nebo mladší jednotlivé výhonky stačí jednoduché ruční nůžky na živý plot. Pro větší plochy využijte elektrické, akumulátorové či benzinové nůžky.
Pokud máte velkou zahradu, oceníte především akumulátorové a benzinové nůžky. U malé až střední zahrady stačí levnější elektrické. Nicméně vždycky dávejte pozor na připojovací kabel, abyste ho při práci s nůžkami nepřeřízli.
Ruční nůžky na živý plot
Výhody – nehlučné, umožňují velmi jemné tvarování, nízké nebezpečí poranění
Nevýhody – velká síla se hodí, stříhá jen tenké větve
Benzínové nůžky
Výhody – maximální volnost pohybu, vyšší řezný výkon
Nevýhody – vysoká hmotnost, náročné na údržbu
Elektrické nůžky
Výhody – nehlučné, dobrý plošný výkon
Nevýhody – potřebují elektrické napájení kabelem
Stříhání živého plotu se lehce naučíte nebo vypozorujete. Koneckonců vždycky se můžete zeptat odborníka v zahradnickém centru, který vám poradí.