Your search results

Jedovaté stromy, rostliny a keře: Znáte je?

Napsáno Dana Beková v 28. 6. 2024
0

Pestrost flory je opravdu veliká. Krásně voní, vypadá lákavě, a dokonce může mít i plody (bobule), které lákají děti a vaše mazlíčky. Jenže existují rostliny, stromy nebo keře, které mohou být dokonce jedovaté, víte které?

Rostliny mohou být jen lehce jedovaté, to znamená, že vám maximálně způsobí vyrážku, jenže v horším můžete zvracet nebo vás dokonce ochrnout. Takové rostlinstvo určitě nepatří do pokoje vašich dětí nebo do blízkosti vašich mazlíčků.

První pomoc při otravě

Neexistuje rodič, který by se nebál zranění svého dítěte. Pokud vaše šikovné dítko sní plod nebo jinou část rostlinky, o které si nejste jistí, zda není jedovatá, vezměte jej raději k lékaři. V první řadě rozhodně zachovejte klid, hysterie ještě nikdy nikomu nepomohla. Dejte dítku tabletu aktivního živočišného uhlí. Jestli vzniknou bolestivé otoky v dutině ústní, podejte ledový nápoj nebo zmrzlinu a volejte záchranku.

U dospělého stačí postupujte podobně. Přinejmenším si vezměte ochranné pomůcky. Pokud i tak se vám stane, že si potřísníte pokožku nějakou jedovatou rostlinkou, tak ji důkladně umyjte ve studené vodě.

Jedovaté rostliny

Oleandr

Tato jedovatá kráska se pěstuje jako přenosná pokojová rostlina. Přes zimu ji osobně mám schovanou v místnosti, kde se netopí, a čas od času ji zaleji, v létě ji opět dám na zahradu, kde krásně kvete. Při jejím pěstování berte v úvahu, že je opravdu jedovatá, a to od kořenu až po květy. Pokud si poraníte ruku, dokáže být velmi toxická. Během práce s ní určitě nepijte, nekuřte a nic nejezte. Rozhodně si pořiďte ochranné rukavice.

Bobkovišeň lékařská

Tento stálezelený keř, který je velmi dekorativní a sluší snad každé zahradě, má bohužel všechny části jedovaté. Obsahuje kyanovodík, který se uvolňuje postupně. Nepěstujte ho proto v místech, kde jsou děti. Ty by mohly černé a lesklé plody ochutnat, což by vám radost určitě nepřineslo. V léčitelství se ale používá k výrobě sedativ.

Janovec metlatý

Takový krásný žlutý keř, který sloužil dříve v hospodářství, aby zlepšil půdu, je bohužel také jedovatý. A to konkrétně jeho plody, tmavé lusky plné semen, těch se vyvarujte. Obsahují totiž jedovatý alkaloid spartein, který v malých dávkách dráždí dýchací centrum a zrychluje činnost srdce. Ještě před dvě stě lety se používal při léčbě srdce.

Pivoňka

Kdo by nechtěl mít v babiččině zahradě pivoňku. Krásně kvete, i dlouho a většinou je nenáročná. Kromě toho se nádherně hodí do každé květinové vazby. Jenže je mírně jedovatá. Záleží ovšem na druhu. V dřívějších dobách ji používali při výrobě nápoje, který měl údajně dotyčnému přivést lásku. Nicméně vám by mohla přinést lehkou nevolnost.

Náprstník červený

Je to prudce jedovatá rostlina, která krásně kvete, a to od června do srpna. Jejich koruny jsou trubkovitě zvonkovité a sklánějí se dolů. Je to žádaná léčivá rostlina, jako droga, kdy se její listy suší. Nicméně při vyšším obsahu může velmi uškodit. Možná kolem ní uvidíte poletovat černou včelu.

jak na jedovaté rostliny

Jedovaté stromy a keře

Tis červený

Jedná se o dvoudomou stálezelenou dřevinu, který velmi pomalu roste. Celý strom je prudce jedovatý. Obsahuje kardiotoxické alkaloidy, které nemusejí každému sednout. Nicméně některé látky tisu se využívají i v medicíně. Často se vyskytuje v parcích a zahradách, takže si na něj určitě dejte pozor.

Štědřenec převislý

Je to opadavý keř nebo malý strom s převislými větvemi. Dorůstá do výšky 7 metrů. Kvete od dubna do června a je také jedovatý. Obsahuje silně jedovatý chinolizidinový alkalod, který může dráždit. Při velké dávce může dojít ke smrti. Otrava se většinou objeví při požití semen nebo nápadných květů.

Zerav západní

Je to naprosto běžný jehličnatý strom, který je okrasný a sluší snad každé zahradě ve stylu slunného Toskánska. Bohužel všechny jeho části jsou jedovaté, rád dráždí kůži a poškozuje ledviny. Tak při jeho sestřihu použijte určitě ochranné pomůcky.

Brslen

Je velmi zvláštní barvou a i tvarem. Pro člověka jsou plody velmi jedovaté, protože obsahují glykosidy a alkaloidy. Příznaky otravy se mohou u vás objevit za 18 hodin. Za smrtelnou dávku pro dospělého se považuje 30 tobolek, takže při jeho pěstování pozor. Jinak je nenáročný a vhodný třeba do svažitého terénu.

Některé rostliny jsou tím nejrychlejším a nejúčinnějším jedem, proto je vždy důležité si o dané květině co nejvíce zjistit.

Zdroj: ceskestavby.cz, mlvet.cz

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings