Jak se zbavit červotoče v nábytku?
Asi každý máme rádi zvířata, jenže existují mazlíčci, které si domu rozhodně pořídit nechceme. V noci vám zábavu zajistí kuna, která se vám zabydlela na půdě, na kůži vám zase bude poskakovat blecha, která se u vás chce zabydlet, a ve vašem nábytku objevíte červotoče. No, není nutné dům hned zbourat nebo spálit, stačí když se zaměříte na pár možností, které vám váš úděl o něco ulehčí.
Jak vypadá červotoč?
Je to maličký brouček, který má buclaté tělíčko a měří až 4 milimetry, takže není úplně snadné ho objevit. Nicméně každý brouk umí být pracovitý, a u něj to platí obzvlášť. Chutná mu totiž všechno. Nepohrdne ani rozkládajícím se dřevem, kde se nalézají různé houby. Má opravdu velkou chuť.
Existuje několik druhů. Možná se seznámíte s červotočem proužkovaným nebo kostkovaným, ti jsou totiž nejčastější. Ať už tak nebo onak, nakladou vám do vašeho nábytku až 50 vajíček o průměru 0,5 mm. Za tři týdny si možná všimnete larev, které se zavrtají do dřeva a vytvoří si chodbičky.
Po čase si uvidíte jak se z dírek sype dřevěný prášek společně s trusem. Objevit ho ale můžete také podle sluchu. Někteří jsou totiž při své práci tak hluční, že jejich chroupání nejde přeslechnout. Červotoč se totiž poměrně rychle rozmáhá a je možné, že by vám napadl i další část „dřevěné výbavy“.
Co dělat, když ho máte doma?
Počítejte, že hned na poprvé se ho jen tak nezbavíte. Červotoč je totiž velký oříšek, ale rozlousknout se dá. Naše rady proto jsou následující:
Odstraňte napadený nábytek – pokud jste si všimli, že vaše skříň po prababičce, nebo houpací křeslo z „tonetky“ je plné černých dírek, určitě na nic nečekejte a takový kus odstraňte od ostatního nábytku. Podívejte se jaký je rozsah škody, pokud se to ještě dá, pak není úplně nutné nábytek spálit.
Zbavte se vlhka – ve starých kostelech najdete červotoče velmi často, protože takové památky jsou i plné vody. A to má červotoč moc rád. Tam se mu žije dobře. Doporučovalo se dříve dát poškozený nábytek na suchý a vysoký mráz. Bohužel v době klimatických změn, to už moc nepomůže. Proto důležité je dobře větrat, nebojte se i průvanu, to červotoč opravdu nemusí.
Ocet, ocet a zase ocet – ten má snad každý ve své domácnosti. Octem lze snad všechno vyčistit. Do neředěného octa přidejte jar a přisypte pepř. Zamíchejte a koktejlem natírejte napadená místa. Vyzkoušené to nemám, ale zkuste i automobilové palivo E 85. Prý i tohle červotoč nesnáší.
Recepty babiček – roztok z louhového mýdla s naftalínem dokáže úplné zázraky. Pokud máte doma hořčičné semínko, pepř, nať pelyňku a ocet i tohle by vám mělo pomoci. Jsou to babské rady, ale za pokus nic nedáte.
Klasická chemie – no a pokud selžou domácí výrobky, pak už vám zbývá navštívit nějaký hobby market a pořídit preparáty jako jsou Lignofix, Xylamon nebo Červostop. Když roztoky vstříknete přímo do děr je po zábavě.
Nejdůležitější je prevence
Když nemusíte červotoče likvidovat, věnujte se aspoň občas prevenci. Při prevenci a renovaci nábytku nezapomínejte také na zahradní nábytek. Výrobci nábytek povrchově upravují, kontrolujte proto nátěr a případné trhlinky opravte. Totéž dělejte u střešních konstrukcí. Půdní vestavba zpravidla dřevo ve střeše zakryje, proto si ohlídejte jeho prakticky trvalou ochranu tlakovou injektáží.
Zdroj: plantura-garden.uk