Jak se zbavit mravenců na zahradě i v bytě?
Nedávno jsem četla knížku o kůrovcích, a nestačila jsem se divit. Netušila jsem, že dokážou být tak užiteční. Navíc mě to utvrdilo v tom, jak jsme my lidi neskutečně hloupí. Kůrovec dokáže být lidem i prospěšný a nazývat ho škůdcem, je jenom ukázkou určité lidské nevzdělanosti.
To samé platí i u mravenců. Asi všichni známe tu slavnou básničku Polámal se mraveneček, proto se asi nebudete divit, že i tito malí tvorečkové jsou obrovsky prospěšní. Problém nastane, když se nám ale dostanou do domu a přemnoží se. Jak jenom na ně?!
Škůdci v domácnosti
Mravenci stejně jako kůrovci jsou v ekosystému velmi důležití. Avšak doma jsou mravenci velmi nevítanou záležitostí. Živí se různými zbytky potravin, mohou také přenášet bakterie, což může vést i ke kontaminaci potravin. Někteří z mravenců mají zase rádi dřevo, takže když ve vaší židli po pradědečkovi nenajdete červotoče, nejspíš to bude mravenec.
Pečliví v úklidu buďte obzvlášť na jaře a v létě. To je jich nejaktivnější období. Proto je tak důležité, abyste dodržovali preventivní opatření, jako je udržování čistoty a vhodné skladování potravin v nepropustných nádobách.
Likvidujeme mravence
Než se pustíte do jejich likvidace, prozkoumejte v domácnosti jejich hezky vytvořené cestičky. Hubící prostředky pak můžete snadno do těchto míst nasměrovat. Doporučujeme vám i dobře utěsněná okna. A které babské rady jsou nejužitečnější?
Prášek do pečiva
Co si budeme povídat, není to moc humánní, ale za pokus nic nedáte. Sáček s kypřícím práškem nasypte do míst, kde se mravenci vyskytují. Uvidíte, že se jich tak rychle zbavíte.
Máta
Tahle lahodná a aromatická bylinka, kterou si pořiďte do designového květináče do kuchyně je opravdu nepostradatelná. Samotné listy sice na mravence nepůsobí, přesto když si z nich vytvoříte esenciální olej, budete se možná divit, jak zmizí.
Lepící páska v kuchyni
Stejně jako na mouchy funguje mucholapka, na mravence stačí obyčejná páska. Není to sice ideální, protože mít nalepený okraje pracovní desky nevypadá zrovna úžasně. Významně ale na druhou stranu pomohou ovocným stromům, na které se mravenci také hrnou.
Kávová sedlina
Oblíbené hnojivo na růže, zkuste použít i na mravence. Kávová vůně jim totiž hodně vadí.
Lněný olej
Nátěr lněným olejem použijete snadno i k ochraně dřeva před mravenci. Je to v případech, kdy nemůžete sáhnout po chemické ochranně. Tato metoda je oblíbená obzvlášť u včelařů.
Proso
Mravencům velmi zapáchá, ale také obilná zrna po nabobtnání ucpou mravenčí chodbičky. Nicméně tento bezpečný a jednoduchý způsob hubení mravenců vyzkoušejte.
Citrony a pomeranče
Kůra citrusů obsahuje látku limonen. Ta mravence zabíjí tím, že narušuje jejich dýchací aparát a mravenci se udusí.
Křemelina
Jedná se o 100% přírodní horninu, rozemletou na prášek. Na mravence působí tak, že je postupně vysuší. Pohlcuje vlhkost, takže mravence doslova vysaje. Prášek stačí nasypat na místa, kde očekáváte mravence. Stačí, aby s křemelinou přišli do kontaktu a je vystaráno. Při výběru křemeliny dávejte pozor na správný druh. Ujistěte se, že jde o jedlou křemelinu.
Zbavit se mravenců nemusí být rychlé. I oni se rádi vracejí a prozkoumávají své možnosti, když se ale nedáte, uvidíte, že se vám časem zadaří.