Jednoduché tipy, jak zpracovat červenou řepu?
Malý zázrak najdete s červenou řepou. Velmi dobře chutná, a navíc je pořád poměrně levná. Mimoto je stejně tak zdravá jako rakytník. Obecně se nedoporučuje jíst červenou řepu, pokud trpíte cukrovkou. Důvod je jednoduchý, má poměrně v sobě dost cukru. Jestli trpíte na močové kameny, tak i v takovém případě si dejte na ni pozor. Obsahuje totiž kyselinu šťavelovou, která vám ke kamenům může přivést. Jinak je plná množství vitamínů a minerálů, proto je tak oblíbená. Obzvlášť ji vyzkoušejte, pokud trpíte vysokým tlakem či srdečním onemocněním. Jak ale takovou červenou řepu nejideálněji zpracovat?
Nejideálnější způsob zpracování
Nejoblíbenější je červená řepa zavařená, vařená nebo pečená. Dají se z ní vykouzlit různé dobroty, které z talíře zmizí, ani nevíte jak. Vyzkoušejte ale i červenou řepu osušit a uskladněte ji v menších nádobách ve sklepě. Jestli jste se dočkali, a máte ze zahrady vlastní řepu, pak nejdříve seřízněte listy kousek nad bulvou. Ze záhonu ji ale vždycky berte před tím než zdřevnatí. Nebo ji vyzkoušejte, jak chutná z parního trouby!
Ve starověku jedli řepu buď syrovou v salátek, anebo ji dokonce ve formě šťávy pili.
Jaké jsou odrůdy řepy
Mezi nejoblíbenější patří ‘Červená kulatá’ . Ohromí vás výbornou chutí dužiny a s univerzální použitelností. ‘Renova’ má příjemně nasládlou chuť a válcovitý tvar, který se hodí pro všechny způsoby použití. Sklízí se od konce července do října a jejím kladem je odolnost proti chorobám a vybíhání. ‘Monalisa’ je nejžádanější z nově vyšlechtěných odrůd. Dá se pěstovat i pro sklízení maličkých, kulatých, šťavnatých, a hlavně křupavých řepiček – tak zvaných baby beets, které se nakládají.
Naše TIPY, než se pustíte do vaření
Vybrali jsme pro vás pár nápadů, které se budou určitě hodit:
- šťávu při vaření nebo pečení červené řepě nejlépe zachováte, když necháte řepě slupku, lístky a kořínek.
- mikrovlnka uvaří řepu na nejvyšší stupeň za 9 až 12 minut. Slupku propíchejte.
- starší řepa ocení při vaření přidat lžičku soli a lžičku cukru. Jinak ale vodu nesolte, řepa totiž obsahuje minerální soli.
- vaření nezničí zářivou barvu, když přidáte do vody lžíci běžného octa; zlepší i chuť.
- jablečná šťáva smíchaná s řepnou je báječná a úžasně osvěžující!
- listy řepy můžete připravit jako špenát.
- loupání provádějte nejlépe v gumových rukavicích; skvrny na rukou vymněte vlhkou solí a citronovou šťávou.
- prkénka na krájení vyčistíte od řepných skvrn jen roztokem sava.
Osvědčené recepty na zpracování červené řepy
Začneme něčím sladkým.
Čokoládový chlebíček s červenou řepou
Potřebujete:
1 ks červené řepy, 200 g hladká mouka, špetka soli, lžička kypřícího prášku, 250 g třtinového cukru, 3 ks vejce, 200 ml slunečnicového oleje, vanilkový cukr, 100 g kakaa
Předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a chlebíčkovou formu vyložte pečícím papírem. Řepu rozmixujte a přidejte přísady kolem oleje a čokolády. Důkladně zamíchejte a za přilévejte opatrně olej i čokoládu, tak abyste získali krém, který vám bude připomínat majonézu. Těsto vložte do formy a nechte péct asi 1 hodinu.
Salát z červené řepy a celeru
1 červenou řepu o hmotnosti asi 300 g, půlku celeru, 1 sladkokyselou okurku, 2 lžíce sterilovaného hrášku, olej, ocet, lžičku cukru, sůl
Opláchnutou řepu uvařte ve vodě doměkka, oloupejte ji a nakrájejte na kostičky. Oloupaný celer uvařte v páře do poloměkka, nakrájejte na kostičky a smíchejte s řepou a nakrájenou okurkou. Přidejte dvě lžíce hrášku, špetku soli, lžičku cukru a promíchejte. Zakápněte octem a olivovým olejem. Znovu promíchejte a nechte v chladu odležet. Podávejte vychlazené.
Možná, že sami znáte nějaký dobrý recept, co se všechno z červenou řepou dá udělat. Takový nápad vás může nasměrovat až k napsání ebooku.