Jak řešit přístavbu k domu?
Dostali jste se do fáze, kdy vám vaše bydlení nevyhovuje. Co s tím? Možností máte několik. Buď si koupit nějakou jinou nemovitost, nebo zmodernizovat vaši roubenku, kam jezdíte na chalupu. Anebo si zařídit přístavbu k domu. Ta poslední možnost se vám možná bude líbit ještě víc.
Na velikosti záleží
Než se pustíte do samotné přístavby domu, popřemýšlejte, jak vůbec velká by měla být. Pamatujte, že pokud to přeženete, ukradne vám více prostoru na zahradě, na druhou stranu by zase neměla být moc malá, abyste ji mohli plně a především pohodlně využít. Když plánujete přístavbu, určitě si položte následující otázky – víte kam ji umístit? Před, za nebo vedle domu?
Také by neměla vaše přístavba vadit ani vašemu sousedovi. Vyhnout se sousedským sporům či nedorozuměním jde velmi lehce, když se chce.
Na stavebním úřadě vám vždycky poradí.
Určitě vyhledejte stavební úřad, kde informujte o vašem záměru. Například, výhodou je, že drobné stavby do 25 m2 vyžadují jen jednoduchou ohlašovací povinnost na stavebním úřadě. Pokud ale budete plánovat přístavbu, která změní objem vašeho rodinného domu, pak stavební povolení rozhodně potřebovat budete.
Pozor na design
U starších domů bývá dodržování designu velký problém. V jedné facebookové skupině, která se zabývá oblastí dnešních Sudet, jsem se nedávno setkala s předěláním starého cihlového domu na moderní bydlení. Takhle se rekonstrukce určitě nedělá. Kromě toho, že místo ztratí své kouzlo, navíc nabourá i ráz celé krajiny. Snažte se proto váš dům co nejlépe vymyslet, aby působil přirozeně.

Pamatujte, že se jedná o estetický zásah, proto by taková přístavba měla velmi líbivě ladit se zahradou i přilehlým domem. To znamená tvarem, barvou či materiálem. V posledních letech se ukazuje určitý posun od zděných staveb, kdy se zaměřují na využití netradičních objektů. Neříkáme, abyste si doma postavili iglú či týpí, ale popřemýšlejte například nad stavbou z přírodního materiálu. Například nejideálnější pergola je ze dřeva. Věřte, že vám dokáže na zahradě vykouzlit příjemnou atmosféru.
Při rekonstrukci střechy se rovnou nebojte pustit i do přístavby.
A tím se dostáváme i ke střeše vašeho domu. Chystáte se v dohledné době zrekonstruovat střechu? Z vlastní nedávné zkušeností vím, že to není ani lehká práce, a už vůbec ne finančně snadná. Tisíce sem, tisíce tam. Pokud se pro novou střechu rozhodnete, určitě ji spojte i s přístavbou. Ušetří vám to jak nervy, tak i peníze. Je nutné celou výstavbu funkčně propojit se stávajícím domem.
Co v přístavbě bude?
Zmínili jsme, že přístavbou může být i pergola, můžete potřebovat třeba novou koupelnu. Pak se vám jistě přístavba bude hodit. Důkladně proto popřemýšlejte nad instalací jak elektřiny i vody. Výhodou takové přístavby může být vybudování zimní zahrady. Umístíte sem jak různé rostliny, které přes zimu musíte chránit před chladem, ale i zahradní nábytek.
Z citlivé přístavby se tak může stát i místo, kde budete rádi ráno cvičit jógu nebo se velkými francouzskými okny kochat rozhlehlou japonskou zahradou.
Zdroje: České stavby, FB Sudety v proměnách času