Jak zazimovat jahody v truhlíku?
Zazimovat jahody není žádnou vědou. Inspirací je spousta, například vám poradí knihy od zahradních designerů. Při správné péči se vám odvděčí velmi lahodnými plody, které budou přímo k zakousnutí. Abyste o tolik milované sladké jahůdky nepřišli, věnujte jim o něco více pozornosti. Bohužel, ochranu před zimou nenajdou ani v květináči či truhlíku. Ale v úplně v něčem jiném.
Zlikvidujte plevel
Než se pustíte do samotného zazimování, zbavte vaše jahody plevele, který se může i v květináči objevit. Bohužel nežádoucí rostlinky mohou vašemu jahodníku ublížit, navíc jim leckdy stačí jen malé množství zeminy. Poté z rostlin odstraňte vše staré, nemocné či uschlé. K pomoci si vezmete zahradnické nůžky a ustříhněte také květní výhony, jelikož plody stejně již nestihnou uzrát, teda pokud jste již tak neudělali hned po sklizni.
Nezapomeňte jahody před zimou ostříhat.
Jahodníky nejlépe ostříhejte do výšky 5 centimetrů, rozhodně ne méně, mohli byste tím rostlince zbytečně ublížit. Až budete mít tuto fázi za sebou, tak vezměte nějaký vyzrálý kompost či hnojivo na jahody a zlehka zapravte do půdy.
Nezapomeňte zalévat
Jsou tací, co si myslí, že jahody nemusíte po létě již zalévat. Chyba lávky, to by se vám mohlo vymstít. Rozhodně v zalévání pokračujte i v podzimním období, až do příchodu prvních mrazíku. Jestliže budete mít štěstí a zima bude suchá i teplá, pak jahodníky rovněž zalévejte.
Jahody v truhlíku, vždy zazimovat
Aby měl jahodník hojnou úrodu i příští rok, je potřeba ho přes zimu udržovat v teple. Nejdříve nahrňte zeminu na krčky rostlin, díky čemuž se k nim mráz nedostane. Následné je obklopte slámou či kompostem. Pokud budou opravdu silné mrazy, přikryjte jahodníky chvojím nebo bílou textilií, která umožní světlu proniknout k rostlinám. Pěstujete jahodníky na černé textilii? Máte štěstí. Ta totiž přitáhne sluneční paprsky, které záhon prohřejí.
Velmi snadno vymrznou a je potřeba je před mrazem důkladně chránit.
A kam všude můžete zazimovat jahody?
Květináč až po jeho okraj zahrabte do země. Půda květináč i kořeny ochrání před zimou, výhodou je i to, že se nemusíte starat o zálivku. Bude jí dost ze srážek a sněhu. Nicméně není vhodný pro terakotové nebo hliněné květináče. Ty do sebe natáhnou vodu a jakmile přijdou mrazy, popraskají.
Jahodníky vyndejte z květináče a každou rostlinu zvlášť zasaďte do záhonu nebo ho ukryjte do zahradního skleníku. I v tomto případě budou dostatečně chráněné před zimou a vy si navíc vytvoříte náskok na jaro.
Na terasách a nekrytých balkonech je potřeba květináče pečlivě zabalit do izolační vrstvy. Využijte to, co doma máte: bublinkovou fólii, staré deky nebo hadry, může být i karton. Důležité je květináč opravdu dobře zabalit, aby mráz nepronikal přes izolační vrstvu.
Na lodžiích ve vyšších patrech domů budete mít práci o něco jednodušší. Květináče budou alespoň trochu chráněné před mrazem domem a závětřím, takže izolace nemusí být tak pečlivá. V obou případech nezapomeňte jahodníky zakrýt i shora, poslouží bílá textilie (jen ji zatižte, ať neodletí), vrstva slámy nebo chvojí. Jahody přes zimu nepotřebují světlo, takže jim úplné zakrytí nebude vadit, a hned zjara peřinku odstraníte.
Jestli se rozhodnete pro přezimování na balkoně, nezapomínejte i tak na zálivku. Nemusí být nijak přemrštěná, stačí jednou za čtrnáct dní troška.
Jahody sice nejsou exotické ovoce, přesto vypadají a chutnají stejně báječně. Při správné péči je budete mít pravidelně a skoro zdarma.