Jak se spolehlivě zbavit octomilek v bytě?
Octomilky jsou drobné, rychlé a nedají se snadno zabít. Jediným štěstím je, že nekoušou a nesají krev. Většina z nás se s nimi určitě ve své domácnosti setkala. Dotěrným muškám totiž chutná snad úplně všechno. V dnešním článku se dozvíte, jak se octomilek spolehlivě zbavit.
(Ne)užitečný hmyz
Octomilek existuje celá škála. Obecně se odhaduje, že jich je kolem 5 000, přičemž v České republice je nejběžnější octomilka obecná. Pokud se sem tam objeví nějaký jiný druh, tak je to kvůli dovozu ze zahraničí společně s tropickým ovocem. Často se jim také říká banánové, octové či ovocné mušky
Octomilky ale udělaly také něco dobrého pro lidstvo. Napomohly v roce 1933 k Nobelově ceně za fyziologii a lékařství lékaři Thomasi Hunt Morganovi. Ten totiž vlivem octomilek určil chromozomy jako nositelé dědičných genů.
Na octomilky úklidem
Jak na octomilky doma? Octomilky lákají zbytky, které najdou u vás v kuchyni. Nejprve ukliďte především nejrůznější ovoce, zeleninu, nápoje či zbytky jídla. Snažte se odstranit vše, co by je mohlo přilákat. Veškeré potraviny schovejte do lednice. Nápoje nenechávejte dlouho odkryté či olepená hrdla láhví.
Odpadkový koš může být také problém. Každý den jej proto vynášejte a pravidelně vymývejte. To samé udělejte i pokud máte odpad v kuchyňském dřezu, který je nutné neustále čistit, protože i tam se octomilky rády schovávají. Můžete použít i krtka, abyste odstranili různé zbytky z odpadního potrubí.
Možná se octomilky stanou hlavním důvodem, jak si zrekonstruovat kuchyň? Nebo konečně zkusíte vyvážit svůj jídelníček?
Jak se nejlépe zbavit octomilek
Vybrali jsme pro vás pár tipů, jak se octomilek nejlépe zbavit jak po chemické, tak přírodní stránce:
Zkuste misku s octem
Na odstranění octomilek pomůže obyčejný kelímek od jogurtu. Do prázdného kelímku nalijte alespoň do poloviny jeho výšky jablečný ocet (použít můžete jakýkoli i balzamikový). Potravinářskou fólií překryjte hrdlo a pečlivě utěsněte. Pak do fólie, hrotem nůžek, propíchejte malé otvory. Musí být tak dost velké, aby se do něj nechtěné mušky dostaly.
Vůně octa octomilky spolehlivě přivábí a ve vašem výtvoru se určitě utopí. Nejlepší je nálev měnit každé 2 až 3 dny, dokud mušky v bytě či domě úplně nevymizí. Mušky nemají moc rády chlad, přesto se někdy mohou v lednici objevit. Jestli se ale v lednici objeví, použijte náš návod s octem. V chladu se mušky nebudou tak rychle rozmnožovat, a snadněji se jich i zbavíte. Také platí, že se v bytě objeví především v letních měsících, kdy často větráte.
Masožravé rostliny
Masožravky jsou přirozeným nepřítelem octomilek a moc rády si na nich pochutnají. Masožravé rostliny mají některé lepkavý povrch listů, tím se jim lépe malé mušky pochytají. Doporučujeme například Rosnatku kapskou. Má dlouhý list a chytne i masařku. Hmyz přiláká právě kvůli lepkavým kapičkám na svých listech, co vypadají jako rosa. Muška na ně usedne a přilepí se. Sice masožravky působí jako prevence, přesto zkusit to můžete.
“Zlatá” chemie
Další z možností je, že si pořídíte sprej na hmyz, který octomilky odstraní. Ačkoli sprej funguje na octomilky nejspolehlivěji, tak se nedoporučuje použít v blízkosti potravin. Jestli budete používat sprej na octomilky v kuchyni, doporučujeme odstranit veškeré jídlo. Po „zásahu“ otřete pečlivě veškeré plochy a místnost vyvětrejte.
Ať už se nikdy octomilky nevrátí
Aby se octomilky k vám domů nikdy nevrátily, můžete třeba pořídit sítě proti hmyzu do oken či na balkon. Šikovná může být také jemná síťka na ovoce, stejně jako na rajčata či meloun, pokud je nemáte uložené v lednici.
A pak už jen pečlivě hlídat, aby se malé octomilky zase u vás doma neobjevily.
Podívejte se i na naše další články. Poradíme, jak si nejlépe uspořádat pracovní stůl. Nebo, jak na profesionální fotku vaší nemovitosti.