Jak zapojit bojler
Co se rozhodně vyplatí přenechat odborníkům je kromě připojení na domácí vodovodní rozvody, i takový obyčejný bojler. Říkáte si, že vy, co jste postavili barák zvládnete i takové normální zapojení ohřívače vody? Nenechte se zmýlit. Bojler je totiž náročný elektrický spotřebič, proto i jeho zapojení by měl udělat profík. Pokud se rozhodnete opačně, tak můžete poškodit vlastní majetek, ale také přijít k vážnému úrazu. Nesprávné nainstalování zapříčiní i vyšší spotřebu a zkomplikovat tak případnou reklamaci.
Vybíráme místo pro zapojení
Na dlouhé a dokonalé fungování bojleru se zaměřte především na jeho umístění. Proto berte ohled na:
- Typ bojleru – musí být dostatečný prostor pro umístění bojleru, ale i možnost namontování bezpečného upevnění. Také si uvědomte, zda máte bojler závěsný, stacionární a horizontální.
- Výběr místnosti – nejideálnější je vytápěná místnost. V opačném případě by mohlo docházet k ochlazení vody a také ke zvýšené tvorbě vodního kamene.
- Vzdálenost bojleru – měla by být co nejkratší, snižuje se tak možnost tepelných ztrát. Odběrné místo tak bývá nejčastěji v koupelně.
- Optimální izolace potrubí – tady si dejte pozor, u rekonstrukce zvažte, kudy by trubky měly od bojleru vést a vhodně je pak izolujte.
Zavěšujeme bojler
Řídíte se metodou 5x proč? Jestliže máte vymyšlené místo, kam bojler umístíte, přichází na řadu jeho zavěšení. Tady nezapomeňte, že bojler bude většinou plný vody, takže jeho váha bude větší. Pořiďte si vhodnou hmoždinku FUR s průměrem 14 mm. Bývají dlouhé 270 mm a zatížíte je až na 180 kg. Záleží ovšem na materiálu.
Samotné zapojení bojleru
Jak jsme již zmínili, opravdu je lepší obrátit se na odborníka, v opačném případě se stanete odpovědným, pokud z důvodu neodborné montáže vznikne škoda na majetku nebo zdraví. Bojler sice na první pohled není problematické nainstalovat, ale složitější je, aby nebyl nebezpečný.
Nástrahy můžete najít i v koupelně. Pamatujte, že bojler je elektrický spotřebič! Tak pozor na vodu!
Šetříme za ohřev vody
Ohřev vody je jedno z nejtypičtějších využití solárních panelů. V tomto případě, fotovoltaika opravdu jede. Když si doma vybudujete svou vlastní malou fotovoltaickou elektrárnu, tak můžete počítat s návratností zhruba za 8-14 let. Pokud však zažádáte o dotaci z programu Nová zelená úsporám, tak může být návratnost podstatně rychlejší. Dotace v tomto programu jsou poměrně štědré, takže se toho nebojte a i u pořízení bojleru toho využijte. Pak už se jen obraťte na spolehlivé firmy, které nabízí nejen prodej potřebné technologie, ale i odbornou montáž a financování zbylé částky.