Jak vybrat elektrický gril do kuchyně?
Když se řekne elektrický gril, vybavíte si asi zahradu, modré nebe, typický kouř, klobásky. Někdo ale nemusí mít takovou možnost. Má k dispozici jen balkon či terasu. Pro takové případy je nejvhodnější, když si pořídíte elektrický gril, který má nespornou výhodu – můžete ho využívat celoročně, a to kdykoliv a kdekoliv.
Vybíráme elektrický gril
Grily obecně nejsou jen na dřevo či uhlí, brikety. Existují i elektrické varianty, na kterých jsou maso i zelenina stejně křupavé a šťavnaté, jako na tom zahradním. Jejich velkou výhodou je, že nekouří a teplo vzniká vlivem elektrické energie, takže bez uhlíků pod roštem. Navíc můžete grilovat klidně doma u stolu. Stolní grily mohou být bezkontaktní. To znamená, že mají jeden či více grilovacích roštů, které slouží pouze k tomu, že se na ně jídlo pokládá.
U kontaktních grilů mohou desky být na sebe přiklopené, tím i gril může připomínat toustovač ale s mnohem vyšším výkonem. Při koupi elektrického grilu proto upřednostněte takový, který bude mít ohřevnou spirálu zabudovanou přímo v grilovacích deskách. Jakmile by byla spirála pod grilovací deskou, prodlužuje se tím čas ohřevu a máte i menší kontrolu nad teplotou.
Typy elektrických grilů
Prvním kritériem při výběru je již zmíněný typ grilu. Některé obchody nemají takovýmto způsobem grily přímo označeny, ale spatříte to podle parametrů nebo ceny. Vyvarujte se přecenění i podcenění potřeb. Na nejlevnějším grilu například nepřipravíte tak kvalitní panini, stejně jako vám bude profesionální model zbytečný pro grilování jednou ročně.
Možnost nastavení teploty grilovacích desek
Pro dokonalý výsledek je nezbytností, aby se maso grilovalo při jiné teplotě, jako například zelenina. Pokud budete chtít na grilu připravovat takto odlišné suroviny, velmi užitečnou funkcí je možnost nastavení teploty grilovacích desek. Ty lepší a profesionálnější modely grilů to umožňují pro každou grilovací desku zvlášť.
Grilovací programy
Několik poloprofesionální a profesionální modely mají pro usnadnění grilování a dokonalou přípravu konkrétního pokrmu přednastavené grilovací programy. Bývá to zpravidla pro hamburgery, drůbež, červené maso, ryby, klobásy, pečivo a zeleninu. Každá z těchto potravin může vyžadovat jiné nastavení teploty, a právě to udělá grilovací program za vás.
A podle čeho se ještě při výběru elektrického grilu řídit?
- Způsob použití: domácí použití se základním grilováním, poloprofesionální pro různé typy surovin, profesionální i pro větší počet osob.
- Příkon: od 700 W do 2400 W, pro běžné použití je ideální příkon 2000 W.
- Variabilita a rozměry grilovacích desek: různé typy ploch, možnost nastavení výšky, možnost úplného otevření, velikost od 20 x 15 cm po 40 x 30 cm.
- Teplota grilovacích desek: nastavitelná termostatem, pevně daná.
- Ostatní funkce a vlastnosti: nepřilnavý povrch, vybavení miskou na odkapávání, automatický senzor grilování, možnost mýt v myčce.
Nezapomeňte se zaměřit i na čištění, čím jednodušší, tím ho raději budete využívat. Proto se hodí, pokud je možné grilovací desky a nádobu na odkapání tekutin z grilu umýt nejen ručně pod proudem vody, ale také možnost je vložit do myčky nádobí. Na první pohled je to samozřejmost, ale pozor, některé grily se takto umýt nedají.
Po přečtení našeho článku se podívejte na jak se dělá krb z cihel, jak pěstovat modré hortenzie nebo jak se orientovat ve světě investic.