Jak vyrobit activity board + komponenty?
U nejmenších dětí většinou člověk zaboduje naprostou hloupostí. Milují kabely, klíče či vypínače, tak proč jim takovou drobnůstku nepořídit? Activity board jsou velmi populární a navíc bezpečné. Bývají ještě levnější než mnoho běžných hraček, a zabaví malé děti i předškoláky. Tak proč to nevyzkoušet?
Co to je activity board
Jedná se o neobvyklou hračku, která dítě nejen zabaví, ale po mnoha stránkách také podpoří jeho vývoj. Tím myslíme především jemnou motoriku, pohybovou koordinaci, logické myšlení. Je to taková tabule plná různých předmětů běžné potřeby, které jsou navíc vhodně upravené pro bezpečné užívání těmi nejmenšími.
Můžete se setkat i s názvy jako busy board a sensory board (zaneprázdněná tabule a smyslová tabule). Všechny zmíněné názvy této hračky zřetelně vypovídají o jejím účelu a funkci. Co si pod tím představit? No, že vaše děti taková tabule na dlouhou dobu zaujme a zaměstná jejich smysly, navíc vy se pak můžete věnovat i něčemu jinému. Hlavní výhodou je, že zrak vnímá celkový vzhled, barvy a pohyb, hmat povrchy a tvary, sluch, a tak otestuje zvuky, které předměty vydávají.
Jaké vybrat komponenty
Cokoli. Jak jsme již zmínili, nebojte se použít:
- dráty
- kabely
- vypínače
- zvonky
- zipy
- karabiny
- klakson
- píšťalky
- provázky
- tkaničky
- kuchyňskou minutku
- malá dvířka
- zámek nebo klíč
- počítadlo či nepořebná kalkulačka
Prostě opravdu cokoli. Pro výrobu této pomůcky nepotřebujete nic, co byste museli složitě shánět po specializovaných obchodech. Zcela vám postačí drobnosti, které máte doma, ale už pro ně nemáte využití. Ze začátku ovšem potřebujete vhodný předmět, na kterou vše pořádně ukotvíte.
A jaký je ideální materiál?
Chcete vytvořit například desku na hraní? V tom případě se nejčastěji se používá dřevo. Deska by však měla být začištěná do hladka, bez ostrých hran a rohů, a nejlépe natřená přilnavým bezbarvým lakem na dřevo, který garantuje, že jej lze použít i pro dětské hračky. Díky němu deska nejen déle vydrží, ale taky nebude hrozit, že z jejího povrchu povolí nějaké vlákno, jež by dítěti způsobilo ranku po třísce. Doporučuji natřít jednou, lehce očistit jemným brusným papírem, a znovu natřít. Vznikne tak dokonale hladký, trvanlivý povrch. Olupování laku v tomto případě nehrozí, ani kdyby se o to dítě náhodou účelně snažilo.
Můžete zvolit i větší desku, v tom případě ji ale nechte položenou na zemi nebo ji pečlivě ukotvěte na stěnu – jinak by se při manipulaci mohla překlopit na jejího malého uživatele. Nebo si můžete vyhrát s dřevěnou kostkou. Princip výroby zůstává stejný, jen budete potřebovat šest desek menší velikosti a šikovně je k sobě spojit (pomocí vrutů se zapuštěnou hlavou, kolíky a lepidlem apod.)
Vybrané segmenty rozvrhněte na desku a dobře upevněte, nejlépe pomocí šroubů nebo silného lepidla. Nezapomeňte, že za všechny části se bude tahat, se vším se bude lomcovat a cloumat. Proto každou drobnost opatřete uchycením, aby se neztratila nebo ji dítě nestrkalo, kam nemá.
Domeček z activity board
Je to velmi podobné, jaké u té desky. Materiál je čistě na vás, ale pokud se vám doma válí někde dřevěná prkna, je takový domeček o poznání hezčí. Nezapomeňte do něj vhodně umístit všechny prvky, jako jsou skládačky, labyrinty, zásuvky, ozubená kolečka či zipy. Čím kreativnější a tím zábavnější. Navíc po takovém stavebním vyřádění se můžete pustit do stavby čmelína.
Activity board je pro malé děti velmi ideální. Zakoupit se dají i různé knížky, destičky a další. Jen musíte počítat, že to není levná záležitost. A přitom stačí tak strašně málo a máte dárek, který vaše dítě ocení.