Jak si ušít ložní povlečení?
I když je nabídka ložního prádla v obchodech skutečně široká, přesto se můžete dostat do situace, kdy si budete chtít ušít povlečení vlastními silami. Důvodů může být hned několik. Šití povlečení může šikovným švadlenkám ušetřit peníze, nebo potřebují ušít povlečení i méně tradičních rozměrů, třeba na peřinu po babičce.
Dalším důvodem může být speciální materiál, ať už jde o barvy, vzory, nebo vlastnosti, nebo snaha mít svou postel oblečenou nějak originálně. Ale může to mít samozřejmě i své nevýhody, zvlášť, pokud moc šít neumíte, nebo si vyberete látku, která se pro povlečení prostě nehodí. Ale proč to aspoň nezkusit?
Jak vybrat látku na povlečení
Látky na povlečení byste neměli vybírat jen podle šíře, barvy a vzoru, ale hlavně podle vlastností. Látky na povlečení by vám měli být hlavně příjemné na dotek, protože v povlečení trávíte obvykle třetinu dne. Lůžkoviny se šijí z méně či více obvyklých materiálů, a to jak přírodního původu, tak z umělých vláken. Prvním krokem je výběr druhu látky, v které se vám bude dobře spát, pak vybírejte i barevnost a vzor.
Druh látky
Bavlněné látky
Asi nejpopulárnějším druhem přírodního materiálu je u lůžkovin bavlna, která se zpracovává různými způsoby a liší se i druhem vazby. Výsledkem je několik typů látek pro šití povlaků, které pak dávají povlečení i své jméno. Rozeznáváme třeba krepové povlečení, flanelové povlečení, saténové povlečení apod. Jejich výhodou je schopnost vstřebávat vlhkost, pevnost a odolnost proti mechanickému oděru a možnost prát bavlněné oblečení minimálně na 60 °C, nevýhodou je mačkavost některých látek.
Hladká bavlna
- velmi oblíbený materiál, příjemný na dotek
- musí se žehlit
Bavlněný flanel
- vyrábí se česáním po obou stranách
- je měkký, velmi hřejivý a příjemný na dotek
- nemusí se žehlit
Bavlněný krep
- vzniká krepováním (tedy zvlněním) hladké bavlny
- někomu je takový povrch nepříjemný
- nemusí se žehlit
Bavlněný satén
- je příjemný na dotek
- vazba je hustá a látka dobře odvádí pot
- na rozdíl od saténu z polyesteru neklouže a není chladivý
- nevýhodou je trochu vyšší cena
- musí se žehlit
Makosatén
- je prémiovým druhem bavlněného saténu s velmi hustou vazbou
- vyrábí se výhradně z nejkvalitnější egyptské bavlny
- je velmi pevný a jemně lesklý
- žehlí se snáze než běžný bavlněný satén
Bavlněný žerzej (jersey)
- jedná se o bavlněný úplet
- je velmi pružný
- pokud jde o hřejivost je mezi hladkou bavlnou a flanelem
- nemusí se žehlit
Lůžkový damašek
- speciální druh tkaniny s žakárovou vazbou
- vyrábí se z bavlny, která je často mercerovaná (speciální úprava zvyšující pevnost)
- jedná se o dražší, ale vysoce kvalitní látku
Další přírodní materiály
Bambus
- saje ještě lépe než bavlna
- odolný proti bakteriím
- příjemný na dotek
Hedvábí
- nejluxusnější materiál na lůžkoviny
- hypoalergenní
- příjemné na dotek
- šetrné k pokožce a vlasům
- velmi drahé
Len
- vhodný i pro alergiky
- dobře termoreguluje (v létě chladivý, v zimě hřejivý)
- příjemný a velmi pevný
Látky s umělými vlákny
Mikroflanel
- flanelová látka z umělých vláken (polyester)
- vysoce hřejivý
- příjemný na dotek
Polybavlna
- kombinuje bavlněná a polyesterová vlákna
- příjemná na dotek
- mačká se méně než bavlna
Poylesterový satén
- levnější varianta bavlněného saténu
- méně saje pot
- je chladivý
Gramáž látky na povlečení
Platí, že čím vyšší gramáž látky, tím kvalitnější materiál:
- gramáž pod 110 g/m2 – nepříliš kvalitní materiál, nedoporučujeme
- gramáž od 111 do 125 g/m2 – přiměřená kvalita za nižší cenu
- gramáž od 126 do 140 g/m2 – kvalitní materiál s delší životností za standardní cenu
- gramáž od 141 g/m2 výše – nejkvalitnější látky za nejvyšší ceny
Rozměry
Pokud máte běžné rozměry přikrývky i polštáře, změřte si některé povlečení, které standardně používáte a na stejné rozměry klasického povlečení si pak kupte látku. Nezapomeňte, že musíte mít látku na švy, což jsou další centimetry navíc.
Pokud šijete povlak na neobvyklý rozměr lůžkovin, vždy ho udělejte trochu delší i širší, aby se vám deky i polštáře dobře převlékaly. U přikrývky by to mělo být asi o 4 až 5 cm více, u polštáře o cca 2 až 3 cm více.
Pozor, vše vždycky dvakrát na jedno lůžko, takže u povlečení pro dva ještě krát dvě. Máte-li více polštářů a chcete je mít ve stejné látce, připočítejte i je. Závisí samozřejmě také na tom, zda jako zapínání zvolíte knoflíky, patentky, tkaničky nebo zip. Spotřeba materiálu není nijak strašná, ale raději kupte o pár centimetrů více než méně.
Samozřejmě nesmíte zapomenout, že jiný bude rozměr na jednolůžko a jiný na dvoulůžko. A ještě jednou pozor. Některé materiály se srážejí, takže je musíte kupovat s další rezervou cca 10 až 25 % navíc podle druhu látky.
Vzory
V případě, že šijete své první povlečení, doporučujeme spíše jednobarevné látky, případně drobný pravidelný vzor. Látka s velkým vzorem se hůře střihá a je komplikovanější ušít dva stejné povlaky na obě postele. Čím jednodušší vzor zvolíte, tím snadněji se vám bude s látkou pracovat. Komplikované navazující vzory či fotolátky si nechte na později.
Co dál budete potřebovat?
Ve chvíli, kdy máte vybranou látku, připravte si ostatní potřeby:
- krejčovské nůžky
- špendlíky
- nitě
- jehly
- žehličku
- plochu na střihání
- krejčovskou křídu
- krejčovský metr
- knoflíky, patentky, šňůrky nebo zip – podle toho, jaké jste si vybrali zapínání
- šicí stroj
- pokud jste si vybrali knoflíky, tak i patku na knoflíkové dírky
Jak ušít povlečení
Pokud nejste zkušení, začněte raději povlakem, který je menší a bude se vám šít jednodušeji. Je to jedna z věcí, se kterou můžete začít, když se učíte, jak začít šít na šicím stroji. Když zvládnete povlaky na polštáře, můžete se dát i do povlečení na přikrývky. U většiny materiálů se doporučuje látku předem vyprat, aby se vám nesrazila až po ušití.
Jak ušít povlak na polštář
Podle toho, jakou barevnost látky jste zvolili, vyberte také nitě. Ty by měly co nejvíce ladit s látkou, protože stejná barva skryje i případné drobné nedostatky, které naopak s kontrastní nití vyniknou.
Ustřihneme si dva obdélníky dle velikosti polštáře + 2 až 3 cm navíc na kratší i delší straně + 2 cm na švy. Okraje si začistěte overlockovým nebo cik cak stehem. Pak oba obdélníky přiložte lícem k sobě a na kratší straně sešijte. Vzdálenost od kraje závisí na tom, zda na budete povlečení zapínat na knoflíky, patenty, tkanice či zip.
Nejobvyklejší je zapínání na knoflíky, ale na to potřebujete buď automatické šití dírek, nebo musíte mít zvládnutou knoflíkovou dírku pomocí entlovacího stehu. V případě, že se dírek bojíte, můžete použít patentky, tkanice, případně poutka a knoflíky. Zvolenému typu zapínání musí odpovídat šířka lišty. Jak našít zip si popíšeme níže.
Lišta vznikne dvojitým zahnutím a zažehlením. Následně se lišta zafixuje prošitím. Pro polštář stačí na liště udělat tři knoflíkové dírky a tři knoflíky, případně 3 až 4 větší patentky. U tkanic je třeba začistit jejich konce, aby se nepáraly. Ty jsou vhodné také 2 až 3 podle velikosti polštáře. Samozřejmě by měly barevně ladit. Dírky se šijí buď kolmo k okraji povlaku, nebo vodorovně s ním.
Pokud máte zapínací lištu hotovou, sešijte přímým stehem na šířku patky zbylé tři strany. Pokud jste kraje ještě nezačistili, udělejte to teď. Švy přežehlete a hotový povlak na polštář otočte na líc. Vyzkoušejte funkčnost zapínání.
Tip: Podívejte se také na článek o dekorativním malování zdí.
Jak ušít povlečení na peřinu či přikrývku
Pokud jde o povlak na přikrývku, je to podobné, jenom větší, takže to, co jste u povlaku zvládli jen tak, budete muset na větší ploše podpořit špendlíky nebo nastehováním. Ustřižené díly s příslušnou rezervou si nejdřív olemujte.
Začněte švem v místě, kde se bude povlak zavírat. I zde přeložte látku dvakrát, zažehlete. Připravte si lištu podle vybraného typu zapínání na jedné z kratších stran. Buď si připravte knoflíkové dírky, nebo jiné zapínání. Povlak je namáhaný, proto je třeba švy prošít důkladně.
Dejte díly k sobě rubovou stranou a obšijte. Pak povlak otočte tak, aby byly u sebe lícové strany o obšijte znova, aby se vytvořil tzv. skrytý šev. Nezapomeňte hotové povlečení znovu přeprat, abyste se zbavili prachu, kterému se během šití nedá vyhnout.
Jak všít zip do povlečení
Pokud šijete zip poprvé, začněte raději také u povlaku polštářku. Když budete vědět, jak všít zip do polštáře, zvládnete to i na větším povlaku. Zip se používá buď hotový v příslušném rozměru, nebo tzv. nekonečný zip a k němu plastový jezdec. Na obdélníkovém povlaku se zip všívá vždy na kratší straně. Zahněte dvojitě lem a zažehlete na obou kusech. Ty pak k sobě přišijte přímým stehem na šířku patky tak, aby byly lícovou stranou u sebe. Hotový šev rozžehlete.
Pak si otočte šev nahoru rubovou stranou a přišpendlete si na něj zip tak, aby plánovaný otvor přesahoval na obou stranách aspoň o 2 cm. Zip musí dokonale sedět na švu. Pak ho lícové strany přišijeme, i když zůstane v rubu pod látkou.
Pozor, šijte pomalu a opatrně, aby se neposunul a zůstal skutečně na švu. Konce je třeba prošít víckrát, aby se důkladně zapošily a zip pevně držel. Z líce tak vidíte kole švu dlouhý obdélníček stehů, které drží zip. Pak už stačí opatrně vypárat původní přímý steh a zoubky zipu vykouknou ven. Pokud nemáte zip od kraje do kraje, nezapomeňte ještě zašít zbývající otvory z rubu. A úplně stejně pak postupujte také u povlaku na peřinu.
Tip na závěr: Bojíte se šít rovnou velké povlečení? Vyzkoušejte si postup na polštářku a peřince pro panenku. Je to stejné, jen v menším.