Your search results

Kdy a jak stříhat třešeň? + Další péče

Napsáno Dana Beková v 9. 4. 2025
0

Většina zahradníků vám poradí, že stříhat třešeň a jiné peckoviny je nejideálnější na jaře. A to ještě před kvetením. Pravda to skutečně je, protože stromy jsou nejvitálnější a nejvíce aktivované. Navíc se dočkáte tolik oblíbených šťavnatých plodů, které kvůli nestabilnímu počasí v posledních letech nemusejí být každoročně. Nicméně víte, jak o ni správně pečovat?

stříhat třešeň není těžké

Kdy stříhat třešeň?

Jak jsme již zmínili, nejlepším obdobím je jaro. Když totiž provedete řez ve špatném termínu, mohla by vám vzniknout výtok, který by strom poškodil. Chcete nějak zformovat tvar koruny vaší třešně? Pak zrovna jarní řez je ten nejlepší. Bezpečnější je stříhat třešeň až v době, kdy koncem kvetení pěkně zazelená a kdy v ní už naplno proudí míza.

Pamatujte, že správně zapěstovaná koruna třešně má mít tři až čtyři základní větve, které rostou od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt zmíněného výtoku i vylamování větví. Dbejte i na udržovací řez a omezujte jej jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.

Jak ořezat starou třešeň?

U starších stromů je to trošku jinak. Zmlazujte je řezem každý rok, ovšem při sklizni jen jednou za tři roky. Roste hlavní větev nevadí nakřivo? Nebojte, nijak ji to neublíží, u starších stromů to totiž tak bývá. V případě, že se vám to i tak nelíbí, nezkracujte ji, udělejte to jen v případě, že roste do výšky. Zmlazujte průřezem až o 40 % objemu koruny.

Ovšem takto radikálně zasáhneme nejčastěji do velmi starého strom. Řez můžeme provést i na podzim po opadu listí, ovšem nejvhodnější je pro peckoviny řez jarní, když strom vyžene pupeny. V tuto dobu probíhá rychleji hojení řezných ran a strom je dobře nastartován k nové sezóně, nasazení květů a úrodě.

3 zásady při řezu

Řekli jsme si kdy řezat třešeň, teď si povíme něco o 3 zásadách, které musíte u řezu dodržet.

  • První – nezapomeňte, že by koruna měla být složena ze 3 nebo 4 hlavních větví. Vždy zachovejte větve, které rostou z těch hlavních pod úhled 45 stupňů. Snažte se zbytečně nezkracovat výhonky. Pouze ty, které jsou delší než 60 cm.
  • Druhý – než se pustíte do řezu, podívejte se na třešeň z dálky. Tak nejlépe posoudíte, která větev je delší a která slabší. Ty nejslabší rozhodně zkraťte.
  • Třetí – třešeň si nikdy nepořizujte na malé zahrádky. Hodí se spíše do větší, jelikož dosahuje časem velkého vzrůstu.

Odrůdy třešní

Mezi největší trendy na vaší zahradě určitě patří mít třešeň. Znalci rozdělují odrůdy do několika skupin. Jde buď o tuhost dužiny, barvy nebo tvaru plodu. Nejoblíbenější jsou následující:

  • Srdcovky – mají měkkou slupku a barvou plodu je červená až černá
  • Tmavé chrupky – jsou podobné srdcovkám, ale zrají spíše pozdně
  • Pestré chrupky – jsou především žluté až červené

A které druhy si vyberte?

Adélka

Jedno se musí nechat, krásné jméno pro třešeň. Květ je velký, korunní plátky široce elipsovité. Plod je ve tvaru srdíčka, a navíc úžasně šťavnaté.

Sylvana

Strom roste středně bujně, koruna bývá polovzpřímená, středně zahuštěná. Její plody jsou velké a hnědočerné.

Halka

Její plody jsou velké, ploše kulovité, slupka středně tlustá, hnědočervená.

Nejvhodnější stanoviště

Bohužel třešně jsou náročné na, kam je umístíte. Není to jako například u třapatkovky, kterou můžete zasadit kamkoli. Třešeň je vybíravá. Nemá ráda mráz, takže i na to si dejte pozor. Vyžaduje teplé polohy, půdy hluboké s dostatkem vápníku, lehčí, propustné, ne příliš suché, nesnáší vyšší hladinu spodní vody a zamokřená stanoviště.

Pozor na výchovný řez!

Vysaďte ji nejlépe na jaře a postupujte podle pravidel, která jsme vám řekli. V prvních 4–5 letech provádějte jen výchovný řez, který je zaměřený na úpravu koruny. Udržovací řez je však nezbytností, protože při jeho vynechání dochází v pozdější době k zastavení růstu stromů a tím ke snížení kvality plodů, zejména jejich velikosti.

Stříhat třešeň není nic těžkého. Nezapomeňte na dobrý žebřík a pilku. Pak vám práce půjde od ruky. Mimochodem už jste přemýšleli, jaké ovocné keře na zahradu?

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings