Jak zpracovat domácí hroznové víno?
Z domácích vinných hroznů lze vyrobit spoustu pochoutek – víno, rozinky, džusy, marmelády – nebo je jíst čerstvé. Malá domácí vinice s byť jen jednou nebo dvěma vinnými révami je krásným a elegantním doplňkem exteriéru, dvora nebo terasy. Mlsání hroznů milujeme všichni, ale zjištění, kolika způsoby je možné je zapracovat, je skoro až překvapivé. Přesvědčte se sami.
Vinná réva produkuje bobule každý rok. Zdravá rostlina vyroste každoročně o několik desítek centimetrů a přirozeně nasadí mnohem víc plodů, než kolik může dozrát, proto se musí ve vegetačním období prořezávat, aby produkovala ovoce a zároveň nezabírala neustále větší prostor. Na skalce ve svahu se dá kombinovat s hortenziemi a tvoří elegantní přírodní zákoutí. Hroznové bobule se vyznačují šťavnatostí a sladkou chutí s nádechem natrpklosti, a zpracovávají se různými způsoby.
7 nečekaných způsobů, jak zpracovat domácí hrozny
Spousta hospodyněk si pokládá otázku: “Co udělat se zásobami hroznového vína, když se jich tolik urodilo?” Většinu napadne zpracovat je na rozinky, džus nebo víno, to ale nejsou jediné možnosti, které máme. Pokud si chceme ozvláštnit jídelníček, můžeme zkusit těchto 7 způsobů.
#1 – Upečte je
Přidejte je do svých oblíbených receptů na muffiny nebo sladký chléb. Stačí bobule nakrájet na čtvrtky a vmíchat je do těsta – nahrazují rozinky, tedy sušené hrozny, ale v některých receptech není nutné je sušit. Naopak je do těsta přidejte pěkně čerstvé. Obzvláště lahodné jsou v kukuřičném chlebu.
#2 – Přidejte je k obilovinám
Hrozny se dokonale hodí k celozrnnému pečivu. Zkuste bobule rozmačkat a jako zálivku je přidat do ovesných vloček nebo cereálií, případně k celozrnným přílohám. Jedním z oblíbených receptů je smíchat hrozny, feta sýr, nasekaný špenát a čerstvou mátu, přidat uvařený bulgur, a poté promíchat s olivovým olejem a citronovou šťávou. Výsledkem je salát plný vitamínů, chutný a šťavnatý, do kterého můžete přidat i rajčata, pokud jich máte také přebytek.
#3 – Ugrilujte je
Grilování hroznů není běžné, o to je ale chutnější. Grilované hrozny dodají masu sladkou a šťavnatou chuť, proto se doporučuje udělat špízy a bobule na jehle střídat s kostkami ryby, kuřete nebo vašeho oblíbeného masa. Marinujte v lehce pepřové marinádě a grilujte. Nebo zkuste různobarevné hrozny napíchnout na špíz, grilovat 2 minuty z každé strany a podávat k hlavnímu jídlu.
#4 – Oslaďte jimi salsu
Jednoduchý recept na svěží salsu: nakrájejte hrozny, červenou cibuli, koriandr a malou papričku jalapeno a pokapejte limetkovou šťávou. Podávejte s grilovanou rybou, kuřecím masem nebo si na ní pochutnejte s celozrnnými tortilla chipsy.
#5 – Vylepšete si snídani
Snídani nebo odpolední svačinu okořeňte vrstvením jogurtu s rozpůlenými hrozny a plátky mandlí nebo granoly. Střídejte červenou a zelenou v každé vrstvě pro poutavou prezentaci, pokud chcete na někoho udělat dojem estetikou.
#6 – Zmrazte je a osvěžte se
Hrozny dobře opláchněte, osušte a umístěte do mrazničky. Bobule nechte zmrazit alespoň 2 hodiny a vychutnejte si je jako chladivou pochoutku.
#7 – Ozvláštněte svůj sendvič
Přidejte nakrájené hrozny do krůtího nebo tuňákového sendviče nebo ke grilovanému sýru. Získáte tak pochoutku, ve které se rovnoměrně snoubí slaná a sladká chuť. Přidejte nejsladší odrůdy rajčat a vytvořte lahodný toust.
Jak vyrobit hroznový džus?
Použijte červené hrozny bez pecek a nepřidávejte cukr, pokud si držíte štíhlou linii. Vymačkat můžete jakýkoliv druh sladkých hroznů (bez pecek). Pokud jsou extra kyselé, přidejte trochu cukru, aby byla šťáva sladší.
Ingredience
- 2 šálky sladkých, zralých, červených hroznů (nebo jakýchkoliv sladkých hroznů),
- ½ limetky nebo citronu (dobrovolné),
- 1 až 1 ½ šálku vody,
- 6 až 8 kostek ledu.
Postup
Hrozny opláchněte pod tekoucí vodou a hoďte do mixéru. Přidejte 1 hrnek vody a rozmixujte dohladka. Šťávu přeceďte do čisté nádoby, vymačkejte do ní citron a přidejte kostky ledu. Lžící promíchejte a dochuťte cukrem. Pokud je džus příliš sladký, přilijte ještě ½ hrnku vody. Připravenou domácí hroznovou šťávu nalijte do servírovacích sklenic a podávejte.
Jak vyrobit hroznovou marmeládu?
Hroznový džem je pochutina oblíbená zejména na britských ostrovech. Platí to samé jako u hroznového džusu. Pokud jsou bobule kyselé, přidejte více cukru. Pokud jsou samy o sobě sladké, můžete je rozředit vodou nebo nechat tak, jak jsou.
Ingredience
- 5 šálků hroznů,
- 1 balení želírovacího cukru,
- 7 šálků klasického bílého cukru.
Postup
Hrozny omyjte a odstraňte z nich stopky. Rozdrťte, přidejte vodu, přikryjte a přiveďte k varu. Vařte 10 minut, poté šťávu pomalu míchejte až do zchlazení. Chcete-li zabránit tvorbě krystalů vínanu, nechte šťávu přes noc odstát na chladném místě, a poté ji přeceďte přes dvě vrstvy vlhkého plátna. Do zchladlé šťávy přidejte želírovací cukr a dobře promíchejte.
Za stálého míchání rychle přiveďte k varu. Přidejte cukr, pokračujte v míchání a 1 minutu prudce vařte. Odstraňte z plotny; rychle seberte pěnu. Horké želé okamžitě nalijte do sterilních sklenic, ponechte 2 centimetry volného prostoru.