Jaké ovocné keře na zahradu a proč?
Důvodů, proč vysázet na zahradě ovocné keře je několik. Ať už kvůli tomu, že máte rádi ovocné koláče nebo si potrpíte na zobání přímo u zdroje. Zkrátka ovocné keře hrají prim a sluší snad každé zahradě. Co si budeme povídat, navíc plody jsou chutnější a kvalitnější než koupené z obchodů. Kromě toho, že mají i intenzivnější chuť a jsou kvalitnější, přibližujete je i vaším dětem nebo vnoučatům.
Jak pěstovat jedlé keře?
Pěstování jedlých keřů je snadné, pokud dodržíte několik základních pravidel.
Snažte se zvolit takové keře, které odpovídají vašim podmínkám i přáním. Existuje totiž mnoho druhů jedlých keřů, které se liší velikostí, tvarem, dobou květu a sklizně, chutí a využitím plodů. Pamatujete si z dětství babiččinu zahradu, kde nechyběl rybíz, angrešt či malina? Nebojte se, i vám se jistě podaří si ji něco v podobném duchu vypěstovat.
V posledních letech jsou populární i exotičtější, jako je arónie, mišpule, rakytník nebo goji.
Následně se zaměřte na vhodné místo pro výsadbu. Pamatujte, že ovocné keře potřebují pro bohatou úrodu slunce, vláhu a živiny. Některé druhy dokonce snesou i polostín nebo krátké období sucha, i když se to může projevit na úrodě. Na malé zahradě nebo balkonu vypěstujete také celou řadu ovocných keřů, jen potřebujete dostatečně velké nádoby.
Každý ovocný keř potřebuje dostatek prostoru. Pokud je vysázíte příliš blízko sebe, budou si konkurovat a stanou se i náchylnější k chorobám a škůdcům. Vzdálenost mezi keři závisí na jejich velikosti a tvaru. Planujete vysadit ovocný keř v podobě živého plotu? Snažte se ho vysázet hustěji, nicméně ho i pravidelně řezejte, aby vám dělal parádu.
Ovocné keře nejsou náročné na péči. Po zakořenění je zálivka nutná v horkých letních dnech a během suché zimy. Například mulčováním zabráníte odparu vody a ušetříte zálivku. Zároveň zamezíte růstu plevele, který keřům odebírá vlhkost. Na jaře keře přihnojte organickým hnojivem. A na závěr, nezapomeňte keře prořezat, abyste odstranili staré a suché větve a keře provzdušnili.
Nejoblíbenější keře
Angrešt
To je taková věrná stálice, kterou najdete snad na většině zahrad. Také je velmi oblíbená, protože má stejně jako rybíz v sobě hodně vitamínů. Nicméně nejlepší je stejně ji přidat buď do ovocných koláčů nebo marmelády. Samotný keř vyžaduje slunné stanoviště a také pravidelné hnojení, aby vám krásně rostl. Pokud mu dáte šanci, tak v době sucha ho rozhodně často zalévejte. Angrešt to potřebuje víc, než kterýkoli jiný keř.
Rakytník
Lahodný rakytníkový čaj zná snad každý. Oranžové plody, které také obsahují velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů rozhodně nejsou k zahození. Keř je velmi houževnatý. Pamatujte, že musíte vedle sebe vysadit jak samčí tak samičí rostlinku, jinak se plodů nikdy nedočkáte. I rakytník má rád slunce, navíc mu nevadí větrno a dlouhodobé sucho.
Bez černý
U bezu je skvělé, že z květů vytvoříte nezapomenutelný sirup a z plodů pudink nebo marmeládu. I on má v sobě hodně vitamínů. Nespornou výhodou je, že se o něj nemusíte vůbec starat, takže ho vysaďte klidně tam, kde nic neroste. Černý bez se určitě chytí.
Jahoda
Bez jahod si někteří z nás nedokážeme představit život. Naopak. Jahodník je další oblíbený ovocný keř, který nesmí na vaší zahradě chybět. Sehnat můžete i odrůdy, které zasadíte do květináčů a umístíte je na balkon. Zazimovat jahody v truhlíku není vůbec těžké. Úrody se určitě dočkáte. Největší péči potřebují na jaře, kdy je přihnojte. Na podzim je zase nezapomeňte přesadit, ať se v dalším roce dočkáte úrody. A málem bychom zapomněli – zalévat, zalévat a zalévat. U jahod obzvlášť.
Ostružiny
Existují odrůdy, které jsou beztrnné, což jistě oceníte během sklizně. A pak klasické trnité ostružníky, které bývají odolnější. Nicméně plody jsou úžasné, dozrávají na podzim, v závislosti na odrůdě. Hodí se jak na džemy, tak i do dezertů. Než je zasadíte, dopřejte jim nějakou oporu, aby se jim dařilo. A nezapomeňte je správně stříhat, potrpí si na to.
Vinná réva
Je ozdobou snad každé zahrady. Pokud ji máte ve svahu, budete možná úspěšnější. Vinná réva je zdrojem chutných hroznů, které můžete sníst čerstvé, ale i sušené. Nicméně se z nic dělá hlavně víno nebo mošt. Pěstování je velmi snadné a při správné péči se vám odmění bohatou úrodou. Potřebuje slunné stanoviště a občas přihnojit.
Malina
Maliny jsou oblíbenou volbou pro nováčky i ostřílené zahrádkáře. Za svou oblíbenost vděčí nejen sladké chuti a šťavnatosti plodů, ale také bohaté úrodě. Kromě toho je malinovník poměrně nenáročný na pěstování.
Vybrat si vhodné zahradnictví nebývá jednoduché. Osobně mám dobré zkušenosti například se zahradnickým centrem ve Spomyšli. Nicméně, ať už půjdete kamkoli určitě se ptejte.