Jak na založení asijské zahrady?
Každý, kdo má zahradu, by chtěl na ni mít kousek té známé asijské. Pravdou je, že aby vypadaly asijské zahrady tak božsky a mistrně, starají se o ně zkušení zahradníci. Uvažujete-li o zahradě v asijském stylu pak by se měla promítnout do celého prostoru. Pamatujte, že vytvoření takového prostoru není v českých podmínkách vůbec jednoduché. Umění asijských zahradníků totiž musí člověk zažít doslova na vlastní kůži a vyžaduje dlouhou dobu studia, ideálně podpořenou cestováním v této oblasti.
Jaký materiál zvolíme do asijské zahrady?
Typickým materiálem u asijské zahrady je ten přírodní – dřevo, kámen nebo bambus. Věřte, že s nimi dokážete hotové zázraky, jelikož v jednoduchosti je krása, což je i motem asijského stylu. Nezapomínejte ani na kámen, a to ve všech podobách, ať se jedná o solitérní či skupinové ostrohranné kameny. Pěkná jsou ptačí pítka nebo mulčovací materiály. Dřevo se hodí na výrobu terasy, zahradního nábytku nebo asijských dekoračních prvků, které prostor funkčně i esteticky doplňují.
Jaká je údržba asijské zahrady?
Pro asijské zahrady je typický minimalismus a jednoduchý koncept, který spočívá ve střídmém použití o to zajímavějšího rostlinného materiálu. Náročné bývá jen tvarování některých dřevin, mezi než patří tradiční zahradní bonsaje, které seženete i u českých specializovaných prodejců. Pravidelné péči věnujte obzvlášť na detailní zpracování – kam, kterou rostlinku umístíte. Velký dozor potřebují i vodní prvky, které jsou pro zahradní styl poměrně důležité.
Rostliny v asijské zahradě
Příliš pestrý sortiment rostlin se v asijské zahradě nepoužívá. O to zajímavější je výběr jednotlivých druhů.
Asijské javory
Potřebuje stinné stanoviště. Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH. Dorůstají až do osmimetrové výšky, ale u nás jsou nižší. A na podzim se pak můžete těšit ze zbarvení do červena. Zkuste třeba javor dlanitolistý.
Bonsaje
Nejde o strom, ale keříky nebo rostliny, kterým dřevnatí kmínek. Krásná bonsaj je taková, která vypadá jako strom vyrůstající někde v krajině. Také proto se často bonsaje sázejí a tvarují přes kameny, na navršené hlíně simulující stráň.
Mateřídouška
Je to trvalka. Kvete od června do srpna drobnými světle růžově-fialovými květy. Hodí se hlavně do skalek a na suché zídky. Vysaďte ji ale i jako náhradu za trávník, je totiž odolná vůči suchu a sešlápnutí. Má ráda teplé, suché a slunné polohy.
Úrazník šídlovitý
Je velmi oblíbená půdopokryvná rostlina, jejíž trsy opravdu hustě rostou a vytváří tak krásně zelené koberce. Může sloužit jako náhrada trávníku. Tato stálezelená trvalka dorůstá výšky kolem 5 cm, rozrůstá se ale hlavně do šířky. Ke zdárnému růstu ocení úrazník slunné stanoviště a mírně vlhkou, propustnou půdu.
Pěnišníky neboli rododendrony
Rododendrony jsou kyselomilné rostliny, které mají stejné nároky na péči. Vhodné jsou do polostinných částí zahrad. Pěstování rododendronů není přitom vůbec těžké.
Kosatec
Pěstování kosatců je poměrně jednoduché. Daří se jim v propustné, živinami zásobené půdě s dostatkem vláhy. Bez problémů zvládají delší období sucha a nevadí jim ani krátkodobé vystavení přímému slunci. Nejvhodnější je však pro ně polostinné a teplé stanoviště někde v závětří.
Kapradina štětinonosná
Nejlépe roste ve vlhkých a kyselých půdách, musí však být dobře odvodněné, aby v zimě neshnila. Dobře reaguje na hnojení, čím víc budete hnojit, tím hezčí listy bude kapradina mít. Velmi hezká rostlina do polostínu ve vaší zahradě, záhonů, vlhkých zákoutí, případně jako půdopokryvná rostlina pod stromy nebo keříky.
Sakura ozdobná
Sakura je ozdobou v každé zahradě. V Japonsku dokonce slaví svátek Hanami, a Japonci sledují kdy začne která třešeň dříve kvést. Jsou odolné vůči suchu. I taková ona by neměla chybět v žádné asijské zahradě.
Asijské zahrady jsou náročné, ale když se o ně budete umět starat poskytnou vám místa na relax a celkovou pohodu.
Až si dočtete náš článek podívejte se třeba na inspirace na malou šatnu, zajímavé nápady do zahrady, nebo jak se přestat stydět.