Your search results

Jak zpracovat rakytník ze zahrádky?

Napsáno Dana Beková v 1. 11. 2023
0

Brusinka nebo rakytník? To je těžká otázka, jelikož oba mají vysoký obsah vitamínu C, a ten se hodí obzvlášť v zimním období. Jenže u rakytníku stačí jen jediná oranžová bobulka a máte doporučenou denní dávku splněnou. Rakytník sice nemůžete pěstovat jako bylinku v kuchyni, přesto na vaší zahradě by neměl chybět.

rakytník a pěstování

Jaké jsou účinky?

Jak jsme již zmínili, má vysoký obsah vitamínu C, ale najdete v něm i vitamín A, organické kyseliny a bio stimulační účinky. Pokud ho budete používat dlouhodobě, vyhnete se tak různým virózám a podpoříte svoji zdravou imunitu. Navíc prospívá trávení a správné funkci krevního oběhu, pružnosti a průchodnosti cév. Opomenout nesmíme ani to, že je velmi vhodný pro naši pokožku, takže dáte sbohem různým ekzémům.

vypadá jako šípek

Pěstování rakytníku

Tento „citron“ nepotřebuje speciální podmínky. Je velmi přizpůsobivý, jen si dejte pozor na pravidelnou zálivku, která vám pak zaručí bohatou úrodu. Sazenice rakytníku vybírejte raději v zahradnických centrech, kde vám poradí nejen s vhodnou odrůdou, ale i optimálním množství rostlin. Výhodou je, že jsou druhy, které odolají i velkým mrazům.

Zajímavostí je, že rakytník samec potřebuje kolem až tři samice. Bohužel pohlaví poznáte jen velmi těžko a bezpečně to odhadnete až u tříletého rakytníku. Nicméně jsou odrůdy, které bývají i lepšími opylovači. Třeba správným pěstováním přilákáte i černou včelu?

rakytník a sběr

Potřebuje vodu

Rakytník nepotřebuje speciální podmínky. Líbí se mu jak na přímém slunci, ani mu nevadí vítr či nekvalitní půda. Nicméně ho musíte pravidelně zalévat. Většině odrůd se nelíbí ani ve stínu či přemokřených těžkých a kyselých půdách. Pokud máte prudký svah, ještě ke všemu obrácený na jih, tak než se pustíte do zasazení skalky, která mu jistě prospěje, využijte i obyčejný rakytník.

péče

Řez rakytníku

Výhodnější je samičí odrůdy pravidelně zmlazovat, to znamená odstraňte každoročně staré větve, aby se keř nerozrůstal do šíře a neplodil pouze po obvodových větvích. Nebojte se, hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží, jsou odrůdy, jež po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Pro usnadnění prací (i když s rakytníkem jich je minimum) praktikujte raději pravidelný řez a prosvětlování.

sběr rakytníku

Hnojení má rád

Potřebuje fosfor a draslík. Takže pokud budete pečlivější, nechte si před výsadbou udělat rozbor půdy, podle něhož upravíte dávkování strojených hnojiv s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Rozhodně mu nedávejte žádné hnojivo, kde je obsažen dusík, takže rozhodně nepoužívejte koňské hnojivo. Bez něj lépe odolá případným škůdcům.

Zpracování rakytníku

Sušení

Vyzkoušejte nejprve rakytník usušit, a to buď v sušičce nebo v otevřené troubě při teplotě 80 stupňů Celsia. Pamatujte, že správně usušený rakytník je vláčný, a má přirozenou vůni i barvu. Pokud začal hnědnout, pak už je přesušený. Můžete ho buď rozemlít na masovém mlýnku na prášek, nebo si usušené plody uchovat v uzavřených tmavých nádobách.

Zmrazení a zavaření

Vložte omytý a osušený rakytník do mrazáku, uchováte tak jeho léčivé účinky. V opačném případě můžete ho zavařit nebo si z něj udělat šťávu či džem. Jen dbejte na to, aby plody nepřišly do styku s kovy.

Naše tipy:

Rakytníkový džus

Nemusíte si dělat různá smoothie, stačí když si vyrobíte i obyčejný džus. Co potřebujete? Kilo rakytníku, 500 ml vody, sladidlo (nejlépe med). Nejprve důkladně omyjte bobule a vložte je do mixéru. Přidejte sladidlo. Dužinu pořádně propasírujte, abyste získali co nejvíce čerstvé šťávy. No a na závěr dolijete vodou.

rakytníkový džus

Rakytníkový džem

Potřebujete 1200 g rakytníku, kilo cukru, 2 lžičky kyseliny citronové, želírovací prostředek želírfix 1:1. Zralé plody omyjte a ve větším hrnci rozmixujte. Následně propasírujte a šťávu zahřívejte. Vmíchejte želírovací prostředek a kyselinu citronovou s cukrem. Nechte povařit zhruba 3 minuty. S pomocí lžičky a talířku vyzkoušejte tuhost vašeho džemu. Až bude dostatečně tuhý, plňte sklenice.

rakytníkový džem

Sběr rakytníku bývá problematický a bolestivý, jelikož má trny. Takže počítejte s tím, že prsty budete mít žluté, a poraněné. Nicméně jako vitamínová bomba, jej využijete obzvlášť v zimních měsících.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings