Your search results

Jak natřít nábytek z dřevotřísky či lamino?

Napsáno Dana Beková v 22. 8. 2024
0

Sériově vyráběný nábytek z dřevotřísky či lamina bývá sice cenově dostupný, snadno sestavený ale velmi rychle se okouká. Co s tím? Pokud máte štěstí, tak správně dřevotřískové kousky se dají šikovně natřít, a navíc vypadají pak i velmi pěkně. Kromě toho, natírání nábytku může být i zajímavým koníčkem.

natírání dřevotřísky

Laminátový nábytek

Z čeho vlastně je ten váš nábytek vyroben. Bývá z dýhovaných laminovaných dřevotřískových desek, což je většinový materiál u celodřevěného nábytku. Takový nábytek se natírá dobře, u pravého opaku je to v rámci plastových recyklátů nebo ten s všitým polstrováním, to už vám s klidným svědomím doporučit nemůžeme.

Máte nábytek z lamino-dřevotřísky? Postup je velmi rychlý a snadný.

Základní barvu tu naneste na svrchní vrstvu. A nakonec překryjete konzervačním lakem. Pohlídejte si jen, aby podkladová vrstva byla určena pro laminátové povrchy. Jen to vám garantuje, že nátěr dobře přilne a neoloupe se. Výhodou je, že se prodávají i univerzální barvy 2 až 3 v jednom, které se po nátěru či nástřiku na podkladu rozvrství (základovka, finální nátěr a případně i povrchový lak).

Krok za krokem

Než se pustíte do práce, s pomocí brusné houbičky, brusným rounem, jemného brusného smirkového papíru, jemným pískováním nábytek připravte. Optimální zrnitost se pohybuje okolo 120 – 180. Cílem není zbavit povrch dřevěných součástí nábytku zcela laminovaného povrchu, zbrousit ho až do dřevotřísky, stačí ho jen učinit drsnějším, aby základní nátěr lépe přilnul.

Pamatujte, že se bude hodně prášit, takže si připravte pracovní prostor ať zbytečně neděláte nepořádek.

Po obroušení je třeba upravovaný nábytek zbavit prachu a otřít dosucha. Aby barva dobře a hladce přilnula k povrchu. Následuje základní nátěr, v rovnoměrné vrstvě, nanesené na celý povrch nábytku. Někdy vystačíte s malým štětečkem, jindy – u větších povrchů a dvířek – se vyplatí sáhnout po válečku. Ten zachovává rovnoměrnost nátěru. Důležité je, aby barva opravdu dobře zaschnula. 4 hodiny jsou spíš výrobcem doporučené minimum. Ve skutečnosti to může být kolem 5-6 hodin. Ale záleží i na počasí, a kde nábytek natíráte.

Barvu svrchního nátěru nenanášejte příliš hustě. Vypadá lépe, když jej provedete ve vícero tenkých vrstvách, a krytí tak bude úplné. Nanášejte ji buď štětce nebo ve spreji. Výhodou je, že se takové barvy dají kombinovat.

Použijte lak

Aby se krása uchovala, je třeba ji ochránit před vlivy okolního prostředí. A od toho je tu lak nebo povrchový tmel. Variant se u prodejců nabízí celá řada, doporučit můžeme laky na vodní bázi. A když už to celé zaschnulo? Můžete nábytek bez obtíží sestavit. Vytvořili jste originál, který už produkty z uniformních katalogů nepřipomíná. Hodnému strýčkovi ze Švédska jste to pěkně natřeli.

Natíráte dřevotřískové desky?

Pokud se laminátová nebo vinylem potažená dřevotříska odlupuje, na povrchu je plast, nikoli dřevo, proto použijte speciální barvu. Například kuchyňské skříňky s dřevotřískovou deskou musíte nejdříve obrousit, a pak se pustit do natírání. A jaká barva je na vinyl nejlepší?

Nejlepší barva na vinyl je 100% akrylová barva na vodní bázi nebo akrylová barva modifikovaná uretanem. Vyhněte se levným latexovým barvám. Akrylová barva je totiž mnohem flexibilnější. Vinyl se často se změnami teplot roztahuje a smršťuje. Méně kvalitní barvy pak při tomto zatížení praskají a loupou se.

Křídové barvy přilnou téměř ke všemu, snadno se nanáší a rychle schnou. Jde o perfektní základní nátěr mezi laminátový povrch. Nejoblíbenější mám značku Annie Sloan. Tolik odstínu je opravdu zázrak.

Pokud vás natírání baví, zaměřte se i na vaše radiátory. Uvidíte, jak váš interiér prokoukne.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings