Jak vybrat sporák na dřevo?
Sporák na dřevo by neměl chybět v žádné chalupě, chatě ani v rodinném domku. Používá se nejen na vytápění, ale i k vaření, pečení, sušení a ohřevu vody, takže pokud máte v oblibě pěstování bylinek, určitě ho využijete. Kromě toho, jestliže patříte mezi milovníky tradic, rustikálního stylu nebo skandinávského, pak by u vás takový sporák na dřevo rozhodně neměl chybět. Sporák je na chatě výrazně praktičtější než krb v obýváku, ale záleží na vašich preferencích.
Jaké jsou výhody sporáku na dřevo?
Mezi hlavní výhody rozhodně patří, že u sporáku na dřevo nepotřebujete elektrický proud. Také se můžete cítit soběstačně. Pokud máte chatu na odlehlém místě, tak i toto pro vás může být jediným řešením. Umožňuje pohodlné vaření a pečení. Navíc v malých prostorách ušetří i místo. Opomenout nesmíme ani, že vytváří kouzelnou atmosféru s nádechem historie. To ale záleží na vás, jestli máte rádi atmosféru plápolajících kamen, vaření na nich a vše kolem.

A jaké jsou nevýhody?
Vše má svá negativa a sporák na dřevo je má bohužel také. Smiřte se s občasným únikem kouře do místnosti při rozdělávání nebo přikládání. Populární není ani vymetání a vynášení popela. Oproti jiným spotřebičům je nutné, abyste počítali s údržbou a čištěním komína či topného tělesa. Také musíte dbát o zvýšený dohled, pokud máte děti či zvířata.
Umístění sporáku na dřevo
Nejčastěji bývá sporák na dřevo umístěný v kuchyni, nicméně nebojte se ho uložit například do otevřeného obývacího pokoje. Před jeho nainstalováním pak zvažte, zda je potřeba zbudovat komín pro odvod spalin. Nejlepší místo pro takový sporák bývá v blízkosti zásob se dřevem, nemusíte se pak tahat s těžkými košíky plných dřeva. Pokud bude primárním topením chaty, tak by měl být v blízkosti míst, kde se nejčastěji vyskytujete a ideálně ve středu chatky. Při umístění u strany zbytečně ztrácíte teplo a účinnost.
Mimoto, existují modely, které mají také možnost použití výměníku s ohřevem vody. Rozvést je pak můžete do dalších místností v domě ústředním topením za pomoci čerpadla.
Jak vybrat nejideálnější sporák na dřevo?
Víte jak často ho použijete? Právě tohle je nejtypičtější otázka, až si ho půjdete vybírat. Například u chat či chalup není potřeba, abyste kupovali nějaký speciální, dbejte jen na praktičnost a jeho využití. Můžete sáhnout po řešení na míru, ale najdete i mnoho levnějších variant a rozumné peníze. Dejte rozhodně na recenze a ideálně si sporák i prohlédněte, než jej objednáte. Fotky mohou někdy klamat. Také rozhodně neopomíjejte design. Pokud se vám bude váš sporák líbit, tak pro vás bude radost s ním pracovat.
Litinový sporák
Je levnější a topit v něm můžete také dřevem. Ve většině případů bývá litinový s kachlovým, ocelovým nebo smaltovaným obložením. Jednoduše stačí ho postavit na zem, připojte trubku do komína a začnete topit. Přenosné sporáky mají nižší účinnost než stavěné. Občas se může stát, že rošty a plotny mohou propálit nebo zreznout podle vytíženosti už po několika letech. Výrobci uvádějí výkon od dvou do asi patnácti kilowatt, nicméně je vždy důležité zkonzultovat to s nějakým odborníkem. Litinové sporáky jsou poměrně levné a dokáží také krásně držet teplo několik hodin.
Sporák postavený kamnářem
Nejtradičnější způsob, jak si sehnat sporák je si ho nechat postavit od kamnáře ze šamotových cihel, obložený kachlemi nebo omítnutý. Takový sporák vám vydrží po generace, navíc je u něj velká výhoda, že když přestanete v něm topit, tak ještě ráno bývá plotna horká, a i v místnosti je krásně teplo. Musíte v něm ale také měnit komponenty. Při používání se některé části také opotřebují a propálí.
Sortiment je opravdu rozsáhlý. Co se týče tahové vytápěcí cesty, tak i ta může být rozložena do několika místností. Pamatujte, že čím je sporák na dřevo větší, tím vyšší je i jeho pořizovací cena. Určitě to není, jako když se chystáte postavit svépomocí stylový krb.
Ale i přesto všechno bývá sporák na dřevo vítanou alternativou vytápění, rozhodně dávno nepatří do chudých vesnických stavení. Po nainstalování zkuste třeba 5 nejlepších zdravých receptů s banány.