Jaké lepidlo na perlinku a jeho spotřeba?
Možná jste ji poznali při rekonstrukci vašeho domu ze 70. let, nebo jste potřebovali upravit nějaký povrch. O čem je řeč? Perlinku potřebujete na každé stavbě. Jde o plošně vyztužený prvek, který vám poslouží ke zpevnění povrchu. V podstatě jde o sklo-vláknitou mřížku s různou velikostí ok, které jsou v milimetrech. Mřížka se natáhne do cementové vrstvy pro zvýšení její pevnosti a především soudržnosti. Věřte, že se vám bude i hodit, pokud se rozhodnete pro předělání interiéru z italského stylu, na námořnický styl.
Vybíráme perlinku
Jestli se chystáte opravovat interiérové omítky či fasády, potřebujete každou plochu narovnat u svislých konstrukcí. A bez perlinky se neobejdete. Při takovém výběru perlinky se především zaměřte:
- objemovou hmotnost, resp. gramáž, která je spojená s pevností materiálu. Důležitý je rozhodně. U běžné interiérové aplikace vám postačí lehčí perlinka, zato u fasády je to přesně naopak.
- velikost ok má vliv na soudržnost armovací vrstvy
- materiál, ze kterého je tkanina vyrobená určuje jeho fyzikální vlastnosti, zda bude pevný a přužný.Opomenout nesmíme ani odolnost vůči chemikáliím.
Natahujeme perlinku
Obvykle se perlinka natahuje na větší plochy a doplňuje se tím s dalšími prvky, které slouží k vyztužení rohů a hran. A víte, jak postupovat?
- vytvořte primární armovací vrstvy. Nejvhodnější je lepidlo na maltovinové bázi
- natáhněte perlinku a uhlaďte ji. Ale pamatujte, že se tkaniny musí překrývat.
- naneste krycí vrstvy rovnoměrně tak, aby byla perlinka zcela zakrytá
Pro vytvoření celé armovací vrstvy je tak potřeba nanést ostatečné množství stěrky (lepidla). Primární nosná vrstva mívá kolem 5 mm, krycí vrstva je o něco tenčí.
Celková spotřeba lepidla se obvykle pohybuje kolem 4 kg na m2.
Nejlepší lepidlo na perlinku
Nabídka lepidel je opravdu široká. Ve většině případů výběr bývá snazší kvůli doporučení od výrobců. A která jsme pro vás vybrali?
Obyčejné stavební lepidlo – dodává se pod označením Z 301K a používá se také pro lepení obkladů a dlažeb do tenkého maltového lože na stěnu. Nicméně využít ho můžete jak v interiéru tak exteriéru.
Flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu – bývá označeno jako lepidlo C2T. Doporučujeme ho i využít například u rekonstrukce garsonky v paneláku.
Jak manipulovat s lepidlem?
Lepidlo naneste na podklad, který je čistý, suchý a napenetrovaný. Natahuje se nejlépe ozubeným hladítkem. Nerezové hladítko by mělo být velké (480 mm), lépe tak vyrovnáte povrch, navíc bude práce rychlejší. Malé hladítko (280 mm) se používá jen pro hůře dostupná místa.
Důležité je i to, že lepidlo nesmí být příliš řídké, tj. tak, aby neteklo z náčiní. Špatně pracovat se však naopak bude i s nadměrně hustým lepidlem.
Lepidel je na současném trhu celá řada od mnoha různých značek, přímo v obchodě by vám tak měli poradit, které je pro vaše potřeby vhodné. V některých případech bývá též nutné přidat do lepidla penetrační činidlo.
No a na závěr musíte zeď přestěrkovat jednou vrstvou lepidla nebo tenkovrstvou stavební hmotou. Povrch by mě být zcela rovný a hladký. Další den můžete zeď přeštukovat.
Poslední rada nakonec, nikdy nepřikládejte na zeď jako první perlinka, aby se následně přetřela lepidlem. Možná, že jste to viděli u nějakých řemeslníků, nicméně věřte, že tím odvádějí nekvalitní práci. Rekonstrukce každého starého či novějšího domu je problém, nenechte se proto odradit.