Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti?
Od minulého roku pocítily české domácnosti i podnikatelé vlnu zdražování. Bohužel se zvýšila i spotřeba elektřiny. Pokud se ptáte proč, tak těch důvodů je trochu více, přesto jedním z nich bylo zavedení opatření, která souvisela s pandemií COVID-19. Smiřme se i s představou, že s cenou zahýbá konflikt na Ukrajině. Možná, že přemýšlite, že si vybudujete domácí větrnou elektrárnu, teď ale otázka z ní jinak.
Co s tím? Jaká bude průměrná spotřeba elektřiny? A jak se zdražováním vypořádat?
Klimatické změny s cenou energií hodně zahýbaly.
Důvody, proč roste cena elektřiny?
Evropská unie čelí problémům s klimatickou změnou a dodávkami energií. Navíc konflikt na Ukrajině ještě více prohloubil debaty o potřebě větší diverzifikace dodavatelů a zajištění nezávislosti pro EU. Podstatněji, s větším odhodláním řešíme také ochrana životního prostředí.
A tak na cenu elektřiny nemá vliv jen válečný konflikt nebo období pandemie, ale také masivní zavádění emisních povolenek a zavírání jaderných elektráren.
Podstatným mezníkem je také krach Bohemia Energy, který zahýbal nejen s našimi nervy ale i s trhem. Již v době pandemie elektrárny odebíraly energii za vyšší regulovanou cenu a poté došlo k aktualizaci ceníků. Posledním bonbonkem bylo, když si zákazníci museli najít nové dodavatele, přičemž se nestačili divit jaká částka za elektřinu jim přišla.
Má vůbec smysl pokoušet se pátrat v tom obrovském rybníku plný tarifů a nabídek, které v současné době energetický trh nabízí? Naše rada zní, vytrvejte, a čtěte dál.
Výběr dodavatele
Spotřeba elektřiny není jen o dodavateli. Výraznou část ceny, regulovanou složku, určuje Energetický regulační úřad. Ovšem neregulovanou složku elektřiny ovlivňují samotní dodavatelé, a proto se výsledná cena pro zákazníka liší. Nabídek dodavatelů je nepřeberná spousta. Pokud byste chtěli všechny možnosti srovnat, strávili byste dlouhé hodiny hledáním a porovnáváním. Stačí jen pár kliků. Použít můžete online kalkulačku elektřiny, kde vyplníte několik základních údajů. Na spotřebě elektrické energie se podílí mnoho faktorů. Ty zásadní jsou:
- kolik lidí sdílí domácnost
- rozloha bytu nebo domu
- použití elektřiny pro vaření
- použití elektřiny pro ohřev vody nebo vytápění
Vlivem těchto informací vás kalkulačka nabídne nejlepšího dodavatele. Rozhodně se toho nebojte. V některých případech to mohou být i tisíce, které ušetříte.
Distribuční sazba
Chcete si ověřit, že vaše distribuční sazba je ta ideální? Do příslušné distribuční sazby jste zařazováni, když žádáte o novou elektrickou přípojku. Pokud jste své odběrové místo přihlašovali ještě v minulém století, stálo by za to prověřit jaká je aktuální situace.
Pokud chcete ušetřit, musíte se zaměřit na vaše spotřebiče.
Závislost na elektřině roste
Obecně spotřeba elektřiny neklesá, a to vlivem elektrických spotřebičů, kterých máme stále více. Jejich výčet je opravdu nekonečný. Nevěříte? Tak začněme:
- Televize
- Rádio
- Myčka
- Pračka
- Klimatizace
- Chytrý telefon
- Tablet
- Počítač
- Router, sluchátka, reproduktory
- Odvlhčovač a čistička vzduchu
- Lednice, sporák, trouba, mikrovlnka, vysavač, bojler
- Rychlovarná konvice, kávovar, mixér, kuchyňský robot
- Ještě dlouho bychom mohli pokračovat.
Navíc se objevují i zcela nové způsoby, kdy spotřeba elektřiny roste. Například moderní plynový kotel, tepelné čerpadlo, elektromobily, které se stávají nedílnou součástí domácností. Proto neočekávejte, že by se v budoucnu spotřeba elektřiny klesla, i když jsou spotřebiče či světla stále úspornější.
Největší vliv na spotřebu elektřiny?
Největší náklady na bydlení je vytápění a ohřev. Účet za elektřinu mají tedy výrazně vyšší domácnosti s elektrickým bojlerem, elektrickým topením (ať už podlahovým, či dokonce v podobě elektrického přímotopu) a sporákem.
V průměru jedna domácnost v České republice spotřebuje kolem 3 MWh elektřiny ročně.
Právě dle využitých spotřebičů se domácnosti rozdělují do jednotlivých odběrných tarifů, u kterých je následně průměrná spotřeba přesnějším údajem. Spíše než podlahová plocha (není-li stavba elektřinou vytápěna) je tedy podstatné vybavení nemovitosti. Svou roli ale samozřejmě hraje i počet členů domácnosti.
Pokud tedy elektřinu využíváte pouze pro svícení a napájení běžných spotřebičů, vaše spotřeba se bude pohybovat kolem 2 MWh za rok.
Naopak budete-li chtít elektřinou ohřívat vodu či vytápět dům, spotřeba bude pravděpodobně mnohonásobně vyšší. Pak se vyplatí přejít na distribuční sazbu s nízkým tarifem, díky které můžete elektřinu odebírat za výhodnější sazbu.
Jestli právě počítáte do deseti, abyste se uklidnili, tak si mezitím přečtěte třeba náš článek o nejdražších domech na světě nebo jak zpracovat negativní emoce.