Jak se starat o koberce?
Koberec je vždy jedním z nejdůležitějších interiérových prvků. Velmi významnou měrou se podílí na celkovém designu a atmosféře bytu. Právě proto mu věnujeme tolik pozornosti při výběru a koupi. Tím by ale náš zájem o koberec rozhodně neměl končit. Aby nám koberec vydržel dlouho sloužit, bude třeba věnovat se také jeho pravidelné údržbě. Jaká pro ni platí základní pravidla?
Ke koberci je třeba se dobře chovat od začátku
První pravidlo říká, že při koupi nového koberce je třeba dát do pořádku povrch vaší podlahy. A je třeba to udělat ještě předtím, než koberec položíte. Podlahu vždy nejprve řádně vysajte. Jak je známo, prach se nejvíce drží u země, tedy na podlaze. Pokud jej před položením koberce nevysajete, budete ho mít v koberci. Stejně tak zkontrolujte, zda je podlaha čistá, nejsou na ní jakékoliv skvrny, není vlhká apod.
Čištění koberce
Při starosti o koberec je jeho vlastní čištění tím nejdůležitějším. Pokud koberec na nějakém místě znečistíte, vždy se snažte nečistoty odstranit co nejdříve, ideálně okamžitě a s pomocí čistících přípravků určených přímo pro koberce. Jedině tak udržíte váš koberec dlouho fit.
Snažte se koberec při čištění co nejméně namáčet. Koberec si s vodou většinou příliš dobře nerozumí, a tak se mokrému čištění raději vyhněte obloukem. Voda, která by se vsákla dovnitř, by se v koberci držela příliš dlouho. Koberec by jednak zbytečně dlouho usychal, a navíc by se mohla vlákna koberce časem poškodit.
Zplihlý koberec, a je jedno jak velké, zda jde o kusové koberce, metrážové nebo jíne, jehož vlákna již nedrží svůj původní tvar, nepůsobí příliš efektně pro návštěvy ani pro obyvatele interiéru. O nevhodnosti mokrého čištění již byla řeč, proto bude vhodnější používat na znečištěná místa pěnu a jemný kartáček. Jedná se o metodu suchého čištění, která znečištěná místa nejenom chemicky velmi šetrně ošetří, ale pomůže udržet barvy vašeho koberce takové, jakými zářil, když byl nový.
Doporučujeme také náš článek o čištění bazénu nebo o zateplení garáže.