Jak vyřešit roh v kuchyni?
Přestavba kuchyně zahrnuje spoustu důležitých rozhodnutí a způsob využití volných rohů není výjimkou. Pokud chcete ušetřit nemalé peníze za standardní skříňky, je vhodné zamyslet se, zda raději neinvestovat do rohové kuchyně a nepokusit se účinně vyplnit prázdná místa. Objevte s námi efektivní způsoby, jak co nejlépe využít kuchyňské kouty a získat nejen další úložný prostor, ale také útulné místo k sezení.
10 nápadů pro kreativní řešení kuchyňského koutu
Představíme vám 10 tipů, které vám pomohou vytvořit funkční a moderní kuchyni, kde budete s oblibou trávit čas.
„Neviditelné“ rohy
Tzv. slepé řešení rohu kuchyňské linky je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak účinně vyřešit volné místo, vzniklé spojením dvou standardních skříněk. Prázdný prostor se vám zpřístupní otevřením obou skříněk najednou.
Nevýhodou pochopitelně je, že i když získáte úložný prostor navíc, stále přetrvává problém týkající se samotného přístupu. Když chcete začít používat nádobí, uložené v „neviditelném“ rohu, musíte pokleknout, popřípadě se dostatečně ohnout, což může působit potíže převážně starším lidem, trpícím bolestmi páteře či závratěmi.
Místo lze však využít nejen jako prostor na odkládání kuchyňského náčiní, ale také jako místo pro odpadkový koš, který tak ladně schováte a zabráníte šíření nepříjemného zápachu.
Moderní rohové výsuvné police
Klasické otočné police oblého tvaru vám umožní umístit nádobí, sítka, hrnce i pánve elegantně a dle pořadí, v jakém je obvykle používáte. Přístup k nim je snadný, postačí si jemným pohybem prstů natočit náčiní, jež právě potřebujete.
Pochopitelně se zcela neobejdete bez ohýbání, ale celkový prostor je přístupnější než zmíněná první varianta a ve výsledku i mírně funkčnější. Největší nevýhoda tudíž nespočívá v samotném přístupu, ale v těsnosti, kdy musíte získat systém ve skládání jednotlivých kousků nádobí na sebe.
Výsuvné zásuvky
Pokud chcete získat co nejvíce úložného prostoru a naplánovat si vaši kuchyň tak, aby obstála i náporu mnoha kusů nádobí a dalšího kuchyňského náčiní, jsou výsuvné zásuvky tím pravým pro vás.
Rohové skříňky se dvěma, třemi či dokonce se čtyřmi zásuvkami nabídnou svým uživatelům rychlý přístup k uloženému nádobí spolu s dostatkem úložného prostoru. Více místa získáte zakoupením hlubších skříněk, které poskytnou uložení méně vytížených domácích spotřebičů. Jejich celkový vzhled připomíná pohyb akordeonu a tím pádem přidává zajímavou dynamiku estetice vaší kuchyňské linky.
Vnitřní výkyvné poličky
Dalším způsobem, jak uložit objemné hrnce a pánve, jsou tzv. výkyvné výsuvné poličky, které zvolna šlapou na paty klasickým otočným policím. Jejich hlavní výhodou je skutečnost, že jsou schopny kuchyňské náčiní přiblížit ze skříňky přímo před vás, čímž se výrazně sníží nutnost se ohýbat a nepříjemně natahovat. I přesto, že úložného prostoru nenabízí tolik jako „slepé rohy“, za přístupnost a poskytnuté pohodlí přeci jen stojí. Mějte však na paměti jejich vyšší cenu.
Diagonální skříňky
Setkat se na trhu s diagonálními skříňkami se vám nejspíše jen tak nepoštěstí, avšak šikovný truhlář by s jejich výrobou neměl mít potíže. Jedná se o netradiční vizuální prvek, díky kterému vyplníte veškeré volné místo a přidáte vaší kuchyni moderní nádech. Mohou vyplnit jak celý rohový prostor, tak jen jeho část. Díky diagonálním skříňkám ušetříte v kuchyni spoustu času, neboť nejčastěji využívané nádobí budete mít neustále po ruce.
Výběr vhodného kuchyňského dřezu
Rohový kuchyňský dřez je výhodným řešením, pokud se jedná o menší kuchyňskou linku. Lze zvolit dřez, jenž má po obou stranách odkládací plochu na odkapávání nádobí, z čehož jedna z ploch může být hlubší pro snadné odkládání příborů a dalšího náčiní. Pokud chcete využít i místo za dřezem, můžete zvolit dekorativní stupínek, na který lze postavit rychlovarná konvice či kávovar.
Využití tzv. mrtvých prostor
Je důležité nezaměňovat maximalizaci volného místa s jeho plýtváním. V případě starších kuchyní, jež nehodláte aktuálně měnit za nové, je vhodnější nechat těžce přístupná rohová místa prázdná a nesnažit se v nich vytvořit prostor pro nádobí a kuchyňské náčiní. Místo toho zde nechte prostor třeba pro smeták nebo jiné pomůcky, které mohou být snadno po ruce a přesto schované.
Jak uzpůsobit místa k sezení?
Pokud chcete úložné prostory raději obětovat za pohodlné posezení pro návštěvy, vestavěná banketa je kreativní způsob, jak lze plánu docílit. Počítejte však, že do rohového ostrůvku více jak dvě barové stoličky nevměstnáte, tudíž pokud plánujete pohostit vícečlennou skupinu, je vhodnější investovat do ostrůvku, který poslouží nejen jako forma posezení, ale díky spodním skříňkám také jako skryté úložiště.
Zakomponování vestavěné spíže
Chcete-li mít nejčastěji využívané suroviny stále na dosah ruky, můžete rohové skříňky zaměnit za ladnou vestavěnou spíž. Pokud navrhujete zcela novou kuchyňskou linku a uvažujete o zakomponování spíže do jejího rohu, zapřemýšlejte, zda by vám nevyhovovalo mít po její levé straně sporák a po pravé kuchyňský dřez. Zmíněné rozvržení by vám mohlo značně urychlit přípravu pokrmů. Počítejte však, že cena je u vestavěných spíží koncipovaných do rohu značně vyšší.
Výsuvné regály pro domácí spotřebiče
Uložení ručního či stolního mixéru, toustovače, popřípadě domácího robota na desce kuchyňské linky může do značné míry omezit možnost manipulace s jednotlivým náčiním i samotné vaření. Zároveň se jedná o spotřebiče o vyšší hmotnosti, tudíž ani jejich uložení do spodních skříněk nemusí být procházkou růžovým sadem pro vaše zádové svalstvo. Potíž vyřeší výsuvné hluboké regály, do kterých objemnější spotřebiče ladně uložíte a použijete jen tehdy, když skutečně potřebujete.
Jak vnitřně uspořádat kuchyň?
Samotné uspořádání vnitřních prostor kuchyňské linky by mělo vždy začínat pečlivým úklidem. Nejprve všechny domácí spotřebiče a kuchyňské náčiní ze skříněk, regálů i poliček vyjměte a následně úložné prostory důkladně vyčistěte tak, že setřete nečistoty i prach a do omytých míst vložíte protiskluzové vložky.
Další krok by měl směřovat k roztřídění jednotlivých kuchyňských potřeb. Stává se, že především menší domácí spotřebiče (domácí pekárna, zmrzlinovač či vaflovač) po čase přestanete používat. Je vhodnější je prodat, popřípadě darovat, a získat tak více volného místa.
Nakonec zbývá všechny položky strategicky uspořádat tak, abyste při vaření a pečení měli vše na dosah a zároveň vám zůstalo dostatek prostoru na samotnou přípravu. Pojďme si představit několik tipů na ladné uspořádání vnitřních prostor vaší kuchyně:
- Každodenně používané nádobí, jako jsou hrnečky, skleničky a příbory, umístěte do blízkosti kuchyňského dřezu, případně myčky na nádobí.
- Vytvořte tzv. zóny. Jednou ze zón může být prostor na přípravu kávy, který bude zahrnovat nejen samotný kávovar, ale také zrnkovou kávu, kávové filtry a v neposlední řadě oblíbené hrnečky.
- Stále mějte po ruce látkovou utěrku či její papírovou alternativu. Praktickou odvíjecí roli umístěte do blízkosti kuchyňského dřezu. Podobně uspořádejte i často používané hrnce a pánve, které umístěte nedaleko varné desky.
- Horní zásuvky a police vyplňte náčiním, které používáte méně. Místo se zde najde i pro okrasné květiny či dekorace.
- Sezónní kuchyňské vybavení jako jsou vykrajovátka na cukroví, popřípadě forma na velikonočního beránka, umístěte spolu se svátečními ozdobami do komory či sklepa.